Peter Jackson Hobbit'i mahveder mi?

Guillermo Del Toro'nun terkettiği Hobbit tahtına geçen Peter Jackson kullandığı yeni çekim teknikleri nedeniyle eleştiriliyor. 48 FPS üç boyutlu çekimler izleyenleri tatmin etmedi.

01 Mayıs 2012

Peter Jackson Hobbit'i mahveder mi?

Şunu baştan kabul etmek gerek: efsaneleşmiş romanların sinema uyarlamalarında hep bir şeyler eksik kalacaktır. Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ile bu tarz eleştirilere belki yüzlerce kez hedef olan Peter Jackson, yine de bu işin üstesinden gelmeyi becerdi. Yetmedi, serinin öncülü Hobbit için -düşmekte olan- bayrağı Guillermo Del Toro'nun elinden koşarak kaptı.

İki bölüm halinde yayınlanacak Hobbit'in ilk filmi An Unexpected Journey'nin çekimleri hızla tamamlanırken, geçtiğimiz günlerde Las Vegas'ta 10 dakikalık bir öngösterim yapıldı. Basın ve özel bir izleyici grubunun katıldığı gösterimden sonra herkesin ortak fikri görüntülerin fazla "gerçekçi" olduğuydu.

Hobbit'i sinema standartı olan saniyede 24 kare (24 FPS) yerine saniyede 48 kare (48 FPS) çeken Jackson, tekniğini filmin üç boyutlu izlenilebilirliğini artıracağı fikriyle savundu. Öngösterime katılan izleyiciler filmin bir gündüz kuşağı programı, bir pembe dizi ya da bir spor karşılaşması gibi hissettirdiğini, bazılarıysa "çekim arkası görüntüleri" izlenimi yarattığını söylediler.

Jackson tutkulu bir yönetmen ve yeniliklere fazlasıyla açık. Evet, meyve veren ağaç taşlanır ama bu taşların bazıları da gediğine oturuyor gibi. Yeni nesile hitap etmek isterken eski nesil sinema izleyicilerinin eleştiri yağmuruna tutulan Jackson herkesi memnun etmeyi nasıl başaracak, yoksa Hobbit bir fiyaskoya mı dönüşecek, bekleyip göreceğiz. Şimdilik elden gelense Hobbit'in fragmanını sık sık izlemek ve gün saymaya devam etmek...


Spider-Man: Far From Home’dan İlk Fragman Yayınlandı

POPÜLER | Spider-Man: Far From Home’dan İlk Fragman Yayınlandı

Yeni Bilim Kurgu Dizimiz: Weird City

POPÜLER | Yeni Bilim Kurgu Dizimiz: Weird City

Jared Leto ve Lana Del Rey Gucci’nin Yeni Reklamında Buluştu

POPÜLER | Jared Leto ve Lana Del Rey Gucci’nin Yeni Reklamında Buluştu

Game of Thrones’dan Beklediğimiz Fragman Geldi

POPÜLER | Game of Thrones’dan Beklediğimiz Fragman Geldi

Liam Hemsworth'tan Not Alınması Gereken 5 Söz

POPÜLER | Liam Hemsworth'tan Not Alınması Gereken 5 Söz

The Punisher’ın İkinci Sezonundan İlk Fragman Yayınlandı

POPÜLER | The Punisher’ın İkinci Sezonundan İlk Fragman Yayınlandı

Daha Fazla Göster