Sivilce Neden Çıkar?: Muhtemel 10 Neden
Bakım

Sivilce Neden Çıkar?: Muhtemel 10 Neden

Cilt bozulmasının milyonlarca sebebi olabilir, ama en yaygın sebeplerini sizin için derledik.

Akneye eğilimli bir ciltle başa çıkmanın dengeleyici uygulamalara ihtiyacı olacaktır: Bir stres atağı ya da temiz olmayan bir yastık kılıfı cildinizin tamamen bozulmasına neden olabilir; veya bir de bakmışsınız ki üç hafta boyunca kapatıcı kullanıp sivilce çıkmamasını bekliyorsunuz. (Sivilce çıkınca yapmanız gereken tek şey geçmesini beklemektir, bazı istisnalar hariç hiçbir sivilceyi sıkmayın!) 

Eğer siz de "yüzümde neden sürekli sivilce çıkıyor" diye merak eden milyonlarca insandan biriyseniz, içiniz rahat olsun: Eninde sonunda asıl sebebi bulunabilir. Ancak sorun şu ki, sebepler çok çeşitli olabilir ve bunun temeline inmek için çevrenizi ve alışkanlıklarınızı dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir. En yaygın vakalar için doğrudan, dermatologların en iyisine gittik: Dr. Dennis Gross.

İlk olarak, akne oluştuğunda ne olduğunu anlamak önemli: Bir gözenek, sebum, bakteri, sıkışmış cilt hücreleri ve benzerlerinden oluşan bir birikimle tıkanır. Bazılarımız aşırı sebum üretimiyle uğraşırken, diğerleri benzer bir sorunu tetikleyebilecek testosteron dengesizlikleriyle uğraşır. Akneye karşı koymanın en iyi yolu, gözeneklerimizin tıkanması veya tahriş olması gibi birçok problemi göz önünde bulundurmak ve bunların önüne geçmektir. İşte dikkate alınması gereken 10 yaygın sorun.

Akneye Eğimli Cilt Nasıl İyileştirilir?

Dr. Gross'a göre, yukarıdaki suçluları anlamanın ve ele almanın yanı sıra, işte sürekli berrak bir cilt sağlamanın birkaç yolu.

 

Berrak Bir Cilde Minimalist Yaklaşım

Kapsamlı ve karmaşık bir bakım oluşturma eğiliminde değilseniz, katı ama minimalist bir yaklaşım izlemeniz daha uygun olacaktır.

"En önemli şey doğru ürünleri seçmek ve bunları tutarlı bir şekilde kullanmaktır. Hastalarıma antioksidanları, peeling asitlerini, retinol gibi kolajen güçlendiricileri ve SPF'yi günlük rutinlerine dahil etmelerini öneriyorum. İhtiyacınız olan temel adımlar temizleyici, peeling, nemlendirici ve güneş kremidir." Bunların çoğunu sabah ve akşam kullandığınız kremlerden elde edebilirsiniz, tabii ki bir dermatoloğa başvurup onun yönlendirmesiyle ilerlemek de iyi bir karar olacaktır.

 

AHA ve BHA kullanın

"Temiz bir cildi korumanın ve sürdürmenin anahtarı, düzenli olarak kimyasal eksfoliyanlar kullanarak ilk etapta bozuklukları önlemektir. Bunlar yalnızca bozuklukları önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cilt tonunu ve dokusunu iyileştirmeye de yardımcı olur" diyor Dr. Gross. Bu kelimeleri ya da en azından kısaltmalarını hafızanıza kazıyın: Alfa hidroksi asitler (AHA'lar) ve beta hidroksi asitler (BHA'lar). Dr. Gross, "Bu hidroksi asitler ölü cilt hücrelerinin pul pul dökülmesine ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olarak gözenek açıklıklarının tıkanmasını ve bozuklukların oluşmasını önler" diye açıklıyor. "Glikolik ve laktik asit gibi AHA'lar cildin en üst tabakasında çalışır, bu nedenle beyaz nokta ve siyah nokta gibi yüzeysel sivilceleri tedavi etmek için harikadırlar, salisilik asit gibi BHA'lar ise gözenekleri açmak ve kistik sivilceleri iyileştirmek için cildin derinliklerinde çalışır."

Bu bileşenleri hafif, nazik dozlarda günlük bir temizleyiciden, haftalık peelinglerden veya daha seyrek kullanım koşuluyla konsantre serumlardan alabilirsiniz.

 

LED Işık Savunmasını Düşünün

Akneye karşı giderek yaygınlaşan bir savunma yöntemi, evde bile yapabileceğiniz mavi ve kırmızı ışık LED terapisidir. (Klinikte yapılan tedaviler çok daha etkili olsa da, evde yapılanlar daha naziktir ve genellikle haftada birkaç kez yapılabilir). 

Dr. Gross, "Mavi ışık terapisi akneye neden olan bakterileri öldürürken, kırmızı ışık terapisi akneye eşlik edebilecek kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltmaya çalışır" diye açıklıyor. Onunki gibi markalar bu faydaları sağlamak için yüksek teknolojili yüz maskeleri tasarlarken, diğerleri benzer (biraz daha az doğrudan olsa da) bir sonuç için tabletler ve avuç içi cihazlar sunuyor.

 

Leke Tedavisinin Ötesinde Düşünün

Sadece sivilcenin çıktığı noktayı tedavi etmek içgüdüseldir diyebilirz, ancak Dr. Gross bunun büyük bir dikkatsizlik olduğuna inanıyor. "Birçok kişi, bir lekenin cilt yüzeyinde ortaya çıkmadan 2 ila 3 hafta önce oluşmaya başlayabileceğinin farkında değildir. Eğer bir leke oluşursa, lekeyi tedavi etmeyin. Bozukluğu tedavi etmenin doğru yolu, akne ürünlerinizi yüzünüzün akneye eğilimli bölgelerinin tamamına uygulamaktır."

Bu yazı bilgilendirici amaçla yayınlanmıştır. Herhangi bir uygulama öncesi dermatoloğunuza danışın

Bu içerik ilk olarak GQ US sitesinde yayınlanmıştır. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası