Moda

Timberland ile İkonik Adımlar

Baran Doğan ve Murat Tamgüç'e kariyer yolculuklarında Timberland'in 45. yılını kutlamak için yeniden yorumladığı ikonik botları eşlik ediyor.

Murat Tamgüç ve Baran Doğan stilleri, başarıları ve kariyerleri ile bu dönem adlarından sıkça söz ettiren isimler. Bu yolculuklarındaysa kendilerine Timberland'in 45. yılını kutlamak için yeniden yorumladığı ikonik botları eşlik ediyor. Gün boyu konfor ve stil vadeden bu botlar 90’lar stilini arkasına alan yenilikçi bir model olarak dikkat çekiyor. Her tip pantolonla da rahatça giyilebilen bu model, eklendiği kombine göre de değişen çok özel bir stile sahip. 

18-11/15/muratdetay2.jpg


Globalde de bu sezon Timberland kataloğuna ilham verenler ve koleksiyonu yorumlayanlar arasında çağımızın ikonik isimleri yer alıyor: Girişim dünyasının tanınmış ismi Riccardo Pozzoli, sanatçı Andre Saraiva ve fotoğrafçı Juani Sarglep da markanın güçlü erkek koleksiyonuna kalplerini ve ruhlarını katıyor. Öte yandan da Vogue İngiltere Dergisi Moda Konuları Direktörü Sarah Harris, Aktris Benedetta Porcaroli ve DJ Daria Malygina Timberland kadın koleksiyonuna güç veriyor.

 

Yıldız Teknik Ünivesite’sinde Tasarım eğitimi alan Murat, kurucu ortağı olduğu multidisipliner tasarım ofisi olan Lunapark’ta markalara iç mimari, grafik tasarım, styling hizmetleri veren bir tasarımcı. Aynı zamanda eğlenceli kişiliğinin de yansıması olan tasarım odaklı  "Turkish very much" konseptli Lunapark Shop’un da yaratıcılarından. 

Hayatına yön verdiğini düşündüğün ikonun kim ve neden?

Popüler kültür malzemelerini ironik bir şekilde modaya taşıyan, Adidas, Moschino gibi markalar için oluşturduğu koleksiyonlarıyla kural bozucu diyebileceğim Jeremy Scott.  

Stilini mesleğine nasıl uyarlıyorsun?

Mimari ve tasarım alanında olduğu gibi stilin de kişinin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşıladığında oluştuğuna inanıyorum. Örneğin benim gün içinde birden fazla yere yetişmem ya da gün boyu süren toplantılara katılmam gerekiyor. Şehir içi ulaşımda senelerdir bisikleti tercih ettiğim için hareketlerimi kısıtlamayan, fonksiyonel hem de imza parçalarımdan ödün vermediğim şık bir görüntü yakalamaya özen gösteriyorum. 

Yoğun iş günlerinde stil tüyon nedir?

Kolay buruşmayan bir pantolon, rahat ve şık bir ayakkabı, fonksiyonel bir sırt çantası ve muzip yanımı yansıtan broşlarım.  

Mesleğinin en zor kısmı sence ne?

Bir günün sadece 24 saat sürmesi :)

Kendini insanların "Başıma icat çıkarma" dediği tipteki çocuklardan biri olarak tanımlayan Baran, lisede elektrik bölümünü bitirdikten sonra üniversitede elektronik okumaya başladı. Üniveriste döneminde de bolca fotoğraf çekti. Fakat asıl ilgisi, bir arkadaşının fotoğraf makinasını kurcalarken bu alanda neler yapabileceğinin farkına varmasıyla otaya çıktı. Sonrasında bu merak tutkuya dönüştü ve bitirmek üzereyken okulu bıraktı. Kendi kendine öğrendiği mesleğinde, mektepli de olmak gerek diyerek MÜGSF Fotoğraf Bölümü'ne girdi ve halen bu bölüme devam ediyor.

Hayatına yön verdiğini düşündüğün ikonun kim ve neden?

Sanatını matematik, bilim ve  felsefeyle harmanlayan ve bana göre bir insanın bir şeyi değil, her şeyi yapabileceğini ispat eden Leonardo da Vinci.

Stilini mesleğine nasıl uyarlıyorsun?

Modaya ayak uydurduğum pek söylenemez yani mesleğimle stilim sanırım ters orantılı. Kendimi rahat hissettiğim, daha düz şeyler giymeyi tercih ediyorum.

Yoğun iş günlerinde stil tüyon nedir?

Fotoğraf çekerken hareketlerimi kısıtlamayacak, bol, esnek ve rahat kıyafetleri tercih ediyorum.

Mesleğinin en zor kısmı sence ne? 

Eğer fotoğraflarınızı kendiniz kurguluyor ve editliyorsanız 1-2 günlük bir çekimin ardından 1 hafta 10 gün kadar masa başında olmanız gerekiyor. Düzenli bir masa başı işinden kaçarken, geceleri daha rahat çalışabildiğim için düzensiz bir masa başı işi yaparken buldum kendimi. Zor.

 

 

 

İLGİLİ İÇERİKLER timberland ayakkabılar bot
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası