National Geographic Türkiye Fotoğraf Yarışması devam ediyor

National Geographic Türkiye Fotoğraf Yarışması devam ediyor

Bu yıl Akmerkez sponsorluğunda sekizinci kez düzenlenen National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması'na başvurular sürüyor.

National Geographic Türkiye tarafından yerel birincinin seçileceği yarışmaya okurlar dört ana kategoride katılabilecek: insan, mekan, doğa ve paylaşmak.

National Geographic Türkiye bu yıl Akmerkez sponsorluğunda düzenlediği fotoğraf yarışmasıyla tüm fotoğrafçılara sesleniyor. Türkiye’nin önemli isimlerinden foto muhabiri Ara Güler, NTV program yapımcısı Oğuz Haksever, National Geographic Uluslararası Edisyonlar Fotoğraflar ve Tasarım Editörü Darren Smith ve fotoğraf editörü Elizabeth Krist’ün yer aldığı Türkiye jürisi fotoğrafları yaratıcılık ve teknik kriterlere göre değerlendirecek. “Fotoğraf bir sürü işe yarar. Dokümantasyondur, tarihin bir parçasıdır, çekildiği devri gösterir, yani insanların tarihinin bir parçasıdır,” diyerek fotoğrafın gücünü yorumlayan Ara Güler yarışmanın ilk yıllarından beri Türkiye jürisinde.

1 Eylül'de başlayan başvuruların üç ay boyunca National Geographic Türkiye internet sitesi üzerinden kabul edileceği yerel yarışmada kategorilerinde derece elde edenler ABD’de gerçekleşen uluslararası yarışmaya katılma şansını yakalayacaklar. Yerel edisyonda kategori birincileri ayrıca Canon EOS 650D fotoğraf makinesiyle ödüllendirilecek. Bunun dışında her kategoride ilk üçe giren yarışmacılara 2 yıllık National Geographic Türkiye aboneliği ve NTV Yayınları Kitap Seti hediye edilecek. Türkiye’de 18 yaşını doldurmuş tüm fotoğraf severlere açık olan bu yarışmada "insan", "mekan", "doğa" ve özel sponsor kategorisi "paylaşmak" olmak üzere toplamda 4 adet kategori var.

Yarışmanın sponsoru Akmerkez, paylaşmak özel kategorisinde birinci gelen katılımcıya seslerin ve renklerin ülkesi Küba'da rüya gibi bir tatil hediye edecek.

Yerel yarışmaların ardından uluslararası büyük ödül sahibini bulacak. Büyük ödüle layık görülen fotoğrafın sahibi 10 bin dolar para ödülü ve Ocak ayının ikinci haftasında Washington’da yapılacak fotoğraf semineriyle ödüllendirilecek. Uluslararası kategori birincileri ise 2 bin 500’er dolar para ödülü ve Canon fotoğraf makinesi kazanırken fotoğrafları da National Geographic dergisinde yayınlanacak.

National Geographic ABD edisyonunun fotoğraf editörü Ken Geiger dünyanın dört bir yanındaki fotoğraf tutkunlarına sesleniyor: “Makinenizi elinize alın, yeteneğinizi kullanın, doğru yerde doğru zamanda bulunma şansını yakalayabilirseniz muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Bu yarışma ile vizyonunuzu dünyayla paylaşabilir, herkesi şaşırtabilirsiniz.”

Yarışma hakkında daha fazla bilgi almak için www.nationalgeographic.com.tr sitesine başvurabilirsiniz.

İZLE
GQ Türkiye Men of the Year 2013
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası