Korsan dosyanın hikayesi

İnternetin en büyük ve en ünlü dosya paylaşım sitelerinden The Pirate Bay'in hikayesi belgesel oldu.

14 Ocak 2013

Korsan dosyanın hikayesi

Bu gerçek bir hikaye. Tarihi neredeyse 10 seneye ulaşan bir hikaye, The Pirate Bay Away From Keyboard (TPB AFW). 2003'te Gottfrid Svartholm, Fredik Neij ve Peter Sunde bir site kurmaya karar verdiler. Kurduktan hemen sonra hızla internetin karanlık sokaklarını arşınlamaya başlayan topluluk kimliklerini uzun süre gizli tutmayı başardı. Özellikle bulunması çok zor dosyaların torrentlerini barındıran bir tür veritabanı görevi gören site kısa süre sonra özellikle sinefillerin 7/24 uğradıkları bir istasyon haline geldi.

Napster sonrası dönemin en büyük, en ünlü torrent dosya arama motoru olan ve The Pirate Party'ye de zemin hazırlayan The Pirate Bay'in hikayesi, internet dünyasında telif hakları üzerine yapılan tartışmaların merkezine kısa sürede oturdu. Bu sebepten olsa gerek; hikaye bir belgesele dönüştü.

Yönetmen Simon Klose tarafından çekilen belgesel, Pirate Bay'in 2003'ten bugüne kuruluş öyküsünü anlatırken bir yandan da kurucularının İsveç'te hapis cezasına çarptırıldıkları davaya, 3,5 milyon dolarlık ciddi bir tezminat ödemek zorunda olmanın ağır yüküne ve tüm Pirate Bay IP'lerinin dünya çapında engellenişinin arkasında yatan gerçeklere ve sürece ışık tutuyor. Hollywood'da güç sahibi olan herkesin peşine düştüğü ve kapatılması için uzun süre ciddi efor sarfettikleri The Pirate Bay'in hikayesi gelecek baharda düzenlenecek bir film festivaliyle eş zamanlı ve tabii ki bedava olarak meraklısıyla buluşacak. Fakat ondan önce olup bitenler hakkında bir fikir edinmek isteyenler için yayınlanan fragman bir süreliğine de olsa sabırsız bekleyişinize ilaç olabilir.


David Bowie'den Kendrick Lamar'a, Ünlü İsimler Yardım Kampanyasında Buluştu

POPÜLER | David Bowie'den Kendrick Lamar'a, Ünlü İsimler Yardım Kampanyasında Buluştu

NADA'in Yeni Sanat Fuarı 'FAIR' Online Ziyaretçilerini Bekliyor

POPÜLER | NADA'in Yeni Sanat Fuarı 'FAIR' Online Ziyaretçilerini Bekliyor

Christopher Nolan’ın Yeni Filmi Tenet’te İkinci Fragman

POPÜLER | Christopher Nolan’ın Yeni Filmi Tenet’te İkinci Fragman

Nostaljik Avrupa Yazını Hatırlatan 7 Film

POPÜLER | Nostaljik Avrupa Yazını Hatırlatan 7 Film

The Last Dance’ın Ardından Aklımıza Kazınanlar

POPÜLER | The Last Dance’ın Ardından Aklımıza Kazınanlar

İçinizdeki Çocuğu Şımartacak 4 Oyuncak

POPÜLER | İçinizdeki Çocuğu Şımartacak 4 Oyuncak

Daha Fazla Göster