Evde Yapılabilecek Pilates Hareketleri
Fitness

Güçlü Bir Karın ve Bacaklar İçin Evde Yapılabilecek 6 Temel Pilates Egzersizi

Temel Pilates egzersizlerini uygulamak için spor salonuna gitmeye gerek yok. Altmış yıl önce, metodun kurucusu, bugün hala yapısını temsil eden ve evde mat üzerinde rahatça uygulanabilen 34 egzersiz tasarladı. İşte güçlenme, esneklik ve denge için etkili pilates hareketleri.

Bedeni, zihni ve ruhu koordine etmek. Bu basit cümlede Pilates'in ve egzersizlerinin özü yer almakta, bu da insanları daha bilinçli hale getirmeyi amaçlayan anaerobik bir egzersiz anlamına gelmekte. Kurucusu Joseph Hubertus Pilates, kontrol, merkezleme, hassasiyet, akış ve konsantrasyon ilkeleri aracılığıyla Batı ve Doğu fiziksel disiplinlerini birleştirmek istemiş ve ortaya çıkışından altmış yıl sonra güncellenmeye ve geliştirilmeye devam eden gerçek bir yöntem yaratmıştır.

Pilates, başlangıçta “Contrology” olarak adlandırılan yöntemin her zaman güçlü bir geleneksel ve bilimsel yönelime sahip olmasına rağmen, aslında birkaç yıldır bütünsel disiplinler bölümünde bir fitness trendi olmuştur. Herkes için uygun olan Pilates, hafif egzersizlerle spor yapmanın iyi bir yolunu bulabilen hareketsiz insanlar için de her derde deva bir yöntem.

Günümüzde bu aktivitenin pek çok çeşidi var, özellikle de Cristiano Ronaldo, Adele, LeBron James veya Harry Styles gibi yıldızların ve profesyonel sporcuların beğenisini kazanan reformer Pilates. Bunu gerçekleştirmek için, kasnakların kas kasılmalarına yardımcı olduğu yaylar ve kayışlarla donatılmış kayar bir kanepeden yararlanmak gerekir. Bu yöntemi temel alan Virgin Active, 2024'ün başlarında, Pilates'in yüksek yoğunluklu bir deneyim için fonksiyonel antrenmanla harmanlandigi yeni bir antrenman formatı olan reformer pilates atletik'i piyasaya sürdü.

Ancak Pilates yapmak için her zaman spor salonuna gitmek gerekmez, çünkü serbest vücut egzersizleri bu disiplinde çok önemli bir rol oynar. Joseph Pilates'in kendisi, Hayata Dönüş adlı kitabında, yöntemini antrenmanın yapısını temsil eden 34 temel Pilates egzersizine yoğunlaştırmıştır. İzlenecek aşamalar konusunda katı olan kurucu, bu egzersizleri üç ay boyunca haftada sadece dört kez yapmanın bile ideal fiziksel gelişim ile yeni bir zihinsel ve ruhsal canlılık elde etmek için yeterli olduğuna inanıyordu.

Temel Pilates egzersizlerinin faydaları

Yaşı, fitness seviyesi veya fiziksel yeteneği ne olursa olsun herkes için uygun olan Pilates, ona yaklaşanların farklı ihtiyaçlarını karşılayabilir ve çeşitli faydalar sağlayabilir. Yeni başlayanlar ve fitness programına başlamak isteyenler için mükemmel bir başlangıç noktası olmasının yanı sıra, derin kasları çalıştırdığı için profesyonel sporcular için de ideal bir destek.

Temel Pilates egzersizleri, güçlü bir core bölgesinin kişinin denge merkezini temsil ettiği prensibine göre bu bolge üzerinde yoğun bir şekilde çalışarak duruş bozukluklarının düzeltilmesine ve omurgayı destekleyen kasların güçlendirilmesine yardımcı olabilir. Vücudu esnek tutma yetenekleri sayesinde, bu hareketler yaşlı insanların ve hamile kadınların ihtiyaçlarına da uygundur. Son olarak, kas-iskelet sistemi yaralanmalarından kurtulmak için genellikle rehabilitasyon programlarının bir parçası olarak kullanılırlar.

Temel Pilates egzersizleri ile kilo verilir mi?

Temel Pilates egzersizleri derin kasları çalıştırarak ve aktive ederek sıkılaşma ve yağ yakımı sağlar. Bu anlamda, düşük yoğunlukta bile metabolizmayı harekete geçirirken stresi azaltır, tüm kasları esnetir ve sıkılaştırır.

Tabii ki zayıflamanın her zaman dengeli bir diyetle ilgili olduğu ve fiziksel aktivitenin bunu belirlemek için her zaman tek başına yeterli olamayacağı unutulmamalıdır. Pilates gibi aerobik disiplinlerde durum daha da farklıdır.

Pilates'teki temel egzersizler

Pilates'te core bölgesi önemlidir çünkü stabilite, destek ve hareket kontrolü sağlamada kilit rol oynar. Kurucusu tarafından teorize edilen egzersizlerden bazıları, karın kasları, sırt kasları, pelvik kaslar ve pelvik taban kaslarını içeren vücudun bu çekirdek bölgesi üzerinde çalışır. Tüm bu alan bir tür "vücudun kontrol ve denge merkezini" temsil eder.

Bu içerik GQ ITALIA web sitesinden alınmıştır.

İLGİLİ İÇERİKLER pilates pilates faydaları
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası