Facebook Gelecekte Nasıl Bir Platforma Dönüşecek?
Teknoloji

Facebook Gelecekte Nasıl Bir Platforma Dönüşecek?

Marck Zuckerberg Facebook'un geleceği hakkında bir yazı yayınladı, kafalarımız karıştı. Facebook gelecekte nasıl bir platforma dönüşecek?

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Mark Zuckerberg’ün 'A Privacy-Focused Vision for Social Networking' isimli, 3 bin kelimelik yazısında Facebook, WhatsApp ve Messenger uygulamalarının geleceği hakkında birçok konsept ve proje yer alıyor, fakat detaylandırma konusunda tatmin ediyor mu? Tartışmaya açık.

Örneğin kişisel hakların korunacağını söylüyor Zuckerbeg. Gizlilik maddesinin önceliklendirileceğinden, hatta mesajların 24 saat içerisinde tamamıyla silinebileceğinden bile dem vuruyor. Fakat baktığımızda tüm bu güncellemeler veri toplama üzerine kurulu 15 yıllık Facebook stratejisinden fazlasıyla uzak, Facebook’un reklam modeliyle ters düşen bir model gibi algılanıyor. 

"İnsanların gizlilik haklarını koruyarak iletişim kurabilecekleri ve özgürce yaşayabilecekleri bir dünya için çalışıyoruz" 

Zuckerberg'ün en çok dikkat çektiği konu ise kişisel verilerin korunması ve gizlilik. Bu noktada 'sosyal' ve 'gizli' platform gibi iki farklı kavramın altını çiziyor. Bir yanda Facebook, WhatsApp, Instagram ve Messenger'ın interaktif bir şekilde iç içe geçtiği, özel konuşmaların yapılabileceği ve verilerin gizli tutulacağı bir ağdan, diğer yanda henüz adını koyamadığı daha sosyal, daha açık kullanabileceğimiz başka bir ağ modelinden söz ediyor. Birini hanemizin içi, diğerini de kamusal alan gibi düşünebiliriz. Bu sanal hanenin içini fazlasıyla önemsediğini açıklıyor. Öyle ki, gerekirse insan haklarının koruma altına alınmadığı ülkelerde veri toplanmasına karşı çıkmaktan, engel olmaktan bahsediyor.

Son paragrafta kurduğu cümle Facebook'un neredeyse Facebook karşıtı bir dönüşümün içerisine girdiğinin sinyallerini veriyor. "İnsanların gizlilik haklarını koruyarak iletişim kurabilecekleri ve özgürce yaşayabilecekleri bir dünya için çalışıyoruz" diyor Zuckerberg. Bu mesaj karşısında aslında böyle bir dünya vardı, ta ki kullanıcıların kişisel verileriyle alakalı skandallar gündeme gelene kadar diye düşünmeden edemiyor insan... Özetle yakın gelecekte Instagram üzerinden WhatsApp'a mesaj yollanabilecek. Tüm ağlar, platformlar birbirine dahil edilecek. Veriler çoğalacak ama gizlilik artacak. Peki bu gizlilik nasıl sağlanacak? Kaleme aldığı 3 bin kelimelik manifestoya rağmen Zuckerberg de henüz kesin bir çözüm öneremiyor. 

 

 

 

 

 

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası