Stranger Things'in Yıldızı Natalie Dyer ile Konuştuk
Röportaj

Stranger Things'in Yıldızı Natalie Dyer ile Konuştuk

Üçüncü sezonuyla Netflix’te yayınlanan Stranger Things dizisinde Nancy Drew karakterini canlandıran Natalia Dyer ile Paris’te bir araya geldik.

Amerikalı 22 yaşındaki oyuncu Natalia Dyer, Netflix dizisi Stranger Things’de Nancy Drew karakteri olarak Jonathan Byers (Charlie Heaton) ile aksiyon dolu bir yolculuğa çıkıyor.

Stranger Things’e başladığından beri hayatın nasıl değişti?

Geçtiğimiz üç-dört yıl gerçekten çok kaotikti. Birçok şey değişti ve birçok şey de aynı anda değişti. Sanırım günlük hayattaki en büyük değişiklik tanınmak ve hayranlar. Bu harika bir şey, çok minnettarım. Ama ben biraz içe dönüğüm, bazen klostrofobik hissediyorum ve biraz utangaç oluyorum. Yine de parçası olduğum bu şov için insanlardan gelen sevgiye sahip olmak herhangi bir oyuncu için gerçekten çok hoş.

 19-07/16/m59_promo_stills_0225190018_r-1563276770.jpg

Karakterinle ilgili en çok neye hayransın?

Nancy’nin birinci sezondan üçüncü sezona olan yolculuğuna hayranım. Kendine güveniyor, haklarını koruyor. Onu oynamayı sevme sebeplerimden biri de akıllı olmasına rağmen hatalar yapması. Bazen öyle zannetse de en iyi seçimi yapamıyor. Karakterle oynamak için çok fazla nüans var ama onun hikayesinin gidişatından çok memnunum. Başlangıçta karakterlerin hikayelerinin gideceği yönle ilgili hiçbir fikrimiz yoktu ama gerçekten oynamaktan hoşlandığım bir karakter oldu

Peki dördüncü sezonda onun için ne görmek istersin?

Yazarlarımıza tamamen güveniyorum ama şimdi düşünüyorum da dedektiflik yapması ve daha çok araştırıcı işlere girmesi eğlenceli olur. Bence Nancy ve Murray Bauman (Brett Gelman) çok ilginç bir dinamiğe sahipler ve bunun da Nancy’nin gazeteciliğe başlamasının sebeplerinden biri olduğunu düşünüyorum. Birbirlerini zaman zaman sinir etseler de daha çok keşfetmek istediğim bir dinamik. Ayrıca, Nancy ve annesini daha fazla görmeyi çok isterim. İlginç bir ilişkileri var. Toplu olarak çalışmak dizinin en güzel parçalarından biri. Karakterlerin nasıl etkileşime girdiğini daha önce hiç görmediğimiz için nasıl bir dinamik olacağını bilmiyoruz ama keşfetmek çok keyifli.

İzleyicilerin bu sezon Nancy'yi görmesi için heyecanlı olduğun belirli bir bölüm var mı?

Bazen o kadar içindesiniz ki insanların tepkilerini bilmiyorsunuz. Örneğin, Barb (Barbara Holland) karakteri. İnsanların ondan bu kadar çok hoşlanacağı hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Şimdi geriye dönüp baktığımda, insanların onunla neden bu kadar derinden ilgilendiğini anlayabiliyorum. Gelecek sezon Nancy’nin hikayesinin şekillenmesinde Barb önemli bir rol oynuyor. İnsanların ne söyleyeceklerini ve sonunda nasıl hissedeceklerini görmeyi çok merak ediyorum. Bazen insanlar tahminlerinde çok başarılı oluyorlar.

Son bölüm biraz üzücüydü. Senaryoyu okuduğunda nasıl tepki verdin?

Üzücü ama aynı zamanda çok tanıdık bir his. Karakterlerimizin çoğu, bir sonraki adımın mükafatını buldu. Çocuklar büyüyor ve farklı yönlere doğru gidiyorlar. Gençler liseden sonra üniversiteye gidip gitmeyeceklerine ya da ne yapacaklarına karar vermeye çalışıyor. Yetişkinler içinse kayıp ve kederle boğuşma var. Oyuncular olarak şovda gerçekten çok çalışıyoruz ve birlikte çalıştığımız insanları çok kısa sürede tanıyoruz. Sonra bitiveriyor işte. Zaman çok değerli bir mücevher. Bu sezonun teması da büyümek, ilerlemek ve değişmek. Zaten hayat bu.

19-07/16/stranger_things_s03e03_30m22s43696f_r.jpg

 

Senaryoyu okumadan önce kimsenin ölüp ölmeyeceğini biliyor musun?

Hayır, senaryoları hâlâ yazılırken alıyoruz. Çekime başlarken yazmaya devam ediyorlar. Bu yüzden çoğu zaman senaryoyu aldıktan hemen sonra sahneyi çekmek durumunda kalıyoruz. Hep an’da olmanız gerekiyor. Umarım karakteriniz ölüyorsa bir an önce söylüyorlardır.

Eleven'ın güçlerine sahip olsaydın kimi izlemek isterdin?

Çok fazla insan var (gülüyor). Bilmiyorum. Bu sahip olmak için fazla büyük bir güç. Çok kısıtlayıcı. Onun gücü bende olsaydı, gücün telekomünikasyon tarafıyla daha fazla ilgilenirdim. Çok havalı olurdu. Ama hep burnu kanıyor, o yüzden sanırım güç senden çok fazla alıyor.

19-07/16/stranger_things_s03e02_26m11s37669f_r-1563276144.jpg

 

Eğer şovda başka bir karakter olsaydın, kim olurdun?

Eleven demeliyim çünkü ekranda kendimi izlemek çok güzel olurdu. Aslında başka bir karakter olmayı hayal etmek de zor çünkü herkes kendi karakteriyle büyüdü, karakterlerin bir parçası oldu. Bu yüzden hayal edemiyorum ama güçlerimin olması iyi olurdu.

Peki ya 80'lerin hissi? Gösteriyi seven birçok genç var ve 80'leri bilmiyorlar, sence dizinin onlar için çekiciliği nedir?

Evet, bilmiyorlar ama bence 80'ler demek eğlence, masumiyet ve gezinti demek. Dizide 80'li yılların klasik filmlerine birçok atıf var. Bugün telefonlarla ve sosyal medyayla yaşayan çocuklar için, insanların telefonlarına bağlanmadığı ve birisini aramak istediklerinde sarı sayfalardan bakmak zorunda kaldıkları bir zaman olduğunu hayal etmek güç. O zamanlarda gerçekten yüz yüze bağlantı vardı. Eğlenceli bir zaman, müzikler harika. Bununla ilgili bir nostalji duygusu var. Benim için en çekici olanı bu olurdu herhalde. Zaten hikayemiz modern günde var olamazdı.

 19-07/16/f10_promo_stills_0225190052_r.jpg

Sence diziye gençler mi yetişkinler mi diziye daha çok ilgi gösteriyor?

Gençlerin kesinlikle daha sesli olduğunu söyleyebilirim, sosyal medyada çok aktifler ve bize sevgilerini çokça gösteriyorlar. Ayrıca, 80’lerde büyüdüğünü ve dizinin onlara gençliklerini hatırlattığını söyleyen daha büyük nesiller de var. Bu memnuniyet verici. İki taraftan da duymak güzel.

Bu sezon Nancy hem canavarlar hem de insanlarla çok hareketli sahnelerde yer aldı, tüm aksiyon sahnelerini kendin mi oynadın?

Bana izin verdikleri kadarını yaptım. Çünkü vücudunuzu o hareketi yapmak için hazırlamak farklı bir şey, çok da eğlenceli. Aksiyon sahnelerinde yer almak için gerçekten çok başarılı dublörler vardı. Gerçi hepimiz aksiyon sahnelerini kendimiz çekmek için ölüyorduk çünkü çok eğlenceli. Bu yüzden Tom Cruise gibi bir aksiyon filmi çekmeyi çok isterdim.

En sevdiğin sahneler hangileriydi?

Hastane sahneleri eğlenceliydi. Ne zaman tüm oyuncular birlikte olsak çok keyifli geçiyordu. Çekimleri oldukça uzun olsa da çok eğlenceli. Normal sahnelerde genelde az karakter oluyor o yüzden genellikle bu büyük sahneleri yapana kadar herkesi fazla göremeyiz.

19-07/16/stranger_things_s03e01_37m7s53401f_r.jpg

 

Çernobil ve Stranger Things arasında bir bağlantı olduğuna dair teoriler üretiliyor. Bu konuda ne diyorsun?

Vay, hiçbir fikrim yoktu. Bazı benzerlikler olabileceğini düşünüyorum ama Duffer kardeşler (dizinin yaratıcıları Matt ve Ross Duffer) çok ketumdur, bu yüzden planlanmış bir şeyleri varsa da bilmiyorum.

Stranger Things'den sonra aktris olarak yapmak istediğin şeyler neler?

Bu bir öğrenme deneyimi. Bu yüzden iyi hikayelerin parçası olmak, beni zorlayan ve düşündüren karakterleri oynamak istiyorum. Büyümemi ve diğer insanları daha iyi anlamamı sağlaması benim için önemli. Komedi, aksiyon ve drama gibi farklı şeyler denemek istiyorum. Aslında söylemesi zor çünkü kucağınıza düşene kadar asla bilemiyorsunuz.

 19-07/16/shot_08_nataliasingle_look02_1503ra.jpg

Kucağına düşüyor mu peki?

Oyunculuk çok fazla deneme-yanılma süreci bence. Denemeye devam etmek gerekiyor. Bence bazen işler en az beklendiğinde karşınıza çıkıyor. Net bir isteğim var mı bilmiyorum. Sadece keşfetmek istiyorum.

 

İZLE
UYSALLAR GQ HYPE'TA
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası