Korsan dosyanın hikayesi

İnternetin en büyük ve en ünlü dosya paylaşım sitelerinden The Pirate Bay'in hikayesi belgesel oldu.

14 Ocak 2013

Korsan dosyanın hikayesi

Bu gerçek bir hikaye. Tarihi neredeyse 10 seneye ulaşan bir hikaye, The Pirate Bay Away From Keyboard (TPB AFW). 2003'te Gottfrid Svartholm, Fredik Neij ve Peter Sunde bir site kurmaya karar verdiler. Kurduktan hemen sonra hızla internetin karanlık sokaklarını arşınlamaya başlayan topluluk kimliklerini uzun süre gizli tutmayı başardı. Özellikle bulunması çok zor dosyaların torrentlerini barındıran bir tür veritabanı görevi gören site kısa süre sonra özellikle sinefillerin 7/24 uğradıkları bir istasyon haline geldi.

Napster sonrası dönemin en büyük, en ünlü torrent dosya arama motoru olan ve The Pirate Party'ye de zemin hazırlayan The Pirate Bay'in hikayesi, internet dünyasında telif hakları üzerine yapılan tartışmaların merkezine kısa sürede oturdu. Bu sebepten olsa gerek; hikaye bir belgesele dönüştü.

Yönetmen Simon Klose tarafından çekilen belgesel, Pirate Bay'in 2003'ten bugüne kuruluş öyküsünü anlatırken bir yandan da kurucularının İsveç'te hapis cezasına çarptırıldıkları davaya, 3,5 milyon dolarlık ciddi bir tezminat ödemek zorunda olmanın ağır yüküne ve tüm Pirate Bay IP'lerinin dünya çapında engellenişinin arkasında yatan gerçeklere ve sürece ışık tutuyor. Hollywood'da güç sahibi olan herkesin peşine düştüğü ve kapatılması için uzun süre ciddi efor sarfettikleri The Pirate Bay'in hikayesi gelecek baharda düzenlenecek bir film festivaliyle eş zamanlı ve tabii ki bedava olarak meraklısıyla buluşacak. Fakat ondan önce olup bitenler hakkında bir fikir edinmek isteyenler için yayınlanan fragman bir süreliğine de olsa sabırsız bekleyişinize ilaç olabilir.


Bir Netflix Belgeseli: Maradona in Mexico

POPÜLER | Bir Netflix Belgeseli: Maradona in Mexico

Sex Education’ın Yeni Sezonundan İlk Görseller

POPÜLER | Sex Education’ın Yeni Sezonundan İlk Görseller

Sinema Tarihinin En Stil Sahibi 20 Filmi

POPÜLER | Sinema Tarihinin En Stil Sahibi 20 Filmi

Kanye West ve Babası Wyoming Dağlarında...

POPÜLER | Kanye West ve Babası Wyoming Dağlarında...

Apple TV+’nin Yeni Gerilim Dizisi: Servant

POPÜLER | Apple TV+’nin Yeni Gerilim Dizisi: Servant

Apple Tv+’ın Yıldızlarla Dolu Filmi: The Banker

POPÜLER | Apple Tv+’ın Yıldızlarla Dolu Filmi: The Banker

Daha Fazla Göster