GQ Türkiye ile Cumadan Pazara: Eski Foça
Travel

GQ Türkiye ile Cumadan Pazara: Eski Foça

İzmir’in gizli cennetlerinden Eski Foça’yı sizin için mercek altına aldık.

Derler ki, Eski Foça’da kimsenin yerini bilmediği yerde bir karataş varmış. Bu taşın üzerine basan kişi ise hayatı boyunca Foça’dan ayrılamazmış. Bu hafta sonu gezinizde bu taşa denk gelir misiniz, bilmiyoruz. Ancak Foça’yı çok seveceğinize oldukça eminiz.

Cuma

Vardığınız andan itibaren Otel yerine ilk olarak küçük deniz meydanına doğru yola çıkın. Burada yer alan Neco Cafe’de bir Türk Kahvesi için ve Foça’nın serin rüzgarınızı hissetmeye çalışın. Daha sonrasında çarşı kısmını keşfedebilirsiniz. Küçük deniz sahilinde yer alan eski Rum evlerini de gezmeyi unutmayın.

Otele eşyalarınızı yerleştirdikten sonra, serinlemek isteyeceksiniz. Bunun için Foça’nın en popüler ve en iyi plajı olan Voodoo Beach’ı tercih edebilirsiniz. Her yıl yenilenen plajı ve servis kalitesiyle dikkat çeken Voodoo, Foça’ya her geldiğinizde tekrardan uğrayacağınız mekanlardan biri olacak.

Deniz ve kum sefanız bittikten sonra ise sırada akşam yemeği yer alıyor. Hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra, odanızdan çıkın ve tekrardan küçük deniz meydanına doğru hareket edin. Burada Foça’nın en iyi balık restoranlarından biriyle karşılaşacaksınız. Celep Restoran özellikle balık kalitesiyle dikkat çekerken, mezeleriyle de göz dolduruyor. Denize neredeyse bir metre mesafe de yer alan bu mekan, kesinlikle damak zevkinize hitap edecek.

Cumartesi

İkinci gününüz daha yoğun geçecek buna şimdiden hazırlanın. Eski Foça ve Yeni Foça arasında yer alan doğal koyları keşfetmek üzere yola çıkın. Özellikle Kosova Plajı ve Yelken Kayalıklarının gizli güzelliklerini keşfedin. Tek dezavantajı burada size servis yapacak birisinin olmayacağı. Bu yüzden öğle yemeğiniz ve soğuk içeceklerini gitmeden muhakkak bir marketten alın.

Akşamüstüne doğru ise Foça’da yer alan modern Avrupa mutfaklarından birini keşfetmeye hazırlanın. Yaklaşık 3 yıl önce açılan RosoleRistoranteItaliano, zengin menüsü, özel İtalyan şarapları ve tatlılarıyla bir süreliğine size İtalya’nın güneyinde olduğunuzu anımsatacak. Carmine şefin spesiyal lezzetlerini ise muhakkak deneyimleyin.

Cumartesi akşamlarının eğlencesi ise bir başka oluyor. Foça’da akşamları eğlence deyince akla gelen ilk mekan ise Miço Bar. Sörf tahtasından yapılmış masaları, birbirinden farklı kokteylleri yudumlayabileceğiniz içkileri ve canlı müziği ile akşamınızı şenlendirecek bu mekan, size unutmayacağınız bir deneyim sunacak.

Pazar

Artık son gününüz. Bu günü Foça’nın tarihi güzelliklerini keşfederek kullanabilirsiniz. İlk olarak büyük deniz tarafında yer alan Beş Kapılar’ı keşfedin. Osmanlı döneminden kalma bu yapıt özellikle fotoğraf tutkunları cezbediyor.

Öğlene doğru biraz Foça’nın dışına çıkarak, Kozbeyli Köyü’ne gidebilirsiniz. Burada Dibek Kahvesi içmeyi ve zeytinyağı kolonyası almayı unutmayın. Aynı şekilde burada yer alan arazileri, taş binaları gezebilirsiniz.

Akşamüstüne doğru ise bu sefer küçük deniz sahilinde yer alan Kavala Cafe’ye muhakkak uğrayın. Zengin şarap menüsüyle dikkat çeken ve denize neredeyse yarım metre kadar yakın olan Kavala Cafe, güneşi batırmak için en doğru mekanlardan biri. Gezinizin artık sonuna yaklaşıyorsunuz.

Akşam yemeğinizi yemeden yola çıkmak ise doğru olmaz. Kavala Cafe’den küçük deniz meydanına doğru gittiniz de eski hastaneye varmadan sizi Menendi Cafe karşılayacak. Özellikle mezeleriyle dikkat çeken bu mekan, sakinliği, özenli servisi ve soslu tavuğu ile yola çıkmadan karnınızı güzel bir şekilde doyurmanızı sağlayacak.

 

Yazının başında belirttiğimiz gibi Karataş’a basmasanız bile Eski Foça, tekrardan gelmek isteyeceğiniz tatil mekanlarından biri olacak. Belki emekliliğinizde çoğu kişinin yaptığı gibi buradan bir ev satın alıp, balığa çıkıp, huzurun anlamını yeniden keşfedebilirsiniz.

İZLE
TRAVEL by VOGUE & GQ
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası