‘GQ Men Of The Year 2020’ Ödülleri Sahiplerini Buldu: Törenden İzlenimler
MOTY

‘GQ Men Of The Year 2020’ Ödülleri Sahiplerini Buldu: Törenden İzlenimler

Kazananlar bu yıl, ‘İyi Gelenler’ temasıyla, Samsung Galaxy Z Fold2 sponsorluğunda belirlendi. Ünlülerin geçit yaptığı dijital ödül töreni, bu sıra dışı yılda yaşadığımız tüm durumlara selam gönderdi. Duygusal, eğlenceli ve artistikti.

Bu yılı nasıl tarif edersiniz? Berbat, sinir bozucu, her şeye rağmen fena değil?

 

GQ Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Ali Tufan Koç iyimserlerden. GQ Men of the Year Ödül Töreni’nin açılışını, bu yılki ödüllerin ‘İyi Gelenler’ temasını anlatarak yapıyor: “Bu yılki kazanımlarımıza bakalım” diyor, “Evde ekmek yaptık, yoga yaptık…“

 

“Şaka mı bu?” diyenlerin imdadına törenin sunucusu Var Böyle Tipler’in yaratıcısı Kıvanç Talu yetişiyor ve Ali Tufan’ı bir güzel paketleyip, uzaklaştırıyor sahneden. Döküyor içini: “Bu ne optimizm, berbat bir yıldı; ıslak terlikle vurdu yüzümüze. Çayın içine düşüp yumuşayan bisküvi gibiydi.” Yine de bütünüyle çöpe atmıyor bu yılı Kıvanç, önemli bir noktayı hatırlatıyor: “Bu yıl, bize iyi gelenleri görmemizi sağladı.”

 

Bu yılın kazananlarını bir arada gördüğümüz artistik tanıtım filmi ve bu tatlı atışmayla başlayan GQ Türkiye Men of the Year Ödülleri, geride bırakmak üzere olduğumuz yılın tüm izlerini taşıyor. Yaşadığımız zorlukların, bunların içinde hayata tutunma çabamızın, doğanın bize ne kadar iyi geldiğinin, sevdiklerimizi ne kadar özlediğimizin…

 

Bu yılki Men of the Year diğerlerinden çok farklı

 

Bu yıl nasıl çok farklıysa, ödül töreni de buna paralel olarak önceki örneklerinden çok farklı. Öncelikle bu yılki ödüller, tek bir gecede yapılıp biten değil; zamana yayılan, istenince izlenebilen bir deneyim bütünü.

 

GQ Türkiye ekibi, bu sürece ödüllerin temasından, kazananlarının belirlenmesine ve değişen pandemi şartlarında ödül töreninin nasıl yapılması gerektiğine, sürekli yeni aksiyonlar alarak hazırlandı. GQ Türkiye editörleri, yazarları, danışmanları böylesine zor ve alışılmadık bir yıldan geçerken sık sık video konferans aracılığıyla bir araya gelerek, bu yılki ödüllerin nasıl bir misyon üstlenmesi gerektiği üzerine fikir egzersizleri yaptı. Bu buluşmaların sonunda, içinden geçtiğimiz çetin şartlar altında bize ‘iyi gelenler’in olması herkese en umut veren durumdu. Tema böylece belirlendi: ‘İyi Gelenler’

 

Yeni ödül kategorileri eklendi

 

GQ Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Ali Tufan Koç’un töreni açarken vurguladığı gibi bu yılki ödüller Webinar ve Master Class deneyimleriyle, yeni eklenen kategorileriyle çok farklı.

 

Bu yıl, sosyal hayata vurgu yapan beş özel ödül kategorisi eklendi: Eşitlik, Cesaret, İnovasyon, Centilmenlik ve Özgünlük Özel Ödülü.

 

Boran Kuzum EŞİTLİK ÖZEL ÖDÜLÜ*

Özgür Tetik CESARET ÖZEL ÖDÜLÜ*

Ahmet Onur İNOVASYON ÖZEL ÖDÜLÜ*

Engin Öztürk CENTİLMENLİK ÖZEL ÖDÜLÜ*

Maksut Aşkar ÖZGÜNLÜK ÖZEL ÖDÜLÜ

 

Eşitlik Özel Ödülü’nün kazananı Boran Kuzum için, Biz Böyleyiz’deki rol arkadaşları Berrak Tüzünataç, Şebnem Bozoklu ve Meriç Aral akrostiş şiir yazmıştı. Şiiri kahkahalar eşliğinde okuyan üçlü, Kuzum’un Eşitlik Özel Ödülü’nü almasını “Hak yerini buldu.” diyerek kutladı.

 

 

Centilmenlik Özel Ödülü’nün yine Biz Böyleyiz oyuncularından Engin Öztürk’e gitmesi rol arkadaşlarını mutlu etti. Öztürk’ün ödülü Bige Önal tarafından duyuruldu.  Oyuncular, Öztürk’ün nezaketine vurgu yaparak, bu ödülü sonuna kadar hak ettiğini söyledi.

 

 

Şef Maksut Aşkar, malzemeleri değerlendirmeye sunduğu farklı bakışla ‘Özgünlük Özel Ödülü’nü aldı. Aşkar, kendisi gibi olabilenlere selam gönderirken ödülü “Özgün insanlar, özgürlüğünden ve kendi olmaktan ödün vermeyen herkes adına sembolik olarak alıyorum.” dedi.

 

 

İnovasyon Özel Ödülü’nün sahibi Ahmet Onur, kalabalık bir törene gelir gibi özenle hazırlanmıştı. “Keşke sizle göz göze olabilseydim. Giyindim, parfümümü bile sıktım. Bu zorlu dönemde neşelenmem ve geri dönüp neleri iyi yaptığımızı görmem için harika bir ödül oldu bu. Yakında çok daha güzel bir dünya bizi bekliyor.” dedi.

 

 

Cesaret Özel Ödülü’nün sahibi ultra maraton koşucusu Özgür Tetik de ödülünü cesaretine saygısını sunan Şahika Ercümen’den aldı.

 

 

Bu özel ödüllerin sahipleriyle yapılan Webinar ve Master Class’lar, ödül sahiplerinin kendi kategorilerinde verdikleri bir tür atölye.

(Master Class yayınları GQ Türkiye’nin YouTube kanalında izlenebilir.)

 

 

Sağlık Çalışanlarına Saygı Duruşu

 

Zor bir yıldı, evet… Ama hangimiz, kendi hayatlarını tehlikeye atarak başkalarına şifa olmaya çalışan sağlık çalışanları kadar yorulmuş olabiliriz? ‘Yılın Ekibi Ödülü’, GQ Türkiye’nin sağlık çalışanlarına saygı sunuşu olarak tüm sağlık çalışanlarının nezdinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi çalışanlarına verildi. Ödül, oyuncu Demet Akbağ tarafından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen’e takdim edildi.

 

Covid-19 aşısı çalışmalarında sağladıkları başarıyla büyük ses getiren ve tüm dünyayı umutlandıran, Almanya’da yaşayan Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci de ‘Yılın Bilim İnsanları Ödülü’ne layık görüldü.

 

 

Yılın Müzisyeni: Edis

Sağlık çalışanları ve bilim insanları pandeminin son bulması için en ön saflarda mücadele ederken, bizler bir yandan sağlığımızı korumaya, bir yandan ofise çevirdiğimiz evlerimizde işlerimizi yürütmeye çalıştık. Bu yolda bize en çok şarkılar ve filmler eşlik etti belki de. Duygularımıza, duyarlı alanlarımıza dokunan her kimse onlara daha da sıkı sarıldık. Dokunmaktan korktuğumuz günlerde, kalbimize dokunanlar iyi geldi bize.

 

“Perişanım, ne tadım kaldı ne iştahım” diyen Edis onlardan biriydi.  ‘Yılın Müzisyeni’ seçilen Edis’e ödülü, GQ Türkiye’nin Yaz 2020 kapağında, yayın ortağı Bartu Küçükçağlayan ile yer alan Melikşah Altuntaş takdim etti. Edis bu yıla dair “Aynı anda, aynı dertten muzdarip olmak bana iyi geldi.” dedi ama bu dertlerin de müzisyenleri fazlasıyla etkilediğine şu sözlerle dikkat çekti: “Bu yılın müzisyeni olmak ayrı bir psikoloji. Psikolojik ve maddi her anlamda zor bir yıl geçiriyor müzisyenler, birçoğu evine ekmek götüremiyor. Ödülümü onlara ithaf ediyorum.” 

 

 

 

Yılın Kadını: Kalben

Şarkılarıyla kalplere dokunurken, kadınların sesini duyurmak için de elinden geleni yapan Kalben ise ‘Yılın Kadını’ seçildi. Ödül duyurusu Nükhet Duru’dan geldi. Kalben ödülünü,  zor durumdaki kadınlar için çaba gösteren tüm kadın inisiyatiflerine ve görünür olmayan kadınlara teşekkür ederek aldı. Kalben ile Kıvanç Talu’nun bir araya geldiği esprili bölümler, ödül töreninin en ilginç dakikalarındandı.

 

Yılın Oyuncusu: Şükrü Özyıldız

 

‘Yılın Oyuncusu’ Şükrü Özyıldız’ın ödülünü, Alice’teki rol arkadaşı Serenay Sarıkaya ile İbrahim Selim duyurdu. Sarıkaya, “Keşke giyinip gidebileceğimiz havalı bir tören olabilseydi eskisi gibi” derken, Özyıldız’a ‘erkek güzeli’ diye seslendi. Özyıldız duygusaldı. “Herkesi çok özledim, burnumda tütüyorsunuz” dedi, GQ Türkiye’nin bu yıl yeni eklenen ödüllerinin önemini vurguladı ve ekledi: “Bunu da GQ Türkiye yapabilirdi zaten.”

 

 

Yılın Yükselen Yıldızı: Alina Boz

Başarı basamaklarını hızla tırmanan Alina Boz ‘Yılın Yükselen Yıldızı’ oldu. Törene, setten yaptığı bağlantıyla katılan Boz, “Bu yılın asıl yıldızı parlayanları sağlık çalışanları. Bu ödül bana umut oldu. Ödülümü SMA’lı çocuklara destek olmamız gerektiğini hatırlaratak alıyorum.” dedi. 

 

 

 

Yılın Ekran Yüzü: Kenan İmirzalıoğlu

Kariyerinde 22 yılı geride bırakan Kenan İmirzalıoğlu ‘Yılın Ekran Yüzü’ ödülünü, meslekte ilk çalıştığı isim olan Osman Sınav’ın anlattığı hoş bir anekdot eşliğinde aldı.

 

Onur,  İkon ve İş İnsanı Ödülleri 

 

 

Emmy Ödülü’nü Türkiye’ye getiren oyuncu Haluk Bilginer, bugüne kadarki tüm performanslarına gösterilen saygının bir sonucu olarak ‘Onur Ödülü’ne layık görüldü.

 

 

Yıllarını tiyatroya adayan Haldun Dormen’e ise ‘İkon Ödülü’ verildi.

 

 

 

Uluslararası İkon Ödülü ise George Clooney’nin oldu. Törene bir video mesajı gönderen Clooney, esprili bir şekilde “Neden bunu yaptınız ki?” diyerek tüm GQ Türkiye ekibine teşekkür etti.

 

 

‘Yılın İş İnsanı Ödülü’ ise iş dünyasına, kültür ve sanat hayatına katkılarıyla, ödülü takdim eden Mustafa Oğuz’un söylediği gibi insani değerleri hiç unutmamasıyla Erol Tabanca’ya verildi.

 

Sporculara Ödül

 

Halka aletinde Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonu olan İbrahim Çolak ‘Yılın Sporcusu’ ödülünü alırken,

 

 

 

Juventus’ta top koşturan futbolcu Merih Demiral ‘Uluslararası Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

 

Yılın Şefi

 

‘Yılın Şefi Ödülü’ Urla’daki restoranında hazırladığı lezzetlerle ses getiren Osman Sezener’in oldu. Sezener, izleyenlere Urla’dan seslendi. Bu ödülün, sürdürülebilirliğin önemini gösterdiğini söyledi. “Kendi zeytinliğimizde açtığımız  restoranda, kendi diktiğimiz malzemelerle en ilkel odun ateşinde pişirme felsefesiyle yola çıktık” diyerek, basit ve doğal olanın gücüne dikkat çekti.

 

 

 

İlham Verenler

 

 

GQ Türkiye’nin yazarlarından 13 yaşındaki iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu ve Yale Üniversitesi’ne kabul edilen Selin Gören, iklim krizinin aşılmasına yönelik farkındalık çalışmalarıyla ‘Yılın İlham Verenleri’ oldu. İkili, yayına canlı bağlanarak gezegenin korunmasına yönelik mesajlarını iletti.

 

Genç Moda Tasarımcıları

 

Bu kategorinin kazananları Mehmet Demir & Tanyeli Erdem oldu. Ödül, GQ Türkiye Moda Direktörü Güneş Güner tarafından takdim edildi.

 

 

GQ TÜRKİYE MEN OF THE YEAR ÖDÜLLERİ / TAM LİSTE

 

Boran Kuzum EŞİTLİK ÖZEL ÖDÜLÜ*

Özgür Tetik CESARET ÖZEL ÖDÜLÜ*

Ahmet Onur İNOVASYON ÖZEL ÖDÜLÜ*

Engin Öztürk CENTİLMENLİK ÖZEL ÖDÜLÜ*

Maksut Aşkar ÖZGÜNLÜK ÖZEL ÖDÜLÜ*

 

 

İstanbul Üni. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Çalışanları YILIN EKİBİ*

Haluk Bilginer ONUR ÖDÜLÜ*

Edis Görgülü YILIN MÜZİSYENİ*

Şükrü Özyıldız YILIN OYUNCUSU*

Kalben YILIN KADINI*

Osman Sezener YILIN ŞEFİ*

Merih Demiral ULUSLARASI BASARI ÖDÜLÜ*

İbrahim Çolak YILIN SPOR İNSANI*

Erol Tabanca YILIN İŞ İNSANI*

Prof. Dr. Uğur Şahin & Dr. Özlem Türeci YILIN BİLİM İNSANI*

Mehmet Demir & Tanyeli Erdem YILIN GENÇ MODA TASARIMCISI* Haldun Dormen İKON ÖDÜLÜ*

Alina Boz YÜKSELEN YILDIZ*

Kenan İmirzalıoğlu EKRAN YÜZÜ*

Selin Gören & Atlas Sarrafoğlu İLHAM VERENLER*

George Clooney INTERNATIONAL ICON OF THE YEAR*

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası