Moda Haftaları

Fashion Week İstanbul 2021'den 3 Erkek Giyim Koleksiyonu

Bir önceki sezonda olduğu gibi İstanbul Moda Haftası yine dijital. Fashion Week İstanbul 2021'in adresi: www.fashionweek.istanbul. İşte FWI 2021, erkek giyim tasarımlarından 3 koleksiyon: Hatice Gökçe, Y Plus by Yakup Biçer ve Niyazi Erdoğan

hatice gökçe GQ

Fashion Week İstanbul'un ‘'Yenidoğan’’ı Hatice Gökçe'den 

Şık bir manifestoyla yola çıkan yeni koleksiyonda Bayburt Bölgesine özgü ehram kumaşından ve geri dönüştürülmüş akrilik elyafı Acrycycle’dan Fashion Week Istanbul için herkesin uzun yıllar giyebileceği parçalar tasarlanmış. 

‘’Kendimi bildim bileli çevreme, tabiata kısaca dünyamıza karşı hep çok duyarlı olmuşumdur. Tekstil sektörünün dünyayı kirleten ikinci büyük sektör olduğunu bilmek beni her zaman daha çevreye duyarlı tasarımlar ve üretim yaptırmaya yöneltti. Bu koleksiyon ile bu hayalimi tamamen gerçeğe dönüştürüyorum. Bu kartla kumaşı kimin dokuduğu, ipliği kimin ürettiği, dikimi kimin gerçekleştirdiğini görebiliyorsunuz’’ diyerek bilinçli ve duyarlı tasarımcılığı vurgulayan Hatice Gökçe %95 gibi yüksek bir oranla çevreyi koruyan materyallerle karşımıza çıkıyor. Yarısından fazlası geri dönüştürülmüş, barkodlu ve izlenebilir geri dönüştürülmüş akrilik elyaf Acrycycle’dan üretilmiş örmelerden hazırlanan ve 24 look’tan oluşan koleksiyonun tamamı çevreye duyarlı kumaşlardan üretiliyor. 

Desenler ve kesimler dikkat çekiyor. Koleksiyonda pelerinler, dantel gömlekler, çift taraflı giyilebilen kaftan ve ceketler, manşetli pantolonlar farklılık arayanlara cevap veriyor. Fonksiyonalite, şıklık, geçmişe olan saygı ve günümüz modasının heyecan verici tavrı bir araya gelince, akıllı ürünler peşinde koşan bambaşka bir jenerasyon için 'Yenidoğan' 15 Nisan'da saat 12.45'te podyuma çıkıyor. 

 

Y PLUS by Yakup Biçer  

Yakup Biçer içinde bulunduğumuz pandemi ve sosyokültürel çatışmaların yaşandığı bu dönemde ebru sanatı ile yakından ilgilenerek kendi maneviyatını güçlendirdiğini söylüyor. “Ebruli” adı verilen 2021-2022 Sonbahar-Kış koleksiyonunu, bir süreçte ve bu sanatın yaratıcılığını ön plana çıkardığı, stresten uzaklaştırdığı sırada hayata geçirdiğini ekliyor. 

Hayatın en zorlu dönemlerinde suya yazı yazmaktan öte suya resim yapmanın mümkün olabileceğini göstermesiyle hayatin pozitif anlamlarını keşfetmemizi ve ruhumuzun derinlerine inmemizi sağlayan bu sanat belki daha çok kişiye ilham verecek. 

Koleksiyonda Japon stili ve Türk motiflerini harmanlanıyor. Siyahın yanında, bu seride kobalt mavi ve kırmızı renklerin hem uyum içinde hem de mutlak bir çatışma halinde. Tıpkı ebru sanatında olduğu gibi...

Son bir yıldır rahatlığın önemini anladığımız bu dönemi belki de en iyi şekilde yansıtan siluetlerdeki koleksiyonda, yine rahatlığın yansıması olarak kapitone ve paraşüt kumaşlar, ‘puffer’ montlarla dönüşüyor. Bu kloleksiyonda da kullanılan kumaşların neredeyse tamamı sürdürülebilir olma özelliği taşıyan geri dönüşüm kumaş koleksiyonlarından seçildi.

 

Niyazi Erdoğan'dan ''Hürkuş'' 

“İstikbali göklerde arayan” Baştayyareci Vecihi Hürkuş’ Niyazi Erdoğan'ın 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonunda podyumda. Türk havacılık tarihinin bu özel kahramanına bir saygı duruşu olarak tanımlanan koleksiyonla tasarımcı yine lokal değerlere atıfta bulunuyor.  

Baştayyareci Hürkuş’un Kurtuluş Savaşı yıllarında göstermiş olduğu üstün başarıları çıkış noktası. O dönemin pilot kıyafetlerine çokça gönderme var. Havacılık bröveleri ise günlük parçaları, kılıkları bir şekilde süper kahraman kostümlerine çeviriyor. 

Hardal, haki tonlar, fuşya, neon sarı ve buz mavisi paleti podyumda görülebilecek renk skalasından. Aynı zamanda renkli ve dinamik bir sokak stiline sahip olan koleksiyonda, sürdürülebilir bir kalite anlayışı çerçevesinde Taypa’nın kenevir bazlı denim kumaşları kullanılıyor. Koleksiyonun tüm deri etiketleri elma artıklarından üretilmiş. Yünlü örme ve denim kumaşlar Niyazi Erdoğan’ın sportif yaklaşımını vurguluyor.

SONBAHAR KIŞ 2021 İÇİN MİLANO'DA

GÖSTERİLEN KOLEKSİYONLAR NE ANLATIYOR?  

milano moda haftası 

İZLE
GQ Türkiye & Niyazi Erdoğan MBFWI özel yemeği
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası