güç antrenmanı faydaları Fotoğraf: Getty Kolaj: Gabe Conte
Fitness

Daha Uzun ve Sağlıklı Bir Hayat mı Yaşamak İstiyorsunuz? Güç Antrenmanına Başlama Zamanı

Güç antrenmanının faydalarından yararlanmak için elinize büyük ağırlıklar almanıza gerek yok. Joe Holder nasıl başlayacağınızı anlatıyor.

Bu noktada, kardiyonun faydaları iyi bilinmekte. Tempolu bir yürüyüş ya da koşu eklemlere, kardiyovasküler sağlığa, zihinsel sağlığa ve çok daha fazlasına iyi gelir. Ancak kuvvet antrenmanı da bu noktada yer alıyor.

Ağırlık çalışmanın faydaları artmaya devam ediyor. British Journal of Sports Medicine'da yer alan bir araştırmaya göre, bir tür kuvvet antrenmanı yapan insanlar daha uzun ve daha iyi bir yaşam sürmekte. Bu Ocak ayında, European Heart Journal'da yayınlanan aşırı kilolu veya obez kişiler üzerinde yapılan denetimli bir egzersiz çalışmasının sonuçları, güç antrenmanı ile eşleştirilmiş kardiyo egzersizinin kardiyovasküler hastalıkları önlemede tek başına kardiyo kadar etkili olabileceğini ortaya koydu. Ne yazık ki, yeterli sayıda insan bu olası faydalardan yararlanmamakta.

Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi, "18 yaş ve üzeri yetişkinlerin yalnızca %24,2'sinin hem aerobik hem de kas güçlendirici aktiviteler açısından 2018 Fiziksel Aktivite Kılavuzuna uyduğunu" tespit etti. Bu kılavuzlar, haftada iki kez veya daha fazla olmak üzere en az 150 ila 300 dakika "orta yoğunlukta" aerobik egzersiz veya 75 ila 150 dakika "şiddetli yoğunlukta" aerobik egzersiz ve tüm büyük kas gruplarını hedef alan "orta veya daha yüksek yoğunlukta kas güçlendirici aktiviteler" içermekte.

Tam kapsamlı bir split kaldırma antrenman rejimi, kuvvet antrenmanı yolculuğuna yeni başlayan biri için göz korkutucu gelse de, egzersiz yapmanın daha erişilebilir başka yolları da var. (Doğrudan haltere geçmek istiyorsanız, haftada üç kez tamamlamak üzere ağırlık kaldırmayı sadece iki antrenmana bölen popüler bir program olan Starting Strength var).

Güç antrenmanının gerçekte ne anlama geldiğini, nasıl yapılacağını ve güçlenmek ile kas yapmak arasındaki farkı anlamak için GQ wellness köşe yazarı Joe Holder ile konuştuk.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ US WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İZLE
#BenimAntrenörüm: 2. Hafta
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası