Amazon'un Yeni Dizisi The Wheel of Time'a İlk Bakış
Popüler

Amazon'un Yeni Dizisi The Wheel of Time'a İlk Bakış

Çoğumuzun kötü bir şekilde vedalaştığı Game of Thrones’un ardından doğan boşluğa Amazon’dan efsanevi diziyi aratmayacak alternatif bir yapım geliyor (yani en azından iddialar kuvvetli). İşte Kasım’da vizyona girecek The Wheel of Time’a dair şimdilik bildiklerimiz.

Kafalar karışmadan baştan söyleyelim: her ne kadar Game of Thrones’a alternatif olabilir dense de konu ve karakter olarak aralarında hiçbir bağlantı yok. Söylenene göre Jeff Bezos Amazon ekibinden Game of Thrones’u aratmayacak bir dizi çekmelerini istiyor. 2018’de duyurulan yapım pandeminin de etkisiyle uzun bir süredir bekleniyordu. İlk fragmanın Eylül 2021’de yayınlanmasının ardından şimdi gözler 19 Kasım’daki yayında. GoT ile karşılaştırmaya başlamışken yapım maliyetinin de detaylarını inceleyelim. Game of Thrones’un ilk sezonu için HBO 6 milyon Dolar bütçe ayırmıştı. The Wheel of Time için bütçe bölüm başına 10 milyon Dolar. 

Henüz ilk sezonu yayınlanmadan ikinci sezon onayı alan dizi, gerek bir sonraki GoT olma iddiası gerekse Jeff Bezos gibi bir patrona sahip olmasıyla şimdiden çok konuşuluyor. The Wheel of Time, Robert Jordan tarafından kaleme alınan ve aynı adı taşıyan kitap serisine dayanıyor. Seriyi tamamlayamadan vefat eden Jordan’ın ardından son üç kitap, ünlü fantezi yazarı Brandon Sanderson tarafından tamamlandı. Amazon, dizinin başka bir sezonuna yeşil ışık yakmış olsa da 14 kitabın tamamının dizide geçip geçmeyeceği belli değil. Serinin bir kitabının ortalama 800 sayfa olduğunu göz önünde bulundurduğumuzdan uzun soluklu bir dizi olma ihtimali yüksek.

The Wheel of Time’ın konusu aslında bir “seçilmiş kişi” masalı. Son kitabı 2013’te yayınlanan seride kötü ve iyinin bitmek bilmeyen savaşını izleyeceğiz. Seri defalarca yaşanmış bir hikayeyi anlatıyor. İyiyi simgeleyen Dragon ve ve Dark One arasında geçen savaşı konu alan serinin ilk cümleleri ise şöyle: “Zaman çarkı döner ve çağlar gelir ve geçer, ardında efsane haline gelen hatıralar bırakır. Efsane kaybolur ve efsane bile onu doğuran Çağ tekrar geldiğinde çoktan unutulur.” Sihirin sadece kadınlar tarafından kullanılabildiği bir evrende geçen seri, Moiraine karakterine odaklanıyor. Dünyanın kaderini belirleyecek olan Son Savaş’ta karşı karşıya gelecek ikili, ejderhanın sürekli olarak yeniden doğmasından dolayı sayısız kez tekrarlanan asırlık bir döngünün içinde. “Tarih tekerrür eder çünkü zaman bir çark gibidir."

w  Fotoğraf: Amazon Prime Video

İlk sezonda serinin üç kitabı aktarılıyor. Kitap okurken doğrudan aksiyona geçmesini tercih ediyorsanız The Wheel of Time size göre olmayabilir. Ancak Lord of the Rings veya Game of Thrones ölçeğinde bir dünyada geçen ve siyaseti, tarihi ve güç mücadelelerini derinlemesine işleyen fantastik bir kurguyu okumaktan veya izlemekten zevk alıyorsanız Amazon size çalışıyor diyebiliriz. 

Orijinal seride 100 binden fazla karakter olduğunu biliyoruz, peki dizide kimleri göreceğiz? Oyuncu kadrosundaki seçimleri GoT’a benzetmek mümkün. Hayal kırıklığına uğratan finaline rağmen en çok izlenen diziler arasında ilk sırayı zorlayan -hatta başaran- kült diziye baktığımızda oyuncuların önceden tanınan simalar olmadığını görüyoruz. Khaleesi rolüyle en çok tanınan oyuncular arasına giren Emilia Clarke ve televizyondaki ilk oyunculuk deneyimini GoT’ta yaşayan Kit Harrington ve daha birçoğu bu dizi sayesinde tanındı. Aynı şekilde The Wheel of Time’da da her ne kadar Rosemund Pike’ı görsek de cast’ın çoğu çok ünlü olmayan oyunculardan seçilmiş.

20 milyon insanın ekrana kilitlendiği final bölümünde Game of Thrones’u 2011’de seyirciyle buluşturan HBO, o zamanlar Time Warner’ın sahip olduğu bir medya şirketiydi. Şimdi ise WarnerMedia’nın yan kuruluşu ve bu başarısındaki en büyük etmen Game of Thrones. Amazon bu anlamda da efsane dizinin izinden gidiyor. Amazon ve Apple hem bütçe olarak avantajlı konumdalar hem de dijital dünyadalar. 2011’de GoT yayınlandığında her hafta Türkiye saatiyle sabaha doğru ekran başına geçip diziyi beklemek zorundaydık. Oysa şimdi Amazon’un elinde HBO’da olmayan avantajlar var. 

Bir Game of Thrones olabilir mi bilemeyiz ancak 20 milyon olmasa da çoğumuzu içine çekecek bir hikayesi olacağı kesin. Geçen sene Netflix'te çıkan filminin ardında uzun süredir ekranda görmediğimiz Rosemund Pike performansı da beklemeye değer. 

İZLE
Nikolaj Coster-Waldau kamera arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası