Mutlu olmak için ne kadar paraya ihtiyaç var
Wellness

İşte Bu Nokta Paranın Artık Sizi Mutlu Etmediği Yer

Para mutluluğa ulaşmanıza yardımcı olabilir, ancak bunun da bir sınırı var. İşte bilmeniz gerekenler.

Para sizi mutlu eder mi? Yardımcı olabileceğini söyleyen çalışmalar var ve bunun nasıl ve neye harcadığınıza ve ne kadar sahip olduğunuza bağlı olduğunu söylüyorlar, ancak düşündüğünüz gibi değil, hayatınız boyunca mutlu olacağınızı garanti etmiyor ve en önemli şey de değil.

Harvard Üniversitesi'nden bir araştırma da dahil olmak üzere birçok araştırma, mutluluğun maddi şeylerde değil, iyi arkadaşlara sahip olmak, bir hobiye sahip olmak ve zihninizi genişleten ve başkalarıyla paylaşabileceğiniz deneyimler yaşamak gibi şeylerde olduğunu, paranın bunun sadece küçük bir parçası olduğunu ve çok özel bir şekilde çalıştığını söylüyor.

El País'e göre, Harvard Business School'dan Arthur C. Brooks adlı bir uzman, deneyimleri ve yıllar süren çalışmaları sonucunda paranın mutluluğu artırmadığını, mutsuzluğu azalttığını keşfettiğini, ancak bunun bir garanti olmadığını ve bizi temin ettiği gibi, mutluluğun aynı zamanda onu elde etmek ve sürdürmek için her gün üzerinde çalışmamız gereken bir şey olduğunu unutmamamız gerektiğini açıkladı.

Peki para mutsuzluğu sona erdirmeye yardımcı oluyorsa, maksimum faydayı elde etmek için ne kadar paraya sahip olmamız gerekir? İster inanın ister inanmayın, belli bir miktar var ve bu miktarı aşmak kendinizi daha iyi ya da daha mutlu hissedeceğiniz anlamına gelmez.

Mutlu olmak için ne kadar paraya ihtiyacınız var?

Brooks, El País'e verdiği röportajda para ve mutluluk arasında bir ilişki olduğunu, ancak daha fazla paraya sahip olmanın sizi mutlaka daha mutlu yapmayacağını ya da hayatta kötü zamanlar geçirmenizi engellemeyeceğini açıkladı.

"Bazı insanlar şöyle düşünüyor: "Eğer başarıya, paraya, zevke ve şöhrete sahip olursam mutlu olurum". Bu bir hata. Onlara paranın yanlış bir şey olmadığını, ancak mutlulukla ilişkisini anlamaları gerektiğini söylüyorum: para mutluluğu artırmaz; mutsuzluğu azaltır ve bu sadece 100.000 dolar gibi bir noktaya kadar geçerlidir. Bunun ötesinde, ne kadar paranız olduğu önemli değil," diyor uzman.

Brooks ayrıca, Hobbit filmlerinde olduğu gibi dağın altında hazine dolu bir kasada biriktirilen ya da saklanan paranın mutluluk için işe yaramadığını, bunun yerine parayı doğru şekilde kullanmanız gerektiğini, örneğin ailenize ve arkadaşlarınıza yatırım yapmanız ya da hayırseverlik yapmanız gerektiğini söylüyor.

Öte yandan CBS News, Nobel ödüllü bir ekonomist (Daniel Kahneman) tarafından yürütülen ve Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya atıfta bulunarak, yılda yaklaşık 75.000 dolar kar elde etmenin, paranın mutluluğu desteklediği tam nokta olduğunu, ancak daha yüksek bir kâra sahip olmanın hiçbir fark yaratmadığını söylüyor.

Bu, bundan daha fazla kazanırsanız mutsuz olacağınız anlamına gelmez, ancak iki haftalık ödemeleriniz daha yüksek olduğu için mutluluk seviyeniz daha yüksek olmayacak. Aslında, araştırmayı yürüten uzmanlar, zengin ve mutsuzsanız, daha fazla paraya sahip olmanın size yardımcı olmayacağını söylüyor.

Ayrıca, çok fazla harcama yapmanıza gerek kalmadan arkadaşlarınızla vakit geçirmek, başkaları için iyi ya da hayırsever davranışlarda bulunmak ya da destekleyici bir topluluğa sahip olmak gibi sizi paradan daha fazla mutlu edebilecek pek çok şey olduğunu unutmayın.

Mutluluk pek çok yerde bulunabilir. Özellikle maddi şeylerde, pahalı şeylerde veya bir banka hesabında değil.

Bu İçerik İlk Olarak GQ Meksika Web Sitesinde Yayınlanmıştır

İLGİLİ İÇERİKLER kişisel gelişim para
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası