Gökyüzünde Gezen Bir Yıldız: Haaland
Dergi Konuları

Gökyüzünde Gezen Bir Yıldız: Haaland

Haaland kupayı müzesine götürmek isteyen Manchester City’nin eksik parçası mıydı?

14 Mart 2023 Salı... O günün futbol ve bir futbolcu tarihi için tarihi bir maça sahne olacağını kimse bilmiyordu. Güçlü Manchester City, Şampiyonlar Ligi grup maçında Alman Leipzig’i ağırladı. Haaland, Haaland ve Haaland... Sezon başından bu yana olduğu gibi sunucu onun adını tekrarlıyordu. 2000 doğumlu Norveçli yıldız ilk yarıyı 3 golle tamamladı. Haaland’a bu da yetmedi. 2. yarıda da onu kimse durduramadı. 57. dakikada 5. golünü attı.

Adını Messi ve Luiz Adriano’nun yanına yazdı. Şampiyonlar Ligi’nde bir maçta 5 gol atan 3. oyuncu oldu. Sanki Haaland daha da atabilirdi. İzleyenler bunu hissediyordu. İspanyol teknik adam Guardiola henüz 63. dakikada onu oyundan aldı. Belki de rekorun önüne geçti. Bunu hiç bilemeyeceğiz. Ama bildiğimiz bir başka gerçek var. Futbol oyunu 38 yaşındaki Ronaldo ile bu yaz Arjantin’i Dünya Şampiyonluğu’na taşıyan Messi’nin oyunu olmaktan giderek çıkıyor. Yeni “ezeli” rekabet Fransız yıldız Mbappé ve Haaland arasında... Mbappé mi, Haaland mı? Haaland Şampiyonlar Ligi’nde 30 gole henüz 23 yaşında ulaştı. Unvanı Mbappé’nin elinden aldı. Katar Dünya Kupası’nda tüm spot ışıkları Messi, Mbappé ve Ronaldo’nun üzerindeyken... Norveçli Haaland turnuvayı evden izlemek zorunda kalmıştı. Kendisinin en iyi versiyonunu bulma uzmanı olan 1,95’lik dev, her zaman en iyi yaptığı şeyi yaptı. Çok sıkı çalıştı. Ve kupanın ardından sahalara müthiş formda döndü. Şimdi tüm gözler üzerinde...

Haaland Parlıyor

Bryne takımında yıldızı parlasa da... Onun kariyerinin gidişatını değiştiren adım, Molde’ye transferi... Orada Norveç futbolunun gelmiş geçmiş en büyük forvetlerinden biriyle, bir efsaneyle çalışma fırsatı buluyor.

SOLSKJÆR...

Haaland, kafa vurmayı ondan öğrendiğini söylüyor. İlk sezonunda parlayamasa da... Buradaki 2. sezonuna 4 golle başlıyor. Ve gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Başarının sırrı: Uyku ve yemek. Ona göre hayatta başarının en önemli kriteri “kaliteli uyku”. Uyku hazırlığı uykuya dalmadan saatler önce başlıyor. Önce tüm elektronik cihazlarla ilişkisini kesiyor. Işığı filtrelemek için özel bir gözlük takıyor. Uyku kalitesini ölçen bir program kullanıyor. Haaland, yemeğe de çok düşkün... Günde 6 bin kalori alıyor. Norveç kırsalında büyüyen yıldız, sakatat hastası... Mutfağa girmeyi seviyor, yürek ve ciğeri sofrasından eksik etmiyor. Sadece özel bir filtre sisteminden geçen içme suyunu tüketiyor. Tüm çabaların sonucu mu?

Mükemmele Yakın...

2019’dan sonra Haaland hiç durmadı. Norveç 20 yaş altı milli takımında bir maçta Honduras’a 9 gol attı. 2019-2020 sezonunu 22 maçta 28 golle tamamladı. Manchester United’dan Juventus’a dünyanın en büyük kulüpleri peşine düştü. Onun tercihi ise gençlere yaptığı yatırımla bilinen Dortmund oldu. Augsburg karşısında 2. yarıda oyuna girdikten sonra 22 dakika hat- trick yapan Haaland tüm dünyaya “geliyorum” dedi. Tam bir gol makinesi. Kuvvetini ve hızını artırmak için saha dışında çok çalışan Norveçli, 2020- 2022 yılları arasında gerçek bir gol makinesine dönüştü. Dortmund formasıyla 89 maçta 86 gol attığında ayrılma zamanı gelmişti. Guardiola’nın çalıştırdığı Manchester City’ye de fırtına gibi başladı. Onun yeterliliğini sorgulayanlara çok erken cevap verdi. O kadar ki, hocası Guardiola ona şöyle takıldı: “İlk 11 yılımda Barselona’da 11 gol attım. Sen sadece 4 günde 8 gol attın.” Şimdi Haaland için tek sınır gökyüzü... Antrenörü Guardiola’ya göre önündeki engel ondan “gerçek dışı beklentiler” olabilir. Düzenli olarak meditasyon yapan Haaland tek derdinin “anı yaşamak” olduğunu söylüyor.

“Bu dünyadan hissetmiyorum” diyor. Tüm hayalleriyle her şeyiyle mesleğine sarılıyor. Maça çıktığında da en iyisini veriyor. Manchester City, yıllardır aradığı “eksik parça”sıyla hayallerine her zamankinden daha yakın...

İZLE
Mario Gómez Kamera Arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası