Peter Jackson Hobbit'i mahveder mi?
Popüler

Peter Jackson Hobbit'i mahveder mi?

Guillermo Del Toro'nun terkettiği Hobbit tahtına geçen Peter Jackson kullandığı yeni çekim teknikleri nedeniyle eleştiriliyor.

Şunu baştan kabul etmek gerek: efsaneleşmiş romanların sinema uyarlamalarında hep bir şeyler eksik kalacaktır. Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ile bu tarz eleştirilere belki yüzlerce kez hedef olan Peter Jackson, yine de bu işin üstesinden gelmeyi becerdi. Yetmedi, serinin öncülü Hobbit için -düşmekte olan- bayrağı Guillermo Del Toro'nun elinden koşarak kaptı.

İki bölüm halinde yayınlanacak Hobbit'in ilk filmi An Unexpected Journey'nin çekimleri hızla tamamlanırken, geçtiğimiz günlerde Las Vegas'ta 10 dakikalık bir öngösterim yapıldı. Basın ve özel bir izleyici grubunun katıldığı gösterimden sonra herkesin ortak fikri görüntülerin fazla "gerçekçi" olduğuydu.

Hobbit'i sinema standartı olan saniyede 24 kare (24 FPS) yerine saniyede 48 kare (48 FPS) çeken Jackson, tekniğini filmin üç boyutlu izlenilebilirliğini artıracağı fikriyle savundu. Öngösterime katılan izleyiciler filmin bir gündüz kuşağı programı, bir pembe dizi ya da bir spor karşılaşması gibi hissettirdiğini, bazılarıysa "çekim arkası görüntüleri" izlenimi yarattığını söylediler.

Jackson tutkulu bir yönetmen ve yeniliklere fazlasıyla açık. Evet, meyve veren ağaç taşlanır ama bu taşların bazıları da gediğine oturuyor gibi. Yeni nesile hitap etmek isterken eski nesil sinema izleyicilerinin eleştiri yağmuruna tutulan Jackson herkesi memnun etmeyi nasıl başaracak, yoksa Hobbit bir fiyaskoya mı dönüşecek, bekleyip göreceğiz. Şimdilik elden gelense Hobbit'in fragmanını sık sık izlemek ve gün saymaya devam etmek...

İZLE
Deniz Tortum’dan Belirsizlik Çağında Hayatı Olumlama
İLGİLİ İÇERİKLER hobbit sinema peter jackson
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası