sivilce nasıl sıkılır Getty Images, Gabe Conte
Bakım

Sivilce Nasıl Patlatılır? (Zorunda Kalırsanız)

Ve ne zaman tamamen sıkmaktan kaçınılmalıdır?

Bir sivilce belirdiğinde onu, lunaparklardaki “delikten çıkanı çekiçle vurma oyunu” gibi görmek ve sıkmak istemek doğal bir içgüdüdür: Bir sivilce belirdiğinde etkisiz hale getirmek için harekete geçersiniz. Ancak genellikle bu oyunun kazananı yoktur, çünkü sıkma dürtüsü çeşitli iltihaplara yol açabilir, uzun süre iyileşmeyen bir yara oluşturabilir ve tüm bunlar sadece anlık bir kozmetik rahatlama içindir. Ancak, Amerikan Dermatoloji Kurulu tarafından sertifikalı dermatolog Sandra Lee'ye göre, sivilce sıkmanın uygun olduğu durumlar vardır. Yine de “ne zaman ve hangi koşulda” sivilce sıkılabileceğini bilmek hayati önem taşır.

Eğer yukarıda bahsedilen dermatoloğun adını atladıysanız, tekrar edeyim: Dr. Lee, SLMD Skincare'in kurucusu ve kendisi Dr. Pimple Popper olarak oldukça yaygın bir şekilde biliniyor (8.25 milyondan fazla YouTube abonesi ve 4.7 milyondan fazla Instagram takipçisi var ve bu rakamlar artmaya devam ediyor). Volkanik bir kistin veya inatçı bir nodülün patlayışını izlemek her ne kadar heyecan verici olsa da bu tür işleri uzmanlara bırakmanız gerektiğini unutmayın, aksi takdirde kalıcı izlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Şimdi, hasta koltuğunda oturduğunuzu hayal edin, çünkü Dr. Lee size evde bir sivilceyi nasıl sıkacağınız hakkında ipuçları vereceği gibi, bir sivilce veya kistin profesyonel bir müdahale gerektirip gerektirmediğini nasıl anlayacağınızı da açıklayacak.

Öncelikle, Temel Akne Türlerini Öğrenin

Sivilcelerinizi öldürmeye başlamadan önce bazılarının patlamayacağını bilmeniz gerekiyor. Cildin derinine kök salmış olanları sıkmak işleri daha da kötüleştirecektir. Farklı sivilce türlerini (ve her birinin nasıl ortaya çıktığını) tanırsanız, gereksiz iltihaplanma, enfeksiyon veya yara izlerinden kurtulabilirsiniz.

1. Komedonlar

Özellikleri: Komedonlar en sıradan kusurlarınızdır. Siyah noktaları ve beyaz noktaları gösterir, yani gözeneklerinizin tıkalı olduğunun kanıtıdır. Bunlara genellikle sebum (gözenekleriniz tarafından salgılanan yağ) da dahil olmak üzere ölü deri hücrelerinin veya kalıntıların gözenek içinde sıkışması neden olur. ("Gözenek tıkanması" anlamına gelen "komedojenik" kelimesi buradan gelir; hangi komedojenik bileşenlerden kaçınılması gerektiğini bilmek, ilk etapta sivilceyi önlemenin harika bir yoludur.)

Sıkılabilir mi? Bazı durumlarda, komedonlar, tıkanıklıklarını serbest bırakma amacıyla dikkatlice sıkılabilir.

2. Papüller ve Püstüller

Özellikleri: Papüller, ciltte sıkışan bakterilerin neden olduğu erken evre püstülleridir. Papüller iltihapla dolduğunda püstüller oluşur. Bunlar kabarcık benzeri beyaz veya kırmızı şişliklerdir. Bakteriyel sivilceler genellikle hijyen eksikliğinden kaynaklanır (yüzünüze çok fazla dokunmak, kirli havlular ve yastık kılıfları, yüzünüzü yeterince veya egzersizden hemen sonra temizlememek gibi). Bakteriler zamanla birikebilir ve tedavi edilmesi için antibiyotik takviyeleri veya kremler gerekebilir. Ayrıca benzoil peroksit bakım kremi veya yüz yıkama ürünleri ile de yumuşatılabilir.

Sıkılabilir mi? Bazı durumlarda, iltihabı serbest bırakmak için püstüller sıkılabilir. Ancak papüller sıkılmamalıdır.

3. Kistler ve Nodüller

Özellikleri: Kistler ve nodüller en acı veren, inatçı olanlardır ve derinin derinliklerine kadar gömülüdürler. (Bunu kistik sivilce olarak biliyor olabilirsiniz.) Baskı uygulandığında kolayca şişerler ve genelde dokunduğunuz zaman derinin altına kadar uzandıklarını hissedebilirsiniz.

Sıkılabilir mi? Dr. Lee’ye göre, kesinlikle hayır. Kalıcı yara izine neden olma olasılıkları yüksek olduğundan, içlerini boşaltmak için profesyonel yardım istemeniz gerekmektedir. 

Ne Zaman Sıkmalı Ne Zaman Durmalı?

Dr. Lee, sivilcenizin beyaz veya sarı bir başa sahip olmasının patlatmak için en önemli neden olduğunu söylüyor: "Bu noktada sivilcenin sıkılmasında bir sakınca yoktur çünkü şişlik ciltte çok yüzeyseldir."

Ancak yüzünüz önce yağdan arındırılmazsa sıkılmaya hazır olamaz. Olası lezyonun enfekte olmasını önlemek için cildinizin sterilize edilmesi gerekir. Ellerinizi yıkadıktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve temizleyici uygulayın, ardından sıcak bir bezi birkaç dakika boyunca sivilcenin üzerine hafifçe bastırın. Bu, gözeneklerin açılmasına yardımcı olacaktır ve sıkmayı kolaylaştıracaktır. Siyah noktalardan bazılarının küçük filizler gibi zahmetsizce ortaya çıktığını, beyaz noktaların uyguladığınız baskıyla anında patladığını göreceksiniz. Dr. Lee'nin takipçileri, bu işlemi “tatlı bir rahatlama” olarak niteliyor ve izlemekten çok keyif alıyor.

Ancak, sivilcenin patlaması için hafif bir kuvvet yeterli olmazsa hemen durun. Dr. Lee bu durumda başka bir günü beklemeniz gerekebileceğini söylüyor. Eğer temas halinde acı duyuyorsanız, bu bir dermatoloğa gitmeniz gerektiğinin göstergesidir. Doktorunuz kitleyi küçük bir kesik ile delmek veya cildi açmadan küçültmek isteyebilir. Dr. Lee, "Dermatologların halka açık olmayan tedavi opsiyonları var. Örneğin, cilt yüzeyinizin altında ağrılı bir şişlikle beraber yeni bir sivilce ortaya çıkıyorsa, dermatolog bölgeye düşük etkili bir kortikosteroid (kortizon iğnesi) enjekte edebilir ve bu da sorunu 24 saat içinde çözebilir. Örneğin düğününüzün ertesi gün olması durumunda bu çözüm kesinlikle basmak isteyeceğiniz bir acil durum butonudur.” diyor.

Patladığında Hızlıca Tedavi Edin

Yüzünüzde oluşan boşluğun hızlıca kapanmasını sağlamak veya yara izini tamamen önlemek için patlamadan sonra izlemeniz gereken birkaç adım var. İltihap boşaltıldıktan sonra, lezyonun üzerine soğuk bir bez uygulayın. (Kan gördüğünüzde sıkmaya devam etmeyin; bu, iltihabın daha da kötüleşmesine neden olur. Tabii siz de bayılabilirsiniz…)

Ardından küçük kraterin üzerine noktasal alkol uygulayarak dezenfekte edin ve kurulayın. Daha sonra, yatmadan önce ve takip eden günlerde, yaranın düzgün bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmak için yaraya leke tedavisi uygulayın. Bu duruma uygun, Dr. Pimple Popper'ın maksimum dozda salisilik asit içeren bir ilacı var. Bu ilaç, hasarı yatıştırmaya ve onarmaya yardımcı olurken aynı zamanda yeni oluşumları da engelliyor.

Cesaretiniz Varsa Sivilcenizin Bir Sonraki Aşamaya Patlamasını Sağlayın

İşte Seattle'daki Modern Dermatoloji'den Dr. James Collyer'ın izniyle deneyebileceğiniz alternatif (biraz sinir bozucu da olsa) bir yöntem: Yüzünüzü yıkadıktan sonra bir dikiş iğnesini bir çakmakla yakarak dezenfekte edin. Patlamaya hazır beyaz ve sarı şişlikleri delmek için bunu kullanın (başka bir şey yapmayın) ve ardından yukarıda açıklanan tavsiyeleri izleyin. Ancak unutmayın, bu teknik yalnızca deneyimli sivilce yok ediciler içindir!

Sivilce Sıkma Konusunda Genel Bir Uyarı

New York’taki IDRISS Dermatoloji'den kurul sertifikalı dermatolog Dr. David Kim şu uyarıda bulunuyor: "Sivilceyi sıktığınızda sivilcenin içeriği çevredeki dokuya yayılır ve bu daha fazla iltihaplanma yaratır, ayrıca iyileşme süresinin uzamasına yol açar. Parmaklarımız da çok kirlidir ve bakterilerle doludur. Dolayısıyla bu durum zaten iltihaplı olan sivilceye bakteri bulaştırabilir ve durumu daha da kötüleştirebilir.

Üstelik, özellikle yaşlandıkça sivilcelerin patlatıldıktan sonra iyileşmesi süresi artabilir. Dr. Kim bu durumu, "Cildimiz zamanla neme tutunma yeteneğini kaybediyor." diye açıklıyor. Bu nedenle hiperpigmentasyon (leke oluşumu) sivilce patladıktan sonra aylarca devam edebilir.

Alternatif Çözüm: Sivilce Bantları (Pimple Patch)

Sivilce bantları son yıllarda popüler hale gelen en iyi sivilce ürünlerinden biri oldu. Bu bantlar yaranın daha hızlı iyileşmesine ve iltihabın azaltılmasına yardımcı olmak için tıbbi hidrokolloid bandajıyla aynı nem tutucu teknolojiyi kullanıyor. Hatta bazıları, yağ birikimini ve sıkışmış cilt hücrelerini azaltmak ve gözenek temizleyici bileşeni lekenin içine pompalamak amacıyla salisilik asit de içeriyor.

Pek çok sivilce bandı, bir lekeyi ortadan kaldırmak için bir gecede mucizeler yaratabiliyor ya da bir yere gitmeden önce sivilcenin patlatılması gerekliliğini önemli ölçüde azaltabiliyor. Ayrıca çoğu çok göze çarpmadığından, 8 saatlik bir iş günü boyunca, dışarıya fark ettirmeden takabilirsiniz (eğer yağı emerek bulanık bir görünüme bürünürse öğle vaktinde bandı değiştirebilirsiniz).

Ancak bu bantlarla ilgili genel uyarım, aşırıya kaçmamak. Sivilcenin, bantlarla örtüldüğü süre kadar nefes de almasına izin verin. Cildin nefes almasına ve rahatlamasına izin vermeden bandı sürekli olarak, birkaç gün boyunca değiştirerek taktığım birkaç örnek yaşadım ve bunun sadece farklı türde bir iltihaplanma ile sonuçlandığını gördüm. Her şeyin bir ölçüsü var!

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ US WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER sivilce akneli cilt
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası