Röportaj

Melis Güven'le Özgür, Kalıplardan Uzak Bir Müziğin Hayali

Yazarak özgürleşen, ürettikçe sıkışmışlık hissinden kendini azat edebilen Melis Güven, çoğu zaman rüyalarından ve okuduğu kitaplardan aldığı notlarla doğru kelimelerin peşine düşüyor.

melis-guven

"Arınmak için bazen durmak gerek"

Pandemi günlerine bir albüm, altı çizili kitaplar ve notlarla dolu bolca defter sığdıran Melis'in son teklisi, "Panzehir" bu üretim döneminin sadece bir parçası. Geriye dönüp bakınca bu dönemi, "Devamlı öğreniyorum, kendimi keşfediyorum. Sınırlarım olmadığını öğrendim; hem müzikal anlamda hem de karakterimle ilgili" diye yorumluyor. Yazmak onun için, ister istemez oluşan sıkışmışlık halinden çıkmanın yollarından biri. Kişisel deneyimlerini yazıya döktükçe, müzik üretimini de buradan besliyor.

"Ben altyapı üstüne yazıyorum zaten. Önce altyapılar geliyor. Ben rüyalarımdan da okuduğum kitaplardan da notlar alırım... Sonra o defteri açar ve oradaki cümleyi, kelimeyi alıp hikayeleştirip yazarım. " Onun için doğru kelimeler doğru altyapıyla buluştuğu an, en doğru parça doğmuş oluyor. 

Müzik dünyasının içinde bulunduğu dönem için ise kendini de dahil ederek "Bence insanların kafaları çok açıldı" diyor. Melis Güven anda kalıyor ve her yeni gün sınırlarını yeniden aşarak üretmeye devam ediyor. 

melis-guven 

 

Bu röportajın bir bölümü GQ Bahar 2021'de müzikte yeni bir sayfa açanlar dosyasında yayınlanmıştır.

Yazı: Yiğit Tuna

Fotoğraf: Ali Kalyoncu

Moda Editörü: Anıl Can

Prodüksiyon: Derya Gürsel

Işık: Okan Ataş

Fotoğraf Asistanları: Burak Kuzgun, Tuğcan Temizkan

Moda Editörü Asistanları: Zeynep Bala Dura, Yağmur Yüksel

Prodüksiyon Asistanları: Eda Güneş, Busenur Can

Saç: Harun Ateş - Makyaj: Bedirhan Aydı

İLGİLİ İÇERİKLER Melis Güven
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası