Cilt Bakım Rutini
Bakım

Genç Erkekler İçin Cilt Bakım Rutini (Çünkü Artık Zamanı Geldi)

Cilt bakımına başlamak için hiçbir zaman erken değildir.

Gençler için iyi ve sağlam bir cilt bakımı rutini oluşturmak oldukça önemli bir konu. 20'li yaşlarınıza ve hatta 30'lu yaşlarınıza doğru yola çıkmak her ne kadar cazip görünse de cildinize ne kadar erken bakmaya başlarsanız, o kadar iyi bir sonuç alırsınız.

Ergenlik çağına geldiğinizde, birçok değişim yaşadığınızı fark edeceksiniz ve burada kastettiğim sadece cildinizin gösterdiği reaksiyonlar değil. Bu yüzden, her sabah vücudunuzu taze tutmaya yarayan bir miktar H2O'dan çok daha fazlası gerekiyor. Bu nedenle, gençlik yıllarınızdaki ışıltınızı güçlendirmek için Birleşik Krallık'ın önde gelen yüz bakımı ve cilt uzmanlarından bazılarıyla sizin için görüştük.

Ergenlik döneminde cildiniz nasıl değişikliklerle karşılaşır?

Önümüzdeki birkaç yıl içinde cildiniz pek çok badire atlatacak. “The Healthy Skin Room”un kurucusu ve yüz uzmanı Claudia Barthelemy Bernardo, "Bu süre zarfında en yaygın cilt değişikliği, sebumun aşırı üretimi nedeniyle sivilcelerin ortaya çıkması olacak. Testosteron seviyesinde de bir artış gözlemlenecek ve bu, gözeneklerinizin tıkayacak.” diyor.

Bu süreçte, eksfoliantlar, peeling granülleri, AHA'lar ve retinoidler gibi gelişmiş maddelerden hiçbirine ihtiyacınız olmasa da günlük bakım rutininizi yine de biraz güncellemeniz gerekiyor. Tuhi Clinic'in kurucusu ve medikal direktörü Dr. Bhavjit Kaur, "Cildinize bakım yapmak, özellikle gençlik yıllarında çok önemli. Ne kullanmanız gerektiği konusunda bilginiz yoksa, sizin için doğru olabilecek ürünler hakkında tavsiye almak için bir doktora danışın.” diyor.

Ergenlik Çağı İçin En İyi Cilt Bakım Rutini

#1: Bir temizleyici kullanın

Eğer hala başlamadıysanız, temizleyici bir ürün kullanmanın tam zamanı. Bu sayede gözeneklerinizi temizleyecek, cildinizi kirden, yağdan ve yabancı maddelerden arındıracaksınız. Bu rutini günde en az 2 kez uygulamanız gerekiyor.

Bernardo, “Yüzünüzü temizlemek cilt bakım rutininizin %50’sini oluşturuyor. Cildinizi her zaman, sabah-akşam yıkamalısınız ve hem kokusuz hem de alkolsüz, yumuşak, köpürmeyen bir ürün seçmelisiniz.” diyor.

#2: Nemlendiriciyle Devam Edin

Yaşlanmaya başladıkça cildiniz kurumaya başlar. Bu yüzden henüz gençken nemlendirici kullanmak çok önemlidir.

Günde en az iki kez nemlendirici uygulamanız gerekiyor.  Başka ürünler de kullanmak isterseniz rutininize aloe vera, papatya özü ve gliserin gibi bileşenleri de dahil edebilirsiniz.

Kaur, "Hafif veya su bazlı bir nemlendirici kullanın. Yağlı formüllerden tamamen kaçınmanızı tavsiye ederim. Bunu her gün uygulamaya başlamanız, cildinizin nemini korumaya ve kuruluğu önlemeye yardımcı olacaktır.” diyor.

#3: Antioksidanlardan Yararlanın

Antioksidanlar temel olarak serbest radikallerin etkilerini nötralize ettiği bilimsel olarak kanıtlanmış küçük moleküllerdir. Serbest radikaller, vücutta bulunan, hücrelerinize zarar verebilecek ve hastalıklara, rahatsızlıklara ve yaşlanmaya neden olabilecek maddelerdir. Eğer gençliğinizde gerçekten cilt bakımına başlamak istiyorsanız, antioksidanları rutininize eklemeyi düşünmelisiniz.

Kaur, "Nikotinamid olarak da bilinen niasinamid, B3 vitamininin bir formudur ve yağ üretimini dengeleyebilir. Yeşil çay ve E vitamini de faydalı olabilir.” diyor.

#4: Güneş Kremi Kullanın

Güneş her ne kadar kendinizi iyi hissetmenize mükemmel bronzlukta bir tene sahip olmanızı sağlasa da bulutların arkasına gizlendiği zamanlarda bile zararlı UV ışınları yaymaya devam eder. Bu nedenle, temizleyicinizin, nemlendiricinizin ve antioksidanların yanı sıra her gün güneş koruyucu da kullanmalısınız.

Kaur, "Güneş koruyucu, özellikle dış mekanlarda ve hatta iç mekanlarda bile günlük olarak uygulanmalıdır. Güneşten korunma, erken yaşlanmayı, hiperpigmentasyonu önlemek ve cildi UV ışınlarından korumak için çok önemlidir. Özellikle SPF 30 ve üzeri ya da UVA korumalı ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz."

#5: Sivilcelerinizi ve Siyah Noktalarınızı Sıkmayın

Sivilce, özellikle gençlik yıllarında çok sık rastlanan bir sorundur bu yüzden yüzünüzde sivilce olması çok normal bir durum. Bu sorunu önlemeyi hedefleyen, özel olarak tasarlanmış bazı sağlam leke tedavilerini deneyebilirsiniz. Bu ürünlerin çok ucuz opsiyonları bulunduğundan, cep harçlığınızla bile karşılayabilirsiniz. Ayrıca, her ne kadar içgüdüsel olarak cazip gelse de mümkün olduğunca yüzünüze dokunmayı bırakmaya çalışın.

Bernardo, “Sivilceleri sıkmak, bakterileri derinin daha derinlerine iterek daha fazla iltihaplanma ve kalıcı yara izine neden olabilir. Hormonal sivilceler ve akneler için, iltihabı ve enfeksiyonu sakinleştirmeye yarayan soğutma çubuklarını kullanabilirsiniz.” diyor.

#6: Bol Su Tüketmeyi İhmal Etmeyin 

Son olarak, önümüzdeki birkaç on yıl daha bunu çok duyacaksınız, ancak sıvı alımına özen göstermeniz çok önemli. NHS'nin Eatwell Rehberi’ne göre, günde yaklaşık 6 ila 8 bardak sıvı tüketmeyi hedeflemelisiniz. Ve su, sizin için en iyi tercih olacaktır.

Kaur, "Bol miktarda su içip dengeli beslenmeyi sürdürün.” diyor. Bu, birçok farklı cilt sorunuyla başa çıkmanızı kolaylaştıracak ve aynı zamanda sindirim sisteminizin kötü toksinleri temizlemesine yardımcı olarak daha iyi, daha yumuşak ve daha parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

BU İÇERİK İLK OLARAK  BRITISH GQ WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası