Hayatta kalabilmenin sırrı mı? Cevap tam karşınızda
Popüler

Hayatta kalabilmenin sırrı mı? Cevap tam karşınızda

Hayatta kalabilmenin sırrı, hiç ummadığınız pratik bilgilerde saklı. Seyahatten beslenmeye, teknolojiden temizliğe; mevzu ne olursa olsun en zorlu anlardan bile kolaylıkla ‘sıyrılmanın’ yolu küçük detaylardan geçiyor. Bülent Özer’in günlük sorunlara 1000 yaratıcı çözüm sunduğu kitabı ‘Aklınla 1000 Yaşa’, işte tam da böyle detaylarla dolu. Başınızın sıkışmasını beklemeyin; önleminizi önden alın!

Seyahat

Araba lastiklerinizin hava basıncını düzenli olarak kontrol edip mevsime ve yükünüze uygun değerlere ayarlarsanız aracınızın daha az yakıt tüketmesini sağlayabilirsiniz.

 

Beslenme

Canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde yemeye başlamadan önce kendi kendinize elma yemek isteyip istemediğinizi sorun. Yanıtınız “Evet” ise gerçekten karnınız acıktığı için bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyorsunuzdur. “Hayır” ise sadece can sıkıntısında atıştırmalık yemek istiyorsunuzdur ve bir şey yemeseniz daha iyi olur.

 

Ev ve bahçe

Taşınırken eski evinizden çıkaracağınız en son şey ve yeni evinize sokacağınız ilk şey alet çantanız olmalıdır.

 

Teknoloji

Herhangi bir uçuşla ilgili bilgilere erişmek için havayolu şirketinin internet sayfası yerine arama motorlarına havayolu şirketinin adını ve aradığınız uçuş numarasını yazarak doğrudan o uçuşla ilgili bilgilere erişebilirsiniz.

 

Mutfak

Aracınızın ve buzdolabının içine koyacağınız birer parça mangal kömürü, içerideki havanın temiz ve taze kalmasını sağlayacaktır.

 

Sağlık

Düzenli ve yeterli uyumak bağışıklık sistemini güçlendirir ancak yetişkinlerde tek seferde dokuz saati aşan uykular, faydadan çok zarara sebep olabilir.

 

Tasarruf

Alıcı ya da satıcı da olsanız pazarlık esnasında ilk fiyat söyleyen siz olmayın; ilk hamleyi karşı taraftan almaya çalışırsanız daha kârlı bir alışveriş yaparsınız.

 

Hayatta kalma

El bileğinizi birkaç dakika soğuk su altında tutarak kan sıcaklığınızı ve bu sayede de vücut sıcaklığınızı düşürebilirsiniz.

 

Güzellik

Tişörtlerinizi ütülemeden kırışıklıklarını yok etmek için tişörtü birkaç buz parçasıyla birlikte kurutma makinesine atarak beş dakika kadar çalıştırabilirsiniz.

 

Hayata dair

İki gün boyunca kendinizi tutup hiçbir şeyden şikayet etmezseniz, takip eden günlerde içinizden gelerek daha iyimser ve mutlu olduğunuzu hissedeceksiniz.

 

Temizlik

Kötü kokan ayakkabıların içine biraz bikarbonat koyarak bir gece bekletmek, kokuyu kayda değer şekilde azaltacaktır.

 

Parti

İnsanların göz bebeklerindeki siyah nokta, hoşlandıkları kişilere bakarken yüzde 50’ye yakın oranda büyümektedir. Bir kişinin sizden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak için gözlerine bakabilirsiniz.

 

Ofis

Size kartvizit veren kişilerin kartvizitlerinin fotoğraflarını çekerek telefonunuzda veya bilgisayarınızda saklamak, kartvizitlikte saklamaktan çok daha pratiktir.

17-09/12/bulent-ozer-02-omzzdbmbv0cukejzzzptsg.jpg 

SPOR

- 15 dakika kahkahalarla gülmek vücudunuza 2 saat fazladan uyumakla aynı faydalı etkiyi sağlayacaktır.

 

- Ağırlık çalışmadan önce bir adet portakal yemek, vücudunuzun su dengesini koruyacağı gibi, çalışma sonrasındaki olası kas ağrılarını da azaltacaktır.

 

- Yatmadan önce hafif egzersiz yapmak, gece boyunca uykunuzda normalden daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır.

 

- Koşmak, insanı düşüncelerden uzaklaştırdığından, stresle baş etmek için kolay uygulanabilir bir yöntem olarak faydalanabilirsiniz.

 

- Spor sonrası ayaklarınızda oluşan ağrıyı ayaklarınıza zeytinyağıyla masaj yaparak azaltabilirsiniz.

 

- Kilo verme amaçlı egzersize başlamadan önce bir bardak sade kahve içmek spor esnasında normalden daha fazla yağ yakmanızı sağlayacaktır.

 

- Boş mideye bir bardak buz gibi su içmek, metabolizma hızınızı kısa sürede yaklaşık yüzde 25 oranında artıracaktır.

 

- Sabah kalktığınızda güne 10 dakikalık kısa bir egzersizle başlayarak gün içinde tembellik ederken ya da fazladan abur cubur yerken bunu hak ettiğinizi düşünerek duyacağınız vicdan azabının önüne geçebilirsiniz.

 

- Sadece ayakta durarak bir saat içinde 100 kaloriden fazla yakabilirsiniz.

 

- Kapalı sahada spor yaparken ayaklarınızın kaymasını önlemek için ayakkabılarınızın tabanına saç spreyi sıkabilirsiniz.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası