Peter Pan Sendromlu Hobi

Aslında Peter Pan sendromu biraz daha derin konuları kapsıyor ama bizim burada üzerinde durduğumuz, sendromun genel teması; büyümeyen, çocuk kalan erkekler.

15 Mart 2017

Peter Pan Sendromlu Hobi

Çocuk kalmanın en temelinde, oyuncaktan vazgeçememek vardır. İşte Peter Pan sendromlu hobi de bu oyuncaklar üzerine. Oyuncak dediğimize bakmayın; aslında sanat eseri gibi figürler. Üretim adetleri, ölçekleri, yapımlarında kullanılan malzemeler, figürlerin kıyafetleri, saçları gibi detaylarıyla değer biçiliyor bu figürlere. Çeşitli film, tarih, çizgi roman vs karakterlerine yeniden hayat veren, gitgide büyüyen ve sosyal hayata yerleşen bir sektör.

Figür koleksiyonculuğu çok bağımlılık yaratan bir hobi.

Kumaş kostümlü 1/6 ölçekli Superman’i almak seni durduramaz, life size, kumaş kostümlü olanı almadan uyuyamazsın. 

17-03/15/3.png

 

Albus Dumbledore’un asasını yakalayabilmiş olmak seni kesmez, Harry Potter’ın Quidditch oyunundaki Maşesap 79 süpürgesini kovalarsın.

17-03/15/2.png

 

Darth Vader’ın 1/10 PVC heykeli senin olsa da, ½ ölçekli, polystone malzemeli olanı ne zaman koleksiyona katabileceğini hayal edersin.

17-03/15/1.png 

Figürleri aldın ama sergileyeceğin yer de önemli. Genellikle evin, ofisin baş köşesinde yer alırlar; cam vitrinlerde, spotlarla ışıklandırılırlar. Akşamları seversin figürlerini, tozlarını alır ellersin, uzun uzun bakarsın. Ben bu hobiye başlayacağım diyenler, evini kimle paylaşıyorsa, onunla el sıkışmadan bu işe başlamasın. Yayıldıkça yayılan, bayıldıkça bayılacağınız, tutkuyla bağlanacağınız, çocuğunuz gibi seveceğiniz figürleri almak için İstanbul’da birkaç alternatif var. Bu yerlerin sahipleri de genellikle figür koleksiyoncusu. Alışveriş etmek kadar, onlarla sohbet için de bu mekanlar ziyaret ediliyor. Caddebostan’daki POW’a giderseniz, çalışanlarla sohbet etmeyi, mağazanın içindeki Pow Break’de süper kahramanlı cup cake’ler eşliğinde kahvenizi içmeyi, çizgi romanları kurcalamayı ihmal etmeyin. Hobinizle sosyalleşin. Bu arada hiç büyümeyin.

17-03/15/4.png


Game Of Thrones’un Daha Önce Görmediğimiz Fotoğrafları

POPÜLER | Game Of Thrones’un Daha Önce Görmediğimiz Fotoğrafları

Çizgi Roman Dünyasının Efsanevi İsmi Stan Lee, Hayatını Kaybetti

POPÜLER | Çizgi Roman Dünyasının Efsanevi İsmi Stan Lee, Hayatını Kaybetti

10 Maddede Ryan Gosling’in Başarı Dolu Hayat Hikayesi

POPÜLER | 10 Maddede Ryan Gosling’in Başarı Dolu Hayat Hikayesi

Sanatçıların Yeni Buluşma Noktası: Base

POPÜLER | Sanatçıların Yeni Buluşma Noktası: Base

Wes Anderson’ın Viyana’daki Sergisine Davetlisiniz!

POPÜLER | Wes Anderson’ın Viyana’daki Sergisine Davetlisiniz!

Festivallerin Bol Ödüllü Filmi: Anons

POPÜLER | Festivallerin Bol Ödüllü Filmi: Anons

Daha Fazla Göster