Peter Pan Sendromlu Hobi

Aslında Peter Pan sendromu biraz daha derin konuları kapsıyor ama bizim burada üzerinde durduğumuz, sendromun genel teması; büyümeyen, çocuk kalan erkekler.

15 Mart 2017

Peter Pan Sendromlu Hobi

Çocuk kalmanın en temelinde, oyuncaktan vazgeçememek vardır. İşte Peter Pan sendromlu hobi de bu oyuncaklar üzerine. Oyuncak dediğimize bakmayın; aslında sanat eseri gibi figürler. Üretim adetleri, ölçekleri, yapımlarında kullanılan malzemeler, figürlerin kıyafetleri, saçları gibi detaylarıyla değer biçiliyor bu figürlere. Çeşitli film, tarih, çizgi roman vs karakterlerine yeniden hayat veren, gitgide büyüyen ve sosyal hayata yerleşen bir sektör.

Figür koleksiyonculuğu çok bağımlılık yaratan bir hobi.

Kumaş kostümlü 1/6 ölçekli Superman’i almak seni durduramaz, life size, kumaş kostümlü olanı almadan uyuyamazsın. 

17-03/15/3.png

 

Albus Dumbledore’un asasını yakalayabilmiş olmak seni kesmez, Harry Potter’ın Quidditch oyunundaki Maşesap 79 süpürgesini kovalarsın.

17-03/15/2.png

 

Darth Vader’ın 1/10 PVC heykeli senin olsa da, ½ ölçekli, polystone malzemeli olanı ne zaman koleksiyona katabileceğini hayal edersin.

17-03/15/1.png 

Figürleri aldın ama sergileyeceğin yer de önemli. Genellikle evin, ofisin baş köşesinde yer alırlar; cam vitrinlerde, spotlarla ışıklandırılırlar. Akşamları seversin figürlerini, tozlarını alır ellersin, uzun uzun bakarsın. Ben bu hobiye başlayacağım diyenler, evini kimle paylaşıyorsa, onunla el sıkışmadan bu işe başlamasın. Yayıldıkça yayılan, bayıldıkça bayılacağınız, tutkuyla bağlanacağınız, çocuğunuz gibi seveceğiniz figürleri almak için İstanbul’da birkaç alternatif var. Bu yerlerin sahipleri de genellikle figür koleksiyoncusu. Alışveriş etmek kadar, onlarla sohbet için de bu mekanlar ziyaret ediliyor. Caddebostan’daki POW’a giderseniz, çalışanlarla sohbet etmeyi, mağazanın içindeki Pow Break’de süper kahramanlı cup cake’ler eşliğinde kahvenizi içmeyi, çizgi romanları kurcalamayı ihmal etmeyin. Hobinizle sosyalleşin. Bu arada hiç büyümeyin.

17-03/15/4.png


Stranger Things Son Fragmanıyla Karşımızda

POPÜLER | Stranger Things Son Fragmanıyla Karşımızda

Hector Bellerin Louis Vuitton'la Moda Sahasında

POPÜLER | Hector Bellerin Louis Vuitton'la Moda Sahasında

Yeni Casusumuz Michael Fassbender

POPÜLER | Yeni Casusumuz Michael Fassbender

Amazon’un Süper Kahraman Dizisi The Boys’dan Yeni Fragman

POPÜLER | Amazon’un Süper Kahraman Dizisi The Boys’dan Yeni Fragman

Joaquin Phoenix’li Joker Filminden Yeni Haberler Var!

POPÜLER | Joaquin Phoenix’li Joker Filminden Yeni Haberler Var!

Netflix’in Yeni Favori Dizisi: When They See Us

POPÜLER | Netflix’in Yeni Favori Dizisi: When They See Us

Daha Fazla Göster