Patek Philippe'ten 31 Milyon Dolarlık Dünyanın En Pahalı Saati
Popüler

Patek Philippe'ten 31 Milyon Dolarlık Dünyanın En Pahalı Saati

Patek Phillipe, 31 milyon dolara satılan The Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A saatiyle Rolex'in rekorunu kırdı.

Geçtiğimiz gün Cenevre'de sadece saatler için yapılan özel bir açık artırmanın 8.si gerçekleşti. Kazanılan meblağnın bir kısmının yardım amaçlı dağıtıldığı bu etkinlikte Patek Phillippe'in Grandmaster Chime Ref. 6300A isimli saati de yer aldı. 

Aslında etkinlik öncesinde Patek Phillippe saatinin yaklaşık 20 milyon dolara alıcı bulabileceği konuşuluyordu. Bu yüzden teklifler 18 milyon doları bulduğunda salonda hiçbir şaşkınlık olmadı. Ancak dramatik bir şekilde artan fiyat, seans sonunda 31 milyon doları buldu ve ismi açıklanmayan alıcının teklifi The Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A'ya dünyanın en pahalı saati ünvanını getirdi. Böylece Paul Newman'ın saati, vintage Rolex Deytona'nın elinde tuttuğu 17.8 milyon dolarlık rekor, kulislerde bu durumdan rahatsız olduğu konuşulan Patek Phillippe tarafından kırılmış oldu.

patek-philippe-watch-world-record-men-luxury

Rolex Deytona'nın aksine Patex Phillipe Grandmaster Chime, vintage değil yeni üretim. Normalde diğer Grandmaster Chime saatler sadece birkaç adet üretiliyor ve Patek Phillipe'in özel müşterilerine, yoğun bir başvuru ve seçim sürecinden sonra satılıyor. Grandmaster Chime Ref. 6300A'nın sırf bu açık artırma için tek olarak üretilmesi, 'The Only One' olarak lanse edilmesi, seçim süreci olmadan en yüksek teklifi veren kişiye satılması ve açık artırmanın yardım konseptli olması saatin 31 milyon dolara satılmasının sebeplerinden.

Patek Phillipe'in ya da diğer markaların daha işlevsel, dayanıklı veya daha çok özelliğe sahip saatleri mevcut. Ancak saate tek olmasının yanında koleksiyoner değeri katan başka detaylar da var. İlk kez çelikten üretilen Grandmaster Chime, 18K altından somon rengi ön yüzüyle değerini katlıyor. Ayrıca saat 20 göstergeye ve istendiğinde çevilirip kullanılabilen çift kadrana sahip. Timsah derisinden kordonlu saatin kendisine özel çelik bir kutu da gelmesi de onu özel kılan detaylar arasında. Bakalım Rolex, rekorunu tekrar elde etmek için Patek Phillippe'e nasıl bir parçayla karşılık verecek?!

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası