Aralıklı Oruç Getty Images
Wellness

Aralıklı Oruç Neden Denemeye Değer?

Aralıklı oruç sağlığınızı iyileştirebilir mi, yoksa suçluluk duymadan dondurma yemenin süslü bir yolu mu?

Dünya olarak hiç de iyi durumda değiliz. Politik olarak konuşmuyoruz  2021 İngiltere Sağlık Araştırması, ülkenin yüzde 25,9'unun obez olarak sınıflandırıldığını ve yüzde 37,9'unun da aşırı kilolu olduğunu ortaya koydu. Bazıları için bu durum kaçınılmaz olsa da, birkaç kilo vermenin iyi geleceğini düşünen pek çok kişi için 'aralıklı oruç' terimi muhtemelen telefonunuzda ya da arkadaşlarınız arasında dolaşıyor.

Temel düzeyde, aralıklı oruç, midenize ne koyduğunuzu daha net bir şekilde kontrol etmek için aralıklı olarak yemek yiyerek günlük kalorilerinizi aldığınız azaltılmış bir zaman dilimi anlamına gelir (gördünüz mü?). Teori, bunun kalori tüketmemiz için daha doğal bir yol olduğu ve vücudumuza verimli bir şekilde sindirmek için daha fazla zaman verdiği ve yol boyunca daha fazla enerji yaktığı yönünde.

Oruç tutmanın daha ekstrem formlarının yanı sıra (ki burada bundan bahsetmiyoruz), en sürdürülebilir teknikler, yiyeceklerinizle günler veya saatler boyunca ilgilenmenize bağlı olarak düzgün bir şekilde numaralandırılmış isimler içeriyor gibi görünüyor. 5:2 diyetinde, haftanın beş günü normal beslenir ve diğer iki günde kalorilerinizi yaklaşık 500 ile sınırlandırırsınız. 16:8 yöntemi, gıda alımınızı belirli bir zaman diliminde (sekiz saat) kısıtlarken geri kalanında oruç tutmaya odaklanır. İnsanlar zaten ortalama sekiz saat uyuduğu için, bu en kolay yol gibi görünmekte. Yani aralıklı orucun en popüler şekli.

Ne zaman yemek yediğinizi kontrol etmenin bu yolu, beslenmenin yeniden gözden geçirilmesini veya uzun süreli kalori kısıtlamasını öngören diğer daha karmaşık diyetlere kıyasla zar zor acıkan neolitik beyinlerimiz için daha kolay. Bu yeni bir yöntem değil: sonuçta atalarımız mağaralarına geri götürmek için büyük av hayvanları avlarken ayın üç haftası boyunca meyvelerle beslendiklerinde günün aynı saatinde üç öğün yemek yeme konusunda endişelenmiyorlardı.

Dr. Nick Knight, "Doğal olarak aralıklı oruç tutuyorlardı çünkü başka seçenekleri yoktu" diyor. "Vücutları ve metabolizmaları buna uyum sağladı ve (bir noktaya kadar) hayatta kaldılar. Bizim tek yaptığımız, modern topluma, tarih öncesinde belki de tek diyet olan bir diyeti uyarlamak oldu."

Aralıklı orucun faydaları, özellikle de kaynak olarak Dr. Google Reddit'i kullanıyorsanız, çok fazla. Tip 2 diyabet, Alzheimer ve potansiyel olarak kanser riskini azaltmaktan, iltihaplanmayı azaltmaya, kolesterol seviyelerini iyileştirmeye ve fiziksel performansı yükseltmeye kadar sağlıkta gerçek iyileşmelere işaret eden pek çok araştırma var. Potansiyel dezavantajı? Yediğiniz yiyecek miktarını azaltmaktan bekleyebileceğiniz şeyler: aşerme, düşük enerji ve ruh hali, zayıf hissetme ve bir süre genel olarak sünger gibi hissetme.

Ayrıca aralıklı orucun yakınından bile geçmemesi gerekenler de var; bunlar arasında hastalık veya yaralanmadan iyileşenler, düşük tansiyonu olanlar, tip 1 diyabet hastaları, şu anda zayıf olanlar ve yeme bozukluğu geçmişi olanlar yer alır. Hamile olan ya da gebe kalmaya çalışan kadınlar da uzak durmalı. Temel olarak, sizi çok fazla zorlayacağını düşünüyorsanız, bir doktora danışın.

Genel olarak ana risk, oruç tutulmayan dönemde aşırı yemek yemek, o tatlı sekiz saate mümkün olduğunca çok sağlıksız yiyecek tıkıştırmak. Dr. Knight, "Bu, size ne zaman yiyeceğinizi söyleyen ama ne yiyeceğinizi söylemeyen bir diyet" diyor. "Bu nedenle, oldukça zahmetli ve (eminim) hiç de eğlenceli olmayan oruç döneminden çıkarken, vücudunuzun muhtemelen canının çekeceği yüksek kalorili, tuzlu, yağlı yiyecekleri tıka basa yeme riski var. Bu basitçe aralıklı orucun yaptığı tüm kazanımları geri alacak."

Sonuç olarak, hayatınız mide gurultuları ve dondurma krizleriyle dolu uzun süreli bir cehenneme dönüşecekse aralıklı oruç muhtemelen buna değmez. Bazıları, zihni ve bedeni kurallara bağlı kalmaya odaklamanın sürecin meditatif bir parçası olduğunu söyleyebilir ve bu harika bir nokta: ancak aşırıya kaçmayın. Dr. Knight, "Bu genellikle aynı soruya dayanıyor: Bunu uzun vadede yapabilir misiniz?" diye soruyor. "Bunu yapmanıza gerek kalmadan da dolu dolu, sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte, aralıklı oruç heyecan verici ve henüz emekleme aşamasında olsa da kanıtlar umut verici." Oruçtan olumsuz etkilenebilecek herhangi bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Yani, oruç tutan herkes için: kendiniz olmaya devam edin. Araştırmalar artıyor, faydalar artıyor gibi görünüyor ve başka hiçbir şey olmasa bile, bu durum ne yediğinize daha fazla dikkat etmenizi sağlıyor. Çoğumuzun buna biraz daha ihtiyacı var. Ve unutmayın: oruç tutmak su içmemek anlamına gelmez. Hepimizin bildiği gibi, hidrasyon çok önemli.

Bu yazı ilk olarak BRITISH GQ websitesinde yayınlanmıştır.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası