Otomobilde Motosiklet Etkisi

Otomobilde Motosiklet Etkisi

Motosiklet üstündeki adrenalini otomobilde yaşatmayı kendine hedef belirleyen Yamaha, iki kişilik spor otomobil konsepti Sports Ride’ı tanıttı.

Ekim ayında düzenlenen Tokyo Otomobil Fuarı’nda sergilenen Sports Ride konsepti, Yamaha’nın motosikletlerinde ve yarış geçmişinde elde ettiği deneyimler ışığında, beş aylık bir süreçte hayata geçirildi. Karbon fiber paneller ve şasi kullanılarak ağırlığının 770 kg ile sınırlandırıldığı otomobilin kabini, minimal bir anlayışla şekillendirildi. Detaylara büyük önem verilen iç mekanda metal, karbon fiber ve deri kullanıldı.

Japon marka, motor tercihi konusunda hiç ipucu vermese de, bu kadar hafif bir gövdede kullanılacak YZF-R1 motorunun (1.0 lt, 200 bg) neler yapabileceğini düşünmek bile tüylerin diken diken olmasına yetiyor. 

Logo motor kaputuna taşınıyor

Yamaha, konsept otomobilin seri üretime geçirilmesine yeşil ışık yakarsa sadece kendi spor otomobiline kavuşmakla kalmayacak; müzik aletlerinden deniz motorlarına kadar farklı alanlarda en iyiler arasında yer alan markanın otomotivde de bir temsilcisi olacak.

Yamaha geçmişte Toyota, Lexus, Ford ve Volvo’nun bazı modellerinde kullanılan motorların geliştirilmesinde önemli rol oynasa da, ilk defa kendi logosunu taşıyan bir spor otomobille karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Sonunda iki tekerleklilerin kesintisiz sürüş zevkine, süper spor sınıftaki otomobillerden çok daha düşük bir maliyete ulaşma şansına kavuşabiliriz. Hadi Yamaha!

15-12/07/yamaha-3.jpg

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası