GQ Türkiye ile Cumadan Pazara: Urla
Travel

GQ Türkiye ile Cumadan Pazara: Urla

Son yılların en keyifli kaçamak merkezlerinden Urla’yı baştan sona keşfetmeye ne dersiniz?

Geçmiş yıllarda İzmir’in küçük bir balıkçı kasabası olan Urla, son zamanlarda  tatil yapanların durak noktası haline geldi. Şarap bağları, en lezzetli mutfakları ve bozulmamış doğasıyla yeni favoriniz olacak Urla’da bizim rehberliğimizle, küçük bir kaçamak yapmaya ne dersiniz? O zaman sizi aşağıya doğru alalım.

Cuma

Urla’ya Cuma günü sabahtan varacağınızı düşünerek, ilk olarak kahvaltıyla başlıyoruz. Denizi neredeyse ayaklarınızın dibinde hissedebileceğiniz Denizaltı Cafe’de, hemen kendinize boş bir yer bulmaya çalışın. Geleneksel Türk kahvaltınızı ettikten sonra ise ayrılmak için hemen acele etmeyin. Denizin dibinde çayınızı yudumlamak istemez misiniz?

İzmir’in sıcağının can sıkıcı bir hal aldığınız biliyorsunuz. O yüzden eşyalarınızı otelinize bıraktıktan sonra hemen kendinizi denize atmak isteyeceksiniz. Urla ise doğal plajlarıyla istediğiniz tüm her şeye sahip. Demircili Plajı iki güzel koyu ile oldukça kullanışlı ve uzun yıllardır doğal yapısı bozulmamış yerlerden birisi. Daha tesis alt yapısında bir plaj arıyorsanız, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Kum Denizi Plajı’nı tercih edebilirsiniz.

Deniz maceranız bittikten sonra ise kısa Urla’nın merkezinde yer alan Sanat Sokağı’na mutlaka uğrayın. Küçük dükkanların ve hediyeliklerin yer aldığı bu sokakta ahşap ve antika birçok el yapımı ürünler keşfedeceksiniz. Sonraki durağınız ise İskele olmalı. Sahilde yer alan herhangi bir mekanda İzmir’de mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri olan bira, midye ve patates üçlüsünden hemen sipariş edin.

Akşam yemeği için bir yer arıyorsanız ise ilk gecenizi Ortaya Urla’da geçirebilirsiniz. Birbirinden lezzetli mezeler ve yemeklerle klasik Türk mutfağının daha modern bir sunumunu göreceğiniz Ortaya, Urla’da en seveceğiniz mekanlardan biri olacak.

Cumartesi

Sabah kalktığınızda kahvaltı için bir yer aramak yerine zaman kaybetmeden konakladığınız yerde kahvaltınızı yapın. Çünkü bugün çok daha yoğun geçecek. İlk durağınız ise Urlice Wineyards olacak. Şarap bağlarının arasında hem yemeğinizi yiyebileceğiniz hem de doğal şaraplardan yudumlayacağınız Urlice, Urla’nın en bilindik mekanlarından biri. Yakın zamanda İzmir’in ‘Toscana’sı olarak ünlenen bağ, Avrupa standartlarında üzüm kalitesiyle de dikkat çekiyor.

Buradan çıkışınızda ise Urla’nın biraz dışında kalan Ünal Kaktüs’e mutlaka uğrayın. Birbirinden farklı binlerce kaktüsün arasında kaybolacağınız botanik bahçesinde, kendi evinize uygun bitkiler alabilirsiniz.

Akşamüstüne doğru Urla’nın ünlü mekanlarından Yengeç Restaurant’da yerinizi ayırtın. Doğal Ege ezeleri, ara sıcakları ve özellikle balığıyla öne çıkan Yengeç, size benzersiz bir deneyim yaşatacak.

Pazar

Son gününüz olduğu için tekrardan denize girmek isteyebilirsiniz. Urla’nın en sakin yerlerinden biri olan Melengeç plajı, iyi bir tercih olabilir. Daha sonrasında ise Malgaca Pazarı’na mutlaka uğrayın. Hediyelik hatıralar alabileceğiniz, kahvenizi yudumlayabileceğiniz küçük dükkanlarıyla dikkat çeken bu pazar, tarihi dokusuyla da göz dolduruyor

Yola çıkmadan önce ise İzmir’in en iyi mekanlarından birine uğramak istemez misiniz? Ege’nin kendine özgü lezzetlerini modern Avrupa mutfağıyla birleştiren OD Urla, zengin menüsü ve benzersiz şaraplarıyla size unutulmaz bir deneyim sunacak.

Urla gezintiniz sona erdi. Ancak GQ Türkiye ile Cumadan Pazara, yeni rotalarıyla tekrardan karşınızda olacak.

İZLE
Restoran Haftası 5 yaşında
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası