Nasıl Doğru Şınav Çekilir? - Kusursuz Şınavın Sırları
Fitness

Nasıl Doğru Şınav Çekilir? - Kusursuz Şınavın Sırları

Uygun zemin, motivasyon bir de bu ipuçları yeter. Nasıl şınav çekilir detaylı şekilde irdeleyelim.

Etrafınızda hiçbir ekipman yokken, ister yalnız, ister antrenman arkadaşlarınızla olun: Konu sporsa akla ilk gelecek olan egzersizlerden biri klasik şınav (push-up) egzersizidir. Anın heyecanına kapılıp doğru şınav pozisyonunu almadan, doğru şınav tekniğine hakim olmadan kendimizi yorup sakatlanmayalım. Doğru şınav nasıl çekilir adım adım birlikte ilerleyelim.

Baskın olarak göğüs kaslarını çalıştırdığı için adı göğüs egzersizi olarak çıkmış olsa da, şınav eğer doğru formda yaparsanız oldukça etkili bir tüm vücut egzersizi haline gelebilir.

Peki şınav egzersizini kusursuz bir şekilde yapmak için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Şimdi adım adım bunları konuşalım:

Şınav Nasıl Çekilir, Doğru Şınav Pozisyonu Alma

- Ellerinizi omuz hizanızdan biraz daha fazla açarak zemine yerleştirin.

- Parmaklarınızı iyice açarak zemini hissederek sağlam bir şekilde kavrayın.

- Ayak parmak uçlarınızı da sağlam bir şekilde zemine yerleştirdikten sonra karın kaslarınızı sıkın. Böylelikle omurganızın doğal yapısını korumuş olacaksınız.

- Alçalış ve yükselişlerde dirseklerinizi gövdenizden uzaklaştırmayın. Bu çok yaygın yapılan bir hatadır ve omuzlarınıza zarar vermenize neden olabilir.

Şınav Hangi Kaslara Etki Eder?

- Göğüs kaslarınızın daha iyi kasılmasını sağlamak için kendinizi değil, zemini (ileriye) ittiğinizi düşünün.

- Kalça kaslarınızı hareket boyunca sıkın. Böylelikle hem kalça kaslarınızı harekete dahil edecek, hem de omurganızın doğal formunu koruyacaksınız.

- Son olarak yaygın kanının aksine şınav çekerken karşıya değil de, alçaldığınız zemine bakmanız daha sağlıklı olacaktır. Omurganızın bütünlüğünü bozmayın.

Kolay Şınav Çekmek İçin Videoyu İzleyebilirsiniz

Vücut ağırlığınızla çalışmayı seviyorsanız bu 5 egzersizi  deneyebilirsiniz. Fakat evde çalışırken olası sakatlıklara karşı  önlemli olmanız gerek. Söz konusu tüm vücut egzersizleriyse harekete geçmenizi sağalayacak kapsamlı bir rehberimiz var.

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası