Rosacea Kolaj: British GQ
Bakım

Uzmanlara Göre Rosacea (Gül Hastalığı) Nasıl Rahatlatılır ve Tedavi Edilir?

Kızarıklıklar özgüveninizi zedeliyor olabilir. İşte sizin için işleri biraz daha kolaylaştırmanın yolları.

Rosacea, çok yanlış anlaşılan bir cilt gelmiyor ve adını akne veya egzama kadar sık duymuyor olmamız yaygın olmadığı anlamına gelmez. Aslında, en son istatistiklere göre, İngiltere'de her 20 kişiden 1’inde bu durum görülebiliyor. Ayrıca, Rosacea vakası oldukça hafif geçebildiği gibi birçok insan da semptomları 30'lu yaşlarına gelene kadar göstermeyebiliyor.

Rosacea için kalıcı bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Kök salmasını engellemek için yapabileceğiniz bir şey de yok. Ancak sakinleşmesine ve hafiflemesine yardımcı olabilecek birkaç yol var. Bu nedenle, Londra'nın en iyi yüz terapistleri, beslenme uzmanları ve cilt uzmanları ile oturup Rosacea’yı çözmek için ne yapmanız gerektiği hakkında konuştuk.

Uzmanlara Göre Rosacea (Gül Hastalığı) Nasıl Rahatlatılır ve Tedavi Edilir?The Ordinary Soothing and Barrier Support Serum

Rosacea nedir?

Rosacea, binlerce yıldır var olan, uzun vadeli bir cilt sorunudur. Çoğu vakada, kendini kızarıklık, yanma hissi ve görünür kapillerler (vücudunuzun her yerinde bulunan hassas kan damarları) olarak gösterir. Bununla birlikte, genellikle alın ve yanakları etkilerken, burnunuzda, çenenizde (kelebek şeklinde döküntü olarak da bilinir) ve boynunuz ile göğsünüzde de görülebilir.

Klinik yüz terapisti Kate Kerr, “Bazı durumlarda hiperpigmentasyon, dokusal hasarla büyümüş gözenekler ve gözle görülür şişlikte sebase bezler de ortaya çıkabilir. Oküler Rosacea, vakaların %50’sinde görülen bir durumdur. Ana semptomu göz kızarması ve kurumasıdır. Rosacea genelde zaman içinde çok daha kötüleşir, bu yüzden durumun belirtilerini fark ettiğinizde mümkün olan en kısa sürede profesyonel tedaviye başvurmanız önemlidir.” diyor.

Kimde görülebilir?

Medya beslenme uzmanı ve wellness konuşmacısı Sophie Trotman, “Rosacea genellikle 30 ila 50 yaşları arasındaki yetişkinleri etkiler. Genel olarak, kadınlarda gelişmesi daha olasıdır. Ancak erkeklerde ortaya çıktığında, yaşadıkları semptomlar genellikle daha şiddetlidir.” diyor.

“Tarih boyunca, açık tenli, mavi gözlü ve Kelt veya Kuzey Avrupalı soydan olanlarda daha yaygın görülmüştür.” diyor NHS genel pratisyeni ve estetik doktoru Dr. Christine Hall. “Ancak, daha koyu ten tonlarına sahip olanlarda, görünümü çok iyi tanınmadığı için bu durumun yanlış teşhis edilme veya tamamen gözden kaçırılma olasılığı daha yüksektir.”

Neden Ortaya Çıkar?

Şu anda, Rosacea'ya neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor. Ve MÖ 200'de Yunan şair Theocritus’un bu hastalıktan ilk kez bahsetmiş olmasına rağmen, hala bir tedavisi yok. Bununla birlikte, bir dizi farklı genetik ve çevresel faktörün sonucu olabileceği düşünülmekte.

“Rosacea hastalığı olan insanların, olmayanlara göre genellikle ailelerinde bu durumla ilgili bir geçmişe sahip olma olasılıkları daha yüksektir.” diyor The Healthy Skin Room'un kurucusu ve yüz bakım uzmanı Claudia Barthelemy Bernardo. “Potansiyel olarak tetikleyebilecek diğer şeyler arasında baharatlı yiyecekler, alkol, kafein, sıcaklık ve UV maruziyeti, iklim değişikliği, stres ve ciltte ve bağırsaklardaki parazitler bulunmaktadır.”

Trotman şöyle diyor: “Bazı ilaçlar ve tıbbi durumlar, Rosacea belirtilerini kötüleştirebilir. İBS (Huzursuz Bağırsak Sendromu), SIBO (İnce Bağırsakta Bakteri Üremesi), hormonal dalgalanmalar ve alerjiler durumu daha kötü hale getirebilir. Ne olduğundan emin değilseniz, her zaman doktorunuzla veya bir sağlık profesyoneliyle konuşmak faydalı olabilir.”

Rosacea’yı nasıl rahatlatırsınız?

Eğer Rosacea semptomlarını gösteriyorsanız, birkaç rahatlatıcı yöntem bulunuyor. AM Estetik'te cilt bakım uzmanı olan Alexandra Mills, “İlk yapmanız gereken şey, tetikleyici olabilecek yiyecek, içecek ve çevresel faktörleri belirlemek ve bunlardan kaçınmaktır.” diyor. “Hafif, tahriş etmeyen temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanın. Alkol, cadı fındığı, mentol ve parfüm içeren ürünlerden kaçının. Ayrıca, günlük olarak, bulutlu günlerde bile geniş spektrumlu güneş koruyucu uygulamalısınız. Etkilenen bölgeler için ise inflamasyonu ve rahatsızlığı azaltıcı soğuk kompres veya buz paketi kullanabilirsiniz.”

Bernardo, “Bağırsak florasının daha iyi bir dengeye ulaşmasına yardımcı olmak için, hindiba kökü, pırasa, enginar, kuşkonmaz, yoğurt, kefir, lahana turşusu ve kimchi gibi probiyotik açısından zengin gıdaları diyetinize eklemelisiniz. Alternatif olarak, probiyotik takviyesi almayı da düşünebilirsiniz. Ayrıca Omega-3 yağ asitleri de cildin ve bağırsağın sağlığı için faydalı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.” diyor.

Hall, “Tedavi açısından, Rosacea'nın ortaya çıkma nedenlerini gidermeyi hedefleyen birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Her zaman eczane dışı ürünlerle başlamak en iyisidir, ancak durum daha ciddi olduğunda, sadece reçete ile alınabilen ilaçların kullanımı kaçınılmaz olabilir. Lazer tedavileri, kızarıklık ve kırılan damarların kalıcı olarak tedavi edilmesinde de etkili olabilir.” diyor.

Kullanılabilecek En İyi Ürünler Hangileri?

“Önemli olan yağ kontrolü.” diyor Kerr. “Yağı kontrol etmek ve hücre yenilenmesini uyararak cildi kendi kendine onarabilmesi için çalıştırmak gerçekten çok önemli. Yağı kontrol eden, bakterileri öldürmeye ve iltihabı engellemeye yardımcı olan salisilik asit içeren ürünleri kullanmanızı öneririm. Antioksidanlar cildi güçlendirebilir ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir.”

“Kullanabileceğiniz diğer hassas ve tahriş etmeyen içerikler arasında, meyan ekstresi, seramid ve niasinamid bulunuyor.” diyor Mills. “Ayrıca daha önce belirttiğim gibi, cilt bakımınızda boyalı madde, parfüm ve sabun içeren ürünlerin olmaması gerekiyor çünkü bunların hepsinin bilimsel olarak Rosacea belirtilerini kötüleştirdiği kanıtlandı.”

Uzmanlara Göre Rosacea (Gül Hastalığı) Nasıl Rahatlatılır ve Tedavi Edilir?Avène Termal Su Spreyi

Bu içerik ilk olarak British GQ web sitesinde yayınlanmıştır.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası