Sanat Sahilde
Travel

Sanat Sahilde

Ekran başından seyir, uzaktan keşif derken daha fazla uzak kalamadığımız sergiler bizimle birlikte sahil şeridine iniyor. Uzun soluklu kültürel projeler, dönemsel pop-up’lar ile sahiller bu kez metropolleri sollayarak sanatın merkezi olmaya kararlı.

Fotoğraf: Atelier Marvy 2021 Yaz Takviminden, Yeşilmişik

Floranın Büyüsü, Atelier Marvy, İzmir

Sanatçıları, şehirdeki yaşam alanlarından uzaklaştırıp bir Ege kasabasında yeni bir dil ve diyalog kurmaya çağıran Atelier Marvy, Döne Otyam yönetmenliğinde bu sezon da farklı sergiler sunuyor. Nadide Akdeniz’in “Floranın Büyüsü” sergisi, 1970’li yılların başından bugüne, üslubunu, doğa ve insan, organik ve yapay olan, gerçeklik ve kurgunun çarpışmasını üzerine kuran sanatçının işlerine yer veriyor; düşsel yeşil bir evren açıyor. Görülmeden görebilmenin gizemi ve cazibesine sahip olan manzaralar, hem örten ve gizleyen bir perde hem de merak ve kuşku uyandıran pencerelerdir. Bu pencerelerden bakmak için davet edildiğiniz lokasyonun büyüleyici Ege doğası olduğunu düşününce “Flora’nın Büyüsü”nü daha kuvvetle hissetmek muhtemel. 

Flora'nın Büyüsü'nü son günlerinde yakalayabilirsiniz, Atelier Marvy'de Çağrı Saray'a ait Kayıp Oda 2 Ağustos'ta açılıyor. Programda sezon kapanışına doğru 24 Eylül'de Begüm Mütevellioğlu'na ait bir sergi planlanıyor. 

Art On, Bodrum

Farklı kuşaklardan sanatçılar heykel, yeni medya, fotoğraf, resim, rölyef gibi medyumlardaki eserleriyle muazzam Yalıkavak manzarasına hâkim bir tepede, doğanın içinde... Art On Bodrum, Elements Yalıkavak’ta yazdan ve spordan ilhamla izleyicinin karşısından. Küratör Gökşen Buğra’nın mevsimin favori eylemlerinden ilham alarak tasarladığı “Summer Olympics”te sanatçılar yaz temasını renk, leke ve çizgi üzerinden ele alıyor.

Buğra sergiye ilişkin:“Gündelik kaygıların azaldığı, dinlenmenin, yemenin, içmenin, hayattan keyif almanın mevsimi, yaz ve elbette bu keyifli eylemlerinin içinde sanat da yer almalı diye düşündük. Bodrum’un tazeleyici havası ve nefes kesici doğasından hareketle, sanatseverler için dinamik ve keyifli bir deneyim tasarladık.” diyor. Bodrum güneşinde olmasanız da sergiyi çevrim içi gezebilirsiniz. 

travel 

Pilevneli, Mandarin Oriental Bodrum

Pilevneli, Mayıs-Ekim ayları arasında çağdaş sanatın önemli temsilcilerinin yapıtlarını ve galerinin sergilerini Mandarin Oriental Bodrum’da sanatseverlerle buluşturmayı planlıyor.

Arik Levy ve Zoé Ouvrier imzasını taşıyan sergide. Arik Levy’nin doğa içerisindeki ilişki ve etkileşimden esinlenerek ürettiği soyut heykelleri ile Zoé Ouvrier’nin doğa ve doku arasındaki bağdan yola çıkarak ortaya koyduğu ahşap eserleri buluşturan sergi 7 Temmuz - 1 Ağustos 2021 tarihleri arasında izleyici ile buluşacak.

 

The Pill Pop Up, ONA AT THE BEACH, Kaplankaya

2015 yılında, Suela Cennet tarafından Balat’ta eski bir jeneratör fabrikasında kurulan uluslararası çağdaş sanat galerisi The Pill bu yaz ONA AT THE BEACH iş birliğinde Kaplankaya’da pop-up bir galeriye ev sahipliği yapıyor. Türkiye ve dünyadan sanatçıları bir araya getiren küresel bir platform olarak faaliyet gösteren The Pill, Türkiye sahnesinin görünürlüğünü arttırmayı hedefliyor ve tıpkı Luca Pronzato gibi farklı ülkelerde gerçekleştirdiği işbirlikliklerini çoğaltarak çok sesli diyaloglar kurmayı hedefliyor. Çok sesliliğe ve inovasyona inanan Cennet ve Pronzato’nun tanışmasından doğan bu işbirliği kapsamında galeri sanatçılarından dünyaca ünlü heykeltraş Marion Verboom’un Akroniler & Tektoniler (Achronies & Tectonies) isimli eserlerini ONA AT THE BEACH çatısında sanatseverlerle buluşturacak. ONA için hazırlanan bu özel seçkide Verboom’a Türkiye’den sanatçı İrem Günaydın’ın Salata Pastası isimli son dönem sergisinden eserleri eşlik edecek. Yaz boyu ikiliye Meksikalı sanatçı Pablo Dàvila’nın mekana özel kurgulayacağı müdahaleler ile eserler farklı kurgularda sergilenecek

 

ŞEHRİN ÖZLEDİĞİ KÜLTÜR SANAT ORTAMI: CONTEMPORARY İSTANBUL

Cİ

 

İZLE
TRAVEL by VOGUE & GQ
İLGİLİ İÇERİKLER sanat seyahat sergi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası