İngiltere'nin Yeni Efendisi: Liverpool
Popüler

İngiltere'nin Yeni Efendisi: Liverpool

İngiltere’nin köklü futbol kulübü Liverpool, 30 yıl sonra tekrardan zirvede.

Liverpool, bugünlerde yıllardır özlem duyduğu günleri yaşıyor. Her yıla şampiyonluk hedefiyle başlayan ancak 30 yıldır İngiltere Premier Ligi’nde yüzü gülmeyen ünlü futbol kulübü, bu yıl yeniden futbolun zirvesinde. Peki tüm bu olanlar nasıl gerçekleşti?

Jürgen Klopp Devri!

Şüphesiz ki, şampiyonluğun en büyük payı Liverpool’un teknik direktörü olan Jürgen Klopp’a ait. Kulübe imza attığı ilk gün yaptığı basın açıklamasıyla, yavaş yavaş basamakları tırmanacağının sinyalini veren Alman teknik direktör, ilk beş yıl içerisinde lig şampiyonluğuna kavuşacaklarını söylemişti. Klopp, bu yıl beşinci yılını tamamlandı. Bu süre zarfında, 1 UEFA Kupası Finali, 1 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 1 Süper Kupa Şampiyonluğu ve son olarak 1 Premier Lig Şampiyonluğuna kavuşan teknik adam, kendi rüştünü de kanıtlamış oldu. Futbolcularına bir sporcudan çok daha fazlası gibi davranan ve onları oğlu gibi gördüğünü her zaman dile getiren Klopp, taktisel zekasıyla da takımını zirveye yerleştirdi.

Alman Disiplini

Geldiği ilk günden beri takım dinamiklerini değiştiren Klopp, Liverpool’u daha baskılı oynayan ve gol yollarında her zaman skor üretme amacında olan bir takım haline getirdi. Bunun dışında Almanya yıllarında Borussia Dortmund’u çalıştırırken uyguladığı Gegenpress taktiğini de Liverpool’a adapte eden Klopp, baskılı oyununu her takıma karşı çekinmeden gerçekleştirdi. Salah, Firmino ve Mane gibi geçmiş yıllarda orta sınıf olarak bilinen oyuncuları kariyerlerinin zirvesine taşıyan ünlü teknik direktör, orta saha ve defans hattında ise güvendiği isimlere yer verdi. Yeri geldiğinde defans hattına tek bir oyuncu için 70 milyon Euro’yu gözden çıkaran Liverpool, en iyi yatırımını da bu şekilde yapmış oldu. Son dönemin en iyi defans oyuncularından Virgil Van Dijk’ı Manchester City’nin elinden kapan Liverpool, bu yatırımın meyvesini fazlasıyla aldı. Takımın orta sahası baktığımızda ise Wijnaldum, Fabinho, Jordan Henderson orta sınıf futbolcular karşımıza çıkmıştı. Geçmiş yıllarda Gerrard ve Xabi Alonso gibi çok daha iyi isimlerle şampiyonluğa ulaşamayan ünlü futbol kulübü, Klopp’un takım dinamikleriyle ve Alman disipliniyle çok daha sağlam oynayan bir takım haline geldi.

Bu yıl şampiyonluğa ulaşması asla tesadüf olmayan Liverpool’un, ilerleyen yıllarda da yeni şampiyonlukların sinyalini şimdiden veriyor. Jürgen Klopp ve öğrencilerini sizce kim durdurabilir?

İZLE
Shane Larkin: Hayatın İçinde Sakinliği Bulan Bir Şampiyon
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası