Sonbahar Kış 2021 İçin Milano'da Gösterilen Koleksiyonlar Bize Ne Anlatıyor?

Dijital ya da fiziksel, moda haftaları devam edecek. Zor geçen bir yılın ardından çarklar dönmeye devam ediyor fakat tasarımcıların değişen düzene karşı verdiği cevaplar podyumda nasıl görünüyor ? Moda direktörümüz Güneş Güner, Alper Etiş ile Milano'dan Etro, Fendi ve Zegna 2021 Sonbahar Kış koleksiyonlarını tartışmaya açtı.

21 Ocak 2021

ZEGNA

Güneş Güner: Matrix ve Inception karışımı bir film gibiydi. Koleksiyonun adı güya Re-set. Ama koleksiyonda hiç yenilik yok. 

Alper Etiş: Looklarını izlerken parçalar, silüetler biraz uzak görünür... Ama bu koleksiyonda modeller, podyumdan Milano sokaklarına transit geçse sokakta leisurewear ve şıklığı iyi dengelemiş biri olmaktan öteye geçmez gibi. Acaba Sartori “iç ve dış mekanların bir araya geldiği bir dünya” derken ve Re(set) dediği dünyada, evden çalıştığımız rahat parçalar için biraz daha ticari mi yaklaşıyor, artık bunların satacağı aşikar çünkü? 

GG: Yün ve dokuma, rahat giyimi terzilikle birleştirmek gibi yeni bir öneri sunan, Zegna diyebiliriz. Yünün teknik gelişimini rahatlık yörüngesine çevirerek her an her yerde giyilebilecek yeni bir terzilik anlayışı da diyebiliriz.

Tabii laf olsun diye... Yoksa en sevdiğim marka sanki eskilerden kolaj yapıp Matrix gözlüğü takmış gibi :) . 

AE: Yakından takip edenler, işin içindekiler için yeni değil ama bu tarzı denemeye başlayanlar için ‘güvenli’ bir seçim mi peki? 

GG: Tam da öyle. Güvenli!

 

ETRO

GG: Etro sarı ve kadife baskın bir koleksiyon sundu.V yaka ile başlayıp V yakalarla biten, süveteri baş role taşımış bir koleksiyon gördük. Her tip erkek silüetini şova dahil etmek istemiş, en şık klasik paltolardan sonra kepli, bomber montlarla sokak karması…Kontrastları birleştirmiş. En çok şal desenli denim pantolonları sevdim

Ya sen ?

AE: Süveterin joker halini çok seviyorum, nasıl kombinlersen o tarafı güçlendiren bir tarafı var. Kean Etro, pandemi döneminde dolaplarımıza baktık ,biraz temizlik yaptık ve parçaları mix’ledik diyor. Bu mix’lerde ilk kez görmesek de spor giyim parçaları takım elbise içinde Etro havası ile görmek çekici geldi. Kepler ve bomberlarda görmeyi beklemediğim detay ise bitmek üzere olan ‘logo-mania’ oldu. Tüm tonlar kendi içindeki uyumu ile muazzam bir sonuç veriyor. Peki ben bu herkese hitap eden kapsayıcı koleksiyondan bir joker parça belirlesem ne olmalı? Şal desenli jean mi?

GG: Hmmm; olabilir. Hatta o olsun! Diğerleri de daha sofistike seçimler yapmak isteyenlere seçenek sunsun. Bir de ayak bileğinde kullandığı bileklikli cüzdanlar çok iyi.


AE: 
Aksesuar demişken gözümü tırmalayan bir detaya değinmek isterim. Büyük tokalı, kalın kemerler. Bu kullanım podyumda kalır mı yoksa güçlenir sokağa gelir mi? 

GG: Gelebilir. Etro tribal, folklorik ya da etnik aksesuarla klasiği bozmayı sever. Bu kemerler süveter de bahsettiğin güçlendirici temsilcinin zıttı. Stilini cesurca bozup dikkat çekiyor.FENDI

GG: Poffff! Neon ışıkları çıkart, geriye kalan, adeta bir aşure. Oversize kapitoneler, alakasız desenler, takım elbiseler...Ne desem olmuyor.

AE: :) Acaba özellikle lüks tüketim ve tasarımcı kültürü ‘Bu kıyafetleri nerede giyecekler?’ sorusu ile karşılaşınca farklı bir tepki mi veriyor. Çünkü Silvia Fendi diyor ki, 'bazı kıyafetler içinde uyunacak kadar rahat'. Kapitonenin artık bir monttan fazla olduğunu biliyoruz ama, sanırım onu formal/akşam giyimi için yorumlamak biraz zorlama. ‘What is normal today?’ sorusunu soruyor. Acaba normali tek bir doğruya oturtma çabasından mı bu karmaşa ortaya çıktı diye düşünüyorum. Çünkü hepimizin normali kendine. Ki aslında bireyselliği vurgulamak istediğini söylüyor. Bu koleksiyon bize uzak durulması gereken hangi trendi gösteriyor sence?

GG: Takım elbiselerin kimi dar formda ve nötr tonlarda, dış giyim over-size, kimi yünlü, kimi baskılı. Trend dışı değil içerisinde herşey var, ama ahenk ya da Fendi farkı yok.

O sebeple senin de söylediğin gibi, yeni normale çoktan seçmeli öneriler gibi bir başlık yapmak en ideali olabilir. Ne dersin ?

AE: Bu çoktan seçmeliyi de sunarken Fendi ahengini ve mirasını beklerim derim. :) Yoksa (basicler dışında) buradaki birçok parçayla ‘moda kurbanı’ olmak mümkün. 

GG: Doğru söze ne denir :) 

 


Saint Laurent İlkbahar 2022 Erkek Giyim Koleksiyonu

MODA HAFTALARI | Saint Laurent İlkbahar 2022 Erkek Giyim Koleksiyonu

Ami İlkbahar 2022 Koleksiyonu

MODA HAFTALARI | Ami İlkbahar 2022 Koleksiyonu

The Row İlkbahar 2022 Koleksiyonu

MODA HAFTALARI | The Row İlkbahar 2022 Koleksiyonu

Off-White Sonbahar 2021 Koleksiyonu

MODA HAFTALARI | Off-White Sonbahar 2021 Koleksiyonu

Jacquemus Sonbahar 2021 Koleksiyonu

MODA HAFTALARI | Jacquemus Sonbahar 2021 Koleksiyonu

Giorgio Armani İlkbahar / Yaz 2022 Erkek Giyim Koleksiyonu

MODA HAFTALARI | Giorgio Armani İlkbahar / Yaz 2022 Erkek Giyim Koleksiyonu

Daha Fazla Göster