Elektrikli Scooter'la İlk Sürüş, İlk Ufak Kaza

Şehrin dört bir yanında giderek yaygınlaşan trend: elektrikli scooter! Kimileri için yaya yolunu mahveden bir baş belası, kimileri için pratik bir aygıt. Üstelik kullanımı kolay görünüyor, fiyat-performans oranı hayli yüksek gibi.

18 Eylül 2020

Elektrikli Scooter'la İlk Sürüş, İlk Ufak Kaza

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da ilk defa bir elektrikli scooter yolculuğu yaptım. Ufak bir kaza, ana habere verilen bir röportaj sonrası daha da çok merak etmeye, incelemeye, araştırmaya başladım.

 

Biraz internette dolandıktan sonra, algoritmalar karşıma belli şirketlerin ürettiği sokağa park ettiğimiz elektrikli scooterların yanı sıra bireysel, katlanabilir, taşınabilir modelleri dizmeye başladı.

 

Özellikle İstanbul gibi yedi tepeli bir şehirde yokuşlar günlük hayatı zorlayabiliyor. Böyle durumlarda elektrikli scooterlar şifa niyetine kullanılabiliyor. Ama gel gelelim amortisör sistemi gelişmemiş olduğu için bu araçlar Arnavut kaldırımlı yollarda zangır zangır titretiyor. En konforlusu asfalt yolda gitmek, fakat yolun kenarına park eden araçlar can sıkabiliyor.

 

Yolculuğa başlarken gerekli önlemleri almıştım. Bir çift medikal eldivenim ve maskemle virüse karşı önlemleri aldıktan sonra Beşiktaş’tan Karaköy’e doğru yola koyuldum. Yeri geldi ana yolun yanına park eden araçlar yüzünden kaldırımdan gittim, yeri geldi dar kaldırımlar yüzünden ana yolun kenarından gittim. Bazı kaldırımlara sert girişler yapmak zorunda kaldım fakat genel olarak yolculuğun keyifli geçtiğini söyleyebilirim.

 

Tabii geçirdiğim ufak çaplı kazayı saymazsak… Fren mekanizması yumuşak olmadığı için kaldırımın birine toslamış bulundum. Scooterın gövdesinin kendi etrafında bir tur atması sonucu bileğimden ufak bir sıyrıkla yaralandım. Tüm bunlar elektrikli scooter motivasyonumu kırdı mı? Hayır…

 

Özellikle kısa mesafeli, araç park etmenin sorun olduğu, yolları yokuşlu olduğu mesafelerde kullanım için gayet ideal. Katlanabilir modellerine düştüğümü söylemek istiyorum...

 

Yaptığım araştırmalar sonucu karayolundan giden elektrikli scooterlara da kaldırımdan giden elektrikli scooterlara da ceza yazıldığını öğrendim. Ardından yakında yapılacak düzenlemelerle her şeyin bir standardizasyona bağlanacağını öğrendim. Kuralları tam anlamıyla kavramak için yasal düzenlemeleri bir süre daha beklemekte yarar var…

 

Son olarak, işin teknik boyutunu irdelemeye koyuldum ve sizin için 5 adet elektrikli scooter listeledim. Hem trafiğe karşı hem de virüse karşı önlemlerinizi almayı unutmayın!
Sanat Sahilde

TRAVEL | Sanat Sahilde

Yeni Nesil Macera Arayanların Çözümü Karavan mı?

TRAVEL | Yeni Nesil Macera Arayanların Çözümü Karavan mı?

Doğanın Lüks Dengesinde Tatil: Longosphere Glamping

TRAVEL | Doğanın Lüks Dengesinde Tatil: Longosphere Glamping

Yeni Rota Pyrénées: İspanya-Fransa Sınırını Belirleyen Dağ Dizisi

TRAVEL | Yeni Rota Pyrénées: İspanya-Fransa Sınırını Belirleyen Dağ Dizisi

Pandemi Sonrası Seyahat

TRAVEL | Pandemi Sonrası Seyahat

TRAVEL by VOGUE & GQ Türkiye İlk Sayısı Çıktı

TRAVEL | TRAVEL by VOGUE & GQ Türkiye İlk Sayısı Çıktı

Daha Fazla Göster