Moda

Pradasphere'den Dünyaya İnen Bir Koleksiyon

Sonbahar-Kış 2021 koleksiyonunda Raf Simons'la ilk ortak kreasyonunu sergileyen Prada bambaşkalığını yine konuşturmuştu. Podyumdan ya da setlerden gerçek hayata karışabilecek bir bomber ceketi irdeliyorum.

Drake

Miuccia Prada’nın Raf Simons’la yarattığı ilk koleksiyon (Sonbahar Kış 2021) Pradashpere’den yeryüzüne indi. Koleksiyonun en satışa yönelik ve belki de kolay giyilebilir parçası büyük beden nappa deri bomber ceket showroom ya da butik ziyaret edenlerden önce Drake’in üstündeydi. 

Ocak ortalarında dijital olarak görüp üstüne konuştuğumuz koleksiyonun çarpıcı parçası rekortmen Drake’in What’s Next videosunda podyumdan çok daha farklı bir havayı tamamlıyordu. 

Sezonlardan ve trendlerden bağımsız koleksiyonda ikinci deri olabilecek darlıkta parçalar, akla gelmeyecek renk desen form eşleşmeleri söz konusu. 

prada bomber

Fuşya, mor ya da yeşil büyük beden deri bomber ceket bu koleksiyon dahilinde uçlarda dolaşmadan da farklı bir şey sunabilme kartını oynuyor

Moda editörümüz Erkan Altunay'la konuştuğumuzda aslında ceketin çok çok yeni olmadığını ve Raf Simons’ın imza silüetlerinin biraz daha coşkulu bir yorumu olduğunu söylüyor. Galiba Prada sihri biraz da burada devreye giriyor. Uçlarda dolaşmadan da farklı bir şey sunabilme kartını oynuyor.

Modaevinin ikonik üçgenini işlevsel forma dönüştüren logo şeklindeki cebi birkaç sezondur muhtelif yerlerde karşımızda. Burada da marka görünürlüğünü dengeli şekilde ayarlarken yapılan yatırımın gösterişini dengeli vurguluyor. Prada’nın deriyi işleme konusundaki ustalığı, klasik bomber ceketi, artık gelip geçici bir trend olmayan büyük bedenle yorumlaması derken sonuçta ortaya yeni bir arşivlik parça çıkıyor. 

prada bomber

Bir rapçi misali hacimli kıyafetleri ya da çok daha zıt yönde emo havasındaki dar kesimleri, hatta bir aksesuar yardımıyla bir kot bir t-shirt kadar temel bir kılığı aniden 3-4 seviye yukarıya taşıyabilmek zaten Miuccia sihrinin temelinde yatıyor. Moda direktörümüz Güneş Güner'in koleksiyon kritiğinde Bayan Prada'dan alıntıladığı gibi "İyi olan, fikrinizi değiştirme olasılığıdır." Bu bilindik ama yenilenmiş ceket bambaşka fikirlerde ve kılıklarda moda eğlencesini yakalamanın uygulamadaki halini yansıtıyor. 

Tıpkı kova şapkalar, aşırı kalın tabanlar, ya da çarpışan desenler gibi bu parçanın da benzerlerini hızlı moda markalarında hızla görmemiz muhtemel. Eğer bir koleksiyoner bütçesi ayırabilir durumdaysanız, ceketin Türkiye satış fiyatı 47.300 lira. 

İZLE
Nathan Drake Geri Dönüyor
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası