Paul McCartney Deepfake Teknolojisiyle Yeni Videosunda Yine 19'unda
Popüler

Paul McCartney Deepfake Teknolojisiyle Yeni Videosunda Yine 19'unda

Gösteri dünyası deepfake'i etik ve zekice kullandığında gayet eğlenceli.

Bu gösteri ve sanat dünyası hep yalan dolan mı? Kelime oyunlarına ya da derin sorgulamalara girmeye artık hiç gerek kalmadı. Gerçekte var olmayan figürlerin stadyum konseri vermesi de eski haber, artık hayatta olmayan sanatçıların hologram performansları da... Oyunun yeni popüleri 2019'dan beri farklı kullanım alanlarında karşımıza çıkan deepfake*. 

Son haftalarda Anthony Bourdain'le ilgili belgeselde Bourdain'in daha önce dile getirmediği cümleleri kendi sesiyle söylemişçesine editlenmesi durumu etik tartışmalara sebep olmuştu. Gerçekte söylenmemiş bir şarkı, verilmemiş bir konser, gösterilmemiş bir oyunculuk performansının teknik olarak -mış gibi hale çevrilmesinin sebebi hatıraları canlandırmak kadar, maddi olarak kazanç sağlamak olabiliyor. 

Paul mccartney

youtube/paulmccartney

Deep fake uygulamasının bir başka formülünü Paul McCartney Find My Back videosunda uyguluyor. 79 yaşındaki McCartney, yeni albümü McCartney III Imagined albümünün, Beck'le olan yeni single'ı için videoda 19 yaşında görünüyor. Enerjisi, modu tam 19'undaki McCartney deep fake'i video boyunca kapılar açıp kapatıyor. Ve sonunda maske çıkıyor, şarkının diğer artisti Beck görünüyor. Video boyunca danslar eden kişi Beck miydi? Belki değildi artık gerçek çok karışık. 

Video sonundaki manevra "bu gördüğünüz gerçek değil" mesajını kuvvetle veriyor. Videonun büyük bölümündeyse teknolojinin zekice bir kullanımına şahit olup bu dönem için yapılan yeni bir şarkıyı Beatles döneminden McCartney figürüyle izliyoruz.

Paul mccartney

youtube/paulmccartney

Deep fake videolar sıkça tartışma yaratmak, kişilere/ünlülere zarar vermek, yasa dışı içerikler üretmek gibi kötü kullanım amacıyla yaratılıyor. Lakin gösteri dünyasında zekice kurgulanmış örneklerini izlemek gayet keyifli. 

 

*Deepfake, mevcut bir görüntü veya videoda yer alan bir kişinin, yapay sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirildiği bir medya türüdür.

İKONİK BRITLERİN GÜNCEL STİL ETKİSİ

brti

İZLE
The Original Sexy - Calvin Klein Underwear
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası