Tavlamak için iyi bir tava şart
Popüler

Tavlamak için iyi bir tava şart

Balık, tavuk ya da et... Gerçek bir döküm tavaya ne atarsanız atın, sonuç mükemmel olacaktır. Denedik, oradan biliyoruz!


Balığın taze olup olmadığını anlamak için...

- Taze balığın derisi parlak ve canlıdır.

- Başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepside durduğu gibi dimdik kalkar, bayat balığın kuyruğuysa aşağı sarkar.

- Taze balığın solungaçları kırmızı olur.

- Taze ve pullu balığı kafadan kuyruğa doğru sıvazladığınızda elinize hiç pul gelmez; geliyorsa bayattır.

Kokudan kurtulun

Balık kokusu bir bulaştı mı, gün boyu sizi bırakmaz. Kurtulmak için ellerinizi sabunla yıkadıktan sonra iki yemek kaşığı toz şekerle iyice eriyene kadar ovuşturun. Sonra soğuk suyla durulayın.

Istakoz pişirirken

Istakozu haşlamak için kullanacağınız suyun, deniz suyuna yakın olmasını sağlamalısınız. Bunun için içine üç-dört tutam tuz atın. Su kaynadıktan sonra, ıstakozu suya bırakabilirsiniz. Yaklaşık olarak 750 gr’lık bir ıstakozun pişme süresi 9 dakikadır. Bu süreye mümkün olduğunca sadık kalın. Piştikten sonra soğuk suyun altına sokarsanız eti sertleşir, haşlama sonrası kendi halinde soğumaya bırakın.

Midye meselesi

Canınız midye çekti ama kabuklar inatçı... Kolayca açmak için bol soğuk suyla yıkadığınız midyeleri plastik bir torbaya koyup bir saat kadar buzlukta bekletin. Size kolayca teslim olacaklar.

Balığa sos mu lazım?

Squid Brand, özellikle Tayland mutfağında en çok kullanılan soslardan biridir. Başta balık ve karides olmak üzere, tüm deniz mahsullerinde kullanabilirsiniz.

Aklınızda olsun

Haftada en az bir kez yenilen balık, kalp ritminin düzenli sürdürülmesine yardımcı olur.

Deniz mahsülleri, kırmızı et ve tavuk pişirme tekniklerinin tamamı GQ Türkiye Ekim sayısında ve GQ Türkiye iPad edisyonunda...

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası