Popüler

Boks Severlerin İzlemesi Gereken 7 Film

Boks severler buraya! Muhammad Ali'den Rocky Balboa'ya tüm zamanların en iyi boksörleri ve ilham oldukları filmler bir arada.

Rocky

Tüm zamanların en iyi boks filmi Rocky'nin başrolünde filmin senaristi Sylvester Stallone var. Film, 1977'de 10 dalda Oscar'a aday olmuş ve En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kurgu dallarında 3 Oscar almıştır.

Million Dollar Baby

Kadrosunda Clint Eastwood, Morgan Freeman ve Hilary Swank gibi bir çok yıldız ismi barındıran film, 2005 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscarları almıştır. 

Raging Bull

Boksör Jake LaMotta'nın hayatını konu alan 1980 yapımı filmin yönetmenliğini Martin Scorsese yapmıştır. Raging Bull, "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilmiş ve ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmektedir. 

Ali

Amerikalı boksör Muhammad Ali'nin hayatını anlatan 2001 yapımı filmde Ali'yi Will Smith canlandırmıştır. Vietnam Savaşı'na "Benim onlarla bir sorunum yok" diye gitmeyi reddeden ünlü boksörün bu yüzden Şampiyonluk unvanına el konulmuş ve bokstan uzaklaştırılmıştır.

Cindrella Man

Cindrella Man lakaplı ünlü boksör James J. Braddock'un hayat hikayesini anlatan filmde Akademi Ödüllü oyuncular Russell Crowe ve Renee Zellweger yer almaktadır. 

The Fighter

Christian Bale'in başrolünde yer aldığı ve 2011 yılında gerçekleşen Akademi Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını aldığı The Fighter, bir boksörün sıfırdan başlayıp zirveye çıkan zorlu yoldaki mücadelesini konu almaktadır. 

When We Were Kings

Muhammad Ali'nin hayatını anlatan sayısız filmden biri de When We Were Kings, Türkçesiyle ünlü boksörün de ünvanı olan Kelebek Gibi Uçar Arı Gibi Sokarım. Film 1996 yılında En İyi Belgesel Oscar'ını kazanmıştır.

İZLE
UYSALLAR GQ HYPE'TA
İLGİLİ İÇERİKLER Film netflix boks
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası