GQ Türkiye İle Cumadan Pazara: Mavi Bayraklı Plajlar Listesi
Travel

GQ Türkiye İle Cumadan Pazara: Mavi Bayraklı Plajlar Listesi

Her yorgun bünye tatili hak eder. Uzun bir tatil yerine kısa kaçamaklar için GQ Türkiye’nin Cuma’dan Pazara serisi bir rehberden fazlası olabilir, İşte Türkiye’nin mavi bayraklı plajları.

Seçenekleri sıralarken farklı zevkleri göz önünde bulunduruyorum. Kızgın kumlardan serin sulara atlarken de kriterler değişebiliyor. 

Rotanı güneye çevirip, kemerlerini bağladıysan başlıyorum!

Bu kısa süreli kaçamağın sadece deniz-kum-güneş triosundan ibaret olmasın, araya biraz da hikaye katılsın diye Kleopatra Plajı ile başlamak istedim. 2 km uzunluğundaki Kleopatra Plajı, adını tam da sanıldığı gibi Mısır kraliçesi Kleopatra’dan alıyor. Rivayete göre kaleden gizli bir tünelle sahile inen Kleopatra serinlemek bu plajı kullanıyormuş. Kulaç atarak yorulmak yerine sığ sularda serinlemek istiyorsan doğru bir seçenek olur.

Antalya’dan aynı konseptte devam ediyorum. Patara antik kentiyle kültür ve DKG triosunu birleştirmek istiyorsan Patara Plajı’nı tek geçerim. Beyaz tonlarının huzurunu istiyorsan bembeyaz, ince taneli kumlarda güneşlenmek gayet makul bir fikir. 

Instagram’ın keşfet bölümünde mutlaka karşılaştığın Kaputaş Plajı, otel deneyimi yerine kamp yapmak isteyenler için de bir seçenek.. Ulaşımı biraz zor olsa da serin denizi, Ağustos sıcağına çare olacaktır, emin ol buna değer!

Rotayı Fethiye’ye çevirme vakti! Listeye klasik plajların yanı sıra bir doğa harikası eklemek istedim. 350 metrelik dev kayaların çevrelediği Kelebekler Vadisi insanın dış dünyayla bağlantısını koparıyor. Şelalesi ve ismini aldığı kelebekleriyle ıssız adaya düşmüş hissi yaşamak, doğanın kalbinde nefes almak harika hissettirecektir.

Listeyi sonlandırırken Ölüdeniz’e değinmeden duramadım. Dalgasız, deyim yerindeyse “çarşaf” gibi denize sahip, insana dinginlik katan Kumburnu Plajı ile Cuma’dan Pazara’nın finalini yapmam gerekirdi. Caretta caretta kaplumbağalarının emekleyen adımları ve yamaç paraşütçülerinin havada süzülmesiyle Kumburnu’nda şahane görüntüler yakalayabilirsin.

İZLE
TRAVEL by VOGUE & GQ
İLGİLİ İÇERİKLER plaj seyahat
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası