New York’ta Balenciaga Hisseleri Yükseliyor!
Moda

New York’ta Balenciaga Hisseleri Yükseliyor!

Amerika'daki ilk şovu için Demna, Amerikan kapitalizminin bir tapınağına bir Adidas iş birliği ve birkaç güzel iş kıyafetleri getirdi. İşte Balenciaga 2023 Resort koleksiyonuna dair bilmeniz gereken her şey!

Tek gidişinde markanın tüm koleksiyonunu satın almasıyla da bilinen Kanye (Ye) pazar sabahı New York Menkul Kıymetler Borası’nda İlkbahar ’23 gösterisini izlemek için hazırdı. 

 

Birleşik Devlerler’deki ilk Balenciaga gösterisinin ikonik bir New York mekanında gerçekleşmesini isteyen Demna, son zamanlarda biraz ürkütücü bir zamanlama duygusuna sahipti: sert bir distopya duygusuna meyilli olan sunumları, esrarengiz bir eşleştirme yöntemini  güncel olayların havasıyla sergiliyordu. Battaniyeyle kaplı modellerin İncil'deki bir kar fırtınasında yürümeyi simüle ettiği uzun zamandır planladığı Sonbahar 22 sunumu, Ukrayna savaşı ve ardından gelen Avrupa mülteci krizi zemininde daha da dokunaklıydı.

balenciaga

Benzer şekilde, Demna'nın, teknik olarak bir tesadüf olmasına rağmen, potansiyel olarak resesyon seviyesindeki bir borsa çöküşü sırasında Wall Street'in kalbinde bir gösteri düzenlemesi de şiirsel bir duyguydu. Demna, gösteriden sonra bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada  "New York'taki ikonik yerler neresi diye düşündük?" Central Park tam istediğimizi vermedi, bu yüzden şehir merkezine baktılar. Borsa haberlerini okuyamayacak kadar ceket ve montların kalıplarıyla meşgulüm” dedi. Yine de, Demna'nın sıklıkla işaret ettiği gibi, modanın işi dünyayı bize geri yansıtmaktır ve o bunu nasıl, ne zaman ve nerede yapacağını, bugün piyasada olan herhangi bir tasarımcıdan daha iyi biliyor. (Tesadüf müdür bilinmez: Bu haftaki bir rapora göre Balenciaga, önümüzdeki aydan itibaren kripto para birimi cinsinden ödemeleri kabul etmeye başlayacak, ancak Demna herhangi birine sahip olmadığını ve bunu anlamadığını kabul ediyor.)

balenciaga

Gösteri, elbette, NYSE açılış zilinin çalmasıyla başladı. Karanlık tekno müzik uzayda patlarken ve odadaki hisse senetleri ve JP Morgan monitörleri arızalanmaya başladığında, yerde sapıkça lateks maskelerle örtülmüş modeller ortaya çıktı.

Gösterinin ilk yarısında göründüğünden daha şaşırtıcı bir şey ortaya çıktı: bir grup güzel takım elbise ve palto. Resmi adı Balenciaga Garde-Robe olan bu seri, Demna'nın beyaz yakalılar için mevsimsiz, markasız önerisiydi, ister günlük işleri onları bir WeWork'a isterse kırmızı halı galasına götürsün. Bir mavi yün-gabardin takım elbisenin rengi, gündelik iş ilanlarını andırıyordu. Ancak akıcı kesim, Demna'nın geçen yıl Balenciaga Couture'u tanıtmasından bu yana terzilik ile keşfetmekte olduğu yeni bir hassasiyet duygusuyla konuşuyordu, etkisi aşırıdansa zerafete doğru yükseliyordu. Garde-Robe paleti ölçülüydü: koyu lacivert, haki, siyah. Bir model, sabah işe geç gelen bir yolcu gibi,  deri eldivenli elinde bir kahve fincanı tutuyor, trençkot dalgalanarak podyumda yavaş yavaş iniyordu. Demna her zaman radikal orantılı takım elbiseler denedi, ancak bu daha ince silüetler daha havalı bir yaklaşımı temsil ediyordu.

balenciaga

balenciaga 

Demna, "Balenciaga'da farklı müşteri türlerine hitap ediyoruz" dedi. "Sokak giyimi, spordan ilham alan kısma zaten sahibiz ve Garde-Robe kısmı gerçekten yeni bir şey." Başka bir isimle bir demi-couture koleksiyonu, son zamanlarda 80'lerin hiç gitmediği gibi cömertçe kesilmiş terziliği benimseyen zengin ve ünlü erkekleri hedefliyor. Demna, " İnsanlar beni kapüşonlular ile tanıyor, ama aslında [Balenciaga için] yaptığım ilk parçam özel dikim bir ceketti" dedi.

Kimse Demna'nın kışkırtıcı yönünü kaybettiğini düşünmesin diye, birçok model Ye'nin en büyük bahçe çizmelerini bile utandıracak kadar büyük olan tek kalıplı palyaço ayakkabıları giyiyordu. (Tabii ki, Ye yeni bir çiftle oradaydı.) Bir de biraz rahatsız edici lateks tulumlar vardı. Kıyafetlerin fetiş olduğu fikrini kabullenmenin yanı sıra, Demna'nın da sahne arkasında taktığı tuhaf maskeler için, tasarımcı “koleksiyona stil vermeme yardımcı oldu, çünkü aksi takdirde onu biraz fazla klasik bulurdum" dedi. Yani görev tamamlandı.

balenciaga 

Koleksiyonun ticari kısmı ikinci bölüm yani Balenciaga ve Adidas! Büyük beden tişörtler, formalar, kot parçalar, eşofman üstleri… Hepsi üç çizgili. Meşhur Triple-S ayakkabılar da bir çift Adidas Samba yutmuş gibiler. İş birliği, bir bakıma Demna'nın genç bir çocuk olduğu zamanlardan beri var: “Dürüst olmak gerekirse her zaman üç şerit ve logo kullanmak istedim. Yedi yaşında bir çocukken Adidas eşofmanım vardı ve bu benim çocukken en büyük moda anımdı.” Prada ve Gucci'nin şimdiden büyük Adidas iş birlikleri var, ancak Demna, lüks ısınmaları Balenciaga'ya ve dolayısıyla bir moda dünyasına - gerekli hale getiren adam.

balenciaga

 balenciaga

Adidas x Balenciaga parçaları Balenciaga.com'da bir haftalığına ön siparişe açıldı. İronik olarak, muhtemelen bu ortak çalışmanın, abartılı giysilerin emtia gibi alınıp satıldığı spekülatif ikincil piyasanın bir parçası olmamasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca satılık bir parça da Resmi NYSE logosuyla süslenmiş gerçekten harika büyük boy bir tişört. Gösteriden önce, birkaç katılımcı Balenciaga'nın borsayı kiralamasının neye mal olduğunu merak etti. Demna, "Gerçekten süper kolaydı" dedi. Hey - para konuşur.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası