MBFWI - Yeni Sezon İçin Herkes Ön Sırada !
Moda Haftaları

MBFWI - Yeni Sezon İçin Herkes Ön Sırada !

Son günlerde Galataport İstanbul sınırları içinde eklektik bir hava hakimdi. Şantiye halindeki alanın, belirli bölgelerinde, fonda deniz havası, bir köşede maskesini takmış etkileyici bir model, bir başka köşede New Gen tasarımcılarının heyecan veren bir işi… Ekiplerin alışıldık koşuşturması, alışılmadık bir deneyim için.

Fotoğraf: Barış Acarlı

 

Moda Haftalarının dijitalleşme sürecine Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul da dahildi. Fakat 15.sezon öyle planlandı ki: Takipçiler için her şey tamamen dijital.

 

Ekipten Aslı, yapılan işin özeti olabilecek ‘burası bir film stüdyosu gibi’ cümlesini kuruyor. Sahne Arkası, Saç-Makyaj, Prodüksiyon, PR, mola alanları ve pek tabii baş kahramanlar ‘tasarımlar’... Geniş alanda konumlanmış, ve yeni normalin kurallarına uygun şekilde faal.

 

Modeller çekim esnasında maskelerini çıkarabiliyor. Onun dışında maske değiştirme anında bile bir uyarı duymak mümkün. 

 

12-16 Ekim tarihlerinde izleyeceklerimiz için çalışmalar hummalı. Doğru ışık, doğru kadraj tekrarlanan planlar ile hem ‘lookbook’ hem podyum çekimleri devam ediyor. Ben ‘podyuma 5dk.’ anonsunu set ziyaretim esnasında duymadım ama bu kadar çok kişiye ulaşacak işler herkesi heyecanlandırıyor. 

 

Podyumlar da çeşitli, mekanı keşfederken indiğim merdiven, yarım saat içinde ana set mekanına dönüşüyor ve aslında gösteri başlıyor. Çekimler kurgulandıktan sonra en özenilmiş hallerini izlemek için biraz vakit var. Eylül'de ise Koray Birand’ın, Türk moda tasarımcıları ile ülkenin eşsiz mekanlarında çekeceği tanıtım filmi yayınlanacak. 

 

12-16 Ekim arasında uluslararası dijital platformlarda da eş zamanlı gerçekleştirilecek olan MBFWI:

 

‘Sezonsuz’

 

Hem İlkbahar-Yaz 2021, hem Sonbahar-Kış 2020/21 hem kadın hem erkek giyim koleksiyonları yer alıyor ki, böylece hem profesyoneller hem de son tüketiciler (yani hepimiz) ilham almak için bir şeyler bulma fırsatına sahip oluyor. 

 

‘İstanbul Dolu’

 

30’dan fazla tasarımcı var. Bu kentte moda hayalini gerçekleştirenlerin işleri Tophane-i Amire Kültür Merkezi ve Galataport İstanbul'dan, şehrin kültürel & tarihi zenginliği ile global moda platformlarında yer alacak. ‘Çok Demokratik’

 

Özenle seçilmiş bir mekanda defile izlemek, öncesinde - sonrasında bilindik sosyalleşmeleri yaşamak güzel, fakat yıl 2020, durumların farkındayız. Fiziksel olarak bir araya mecburi olmadıkça gelmemeye özen gösteriyoruz. MBFWI bunu büyük avantaja çeviriyor ve sınırları kaldırıp çok daha geniş bir kitleye aynı anda hitap ediyor. Şehir efsanesine dönüşen - ki bazılarına şahitliğim de vardır - ön sırada oturma mevzu bu sezon çok demode. Dilediğiniz şekilde, internet bağlantınız olan her yerde https://www.mbfwistanbul.com üstünden tüm heyecanı ön sıradan izlemeye davetlimsiniz. İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası