2012'nin en sıcak mekanları 1. bölüm: Çeşme
Popüler

2012'nin en sıcak mekanları 1. bölüm: Çeşme

GQ Bodrum ve Çeşme'nin en güzel noktalarını mercek altına aldı.

DİNG DONG

Gurme pizzacı DİNG DONG, akla gelmedik malzemeleri buluşturduğu, gece geç saatlere kadar yenilebilir taze pizzalarıyla öne çıkıyor.

 

DENEMENİZ GEREKEN PİZZASI Yılanbalığı ve avokadolu pizza.

KUSURSUZ UYUM İÇİN Ana yemek niyetine deniz börülceli ve kabak çiçekli pizza, yanına da özel üretim Urla şarabı. Mümkünse roze şarap, mümkünse iki buzla.

AKLINIZDA BULUNSUN Gecenin bir yarısı, deniz ortasında canınız pizza çekerse Ding Dong’u aramanız yeterli. Gece boyunca teknelere özel servisi var.

MÜHİM BİLGİ Fırını, gece 02.00’ye kadar açık. Bar çıkısı, eve dönüş yolunda birkaç dilim pizza, işkembe ritüelinize gurme bir alternatif olabilir.

Port Alaçatı mevkii


FARKLI AMAÇLARA FARKLI RUHLARA

NERESİ? Pico Cafe

TEK CÜMLEDE Kuru kalabalıktan uzakta, serin bir sokak arasında, bir Alaçatı taburesi üstünde dinlemek, dinlenmek için köyün en ideal noktası.

KİMLER GİDER? Derya Alabora’dan Akasya Asıltürkmen’e çeşitli oyuncular, sanat insanları.

NE ZAMAN? Günün, kalabalıktan daralıp rahat bir nefese ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir saatinde.

DENEYİN Soğuk bir kadehte roze ve yanında titizlikle hazırladıkları peynir tabağını.

Tokoğlu Mah. Kemalpaşa Cad. No:35/A


AKŞAMA DOĞRU AZALINCA RÜZGAR

Babylon Aya Yorgi'nin yeri yurdu tadı tuzu aynı; müziği, yemeği, kokteyli daha farklı, daha taze.

BARMENİN ÖNERİSİ Berry Mojito.

ŞEFİN ÖNERİSİ Kalamar tava.

GQ’NUN ÖNERİSİ Deniz mahsullü makarna, yanına karpuzlu votka.

EN GÜZEL SAATİ Günbatımında, happy hour bitiminde, DJ yavaşlamış, barmen hızlanmışken.

KADEHLER KİME KALKSIN? Emekli rockstar’ımız Teoman’a. Kariyerinin son konserini burada veren Teo hatrına barmenden sek, duble viski, DJ’den efkarlı bir Teoman hiti isteyin.

AKLINIZDA OLSUN 14 Temmuz'da Athena sahnede olacak. Bir Babylon klasiği, retro sarısı oldies geceleri, ayın 6’sı ve 13’ünde.

MÜHİM BİLGİ Attığınız kulaçlara dikkat edin. Gündüz, denizinde fazla açılırsanız komşu beach’lerden yükselen S.Ortaç müziği sayesinde, Türkçe popa boğulabilirsiniz.

Aya Yorgi Koyu

KULAKLARI DA KÜPELİ Mİ?

DELİ DELİ, İtalyan mutfağıyla New York cazını Alaçatı'da buluşturuyor. Dekolteye, sivri topuğa gerek olmayan, sakin bir Alaçayı akşamı için ideal.

KİM DELİ? Ortada herhangi bir deli yok. Mekanın ismi, Delicatessen’e bir gönderme. Deli esprilerini kendinize saklayın.

 

MUTFAKTA BİRİ Mİ VAR? Sezon başında oyuncu değişikliğine giden Deli Deli, mutfağa İtalya’dan şef Nicola Saraceno’yu transfer etti. Şef İtalyan, mönü İtalyan, Deli Deli baştan aşağı İtalyan.

ŞEFİN ÖNERİSİ İtalyan usulü yaz makarnası.

CAZ YAP(MA) İsminin aksine, hafta içi her akşam caz tınılarıyla eğleniliyor sakin sakin. Kerem Görsev, Elif Çağlar yaz boyunca sahne alacak jazzy isimler arasında.

PARTİ İNSANIYSANIZ Hafta sonu gidin, DJ kabinine yaklaşın, Tarık Koray’ın kulağına eğilip “GQ’nun selamı var” deyin ve gecenin en hareketli dans parçası için beklemede kalın.

AKLINIZDA OLSUN Gece 02.00’de fondan “Hadi evinize” müziği yükselmeye başlıyor, ışıklar hafif hafif açılıyor.

Port Alaçatı Mevkii

 

ASMA'DA YAPRAK OLMAK

Kapı önüne masaların, minik taburelerin atıldığı ASMA YAPRAĞI Alaçatı'nın en meşhur taş evlerinden. Envai çeşit lezzet arasından doğru seçim yapmak önemli.

EVET, KÖYÜN EN SAMİMİ YERİ Duvarı kireçten, tavanı ahşaptan eski usul Alaçatı mekanının vazosunda kır çiçekleri, sabunluğunda köy sabunları var. Tezgahtaki envai çeşit sıcak meze, taze yeşillik ve duvarı kap kacakla, masası çanak çömlekle süslü üst kat, köyde en sadesinden kusursuz bir akşam yemeği sahnesini tamamlıyor.

HAYIR, AKRABA EVİ DEĞİL Kristal, eski usul bardağından beyaz dantel perdeli ufak tuvaletine, her haliyle Çeşme’deki teyzenizin, halanızın yazlığı gibi duruyor.

KENDİNİZ İÇİN Sarmısaklı kuzu kol spesiyali, yanına kıymalı kabak çiçeği dolması isteyin.  

SEVGİLİNİZ İÇİN Mönüden saatlerce hafif şeyler aramasını beklemeden ona köy salatası ve yanına tarçınlı köfteyi önerin.

YALNIZ GİDERSENİZ Soğanı bol, kabak, domates, özel bir sos ve üstüne yoğurtla hazırlanan sinkontadan tabak tabak yiyin.

AKLINIZDA OLSUN Giriş katında gözünüze çarpan abajurlar, mekanın sahibi Ayşe Nur’un kendi tasarımı. Çekinmeden fiyatını sorabilirsiniz. Hepsi satılık.

MÜHİM BİLGİ Sevgilinize ya da annenize iletmek için, Ayşe hanımı boşuna “Şunun tarifini alabilir miyim, bir de şunun, bir de bunun...” laflarıyla meşgul etmeyin. Tarifler asmayapragi.com.tr’de.  

Tokoğlu Mah. 1005 Sokak No: 50 Alaçatı

 

 

İZLE
TRAVEL by VOGUE & GQ
İLGİLİ İÇERİKLER yeme-içme çeşme seyahat
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası