Rüyanızın senaryosunu siz yazın
Argüman

Rüyanızın senaryosunu siz yazın

Uyuduğumuzda karşımıza çıkan tuhaf görüntüler biz sıradan faniler için hâlâ dev bir gizem. Ancak bilim insanlarına göre rüyalarımızda göreceğimiz filmin senaryosuna biz de katkıda bulunabiliyoruz.
Yüz üstü yatmak erotik rüya gördürüyor

Uyurken yatakla aranıza göbeğiniz girdiğinde rüyanın yönetmenlik koltuğuna Tinto Brass oturabiliyor. Hong Kong Shue Yan Üniversitesi’nin 2012’de yaptığı araştırmaya göre yüz üstü yatmak daha sık nefes almaya neden oluyor ve bu durum genelde maceralı ya da kırmızı noktalı rüyalarla sonuçlanıyor.

Tek yumurta ikizleri aynı kabusları görüyor

Rüya hadisesinde genetiğin gücünü de atlamamak gerekiyor. Helsinki Üniversitesi’nin 1998’de yaptığı çalışma, tek yumurta ikizlerinin neredeyse aynı frekansta kabus gördüğünü söylüyor.

Siyah-beyaz TV, renksiz rüya getiriyor

Dundee Üniversitesi’nin 2008 tarihle araştırmasına göre çocukluk döneminde siyah-beyaz televizyon izleyenlerin hayatları boyunca gördükleri rüyaların yüzde 20’si siyah-beyaz olmakta. Bu araştırmalardan çocukken maruz kaldığımız TV programlarının ömür boyu uykumuzda bizi takip edeceği sonucunu çıkarmak da mümkün.

Peynir çeşidine göre rüyalanıyoruz

İngiliz Peynir Üreticileri Birliği’nin (British Cheese Board) 2005 yılında İngiltere’de yaptığı bir çalışma çedar peynir yiyenlerin rüyalarında daha çok ünlü kişi gördüğünü, küflü peynir (Stilton) yiyenlerin rüyalarının daha tuhaf olduğunu, kaşar peynirinin rüyasız uyku getirdiğini öne sürüyor.

Uyuma pozisyonunun sonu tuhaflık olabilir

Bu araştırma da Türk bilim insanlarından. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin 2004 tarihli çalışmasına göre sola dönerek uyuyanların kabus ve tuhaf rüya görme oranı daha fazla. Sağa dönerek uyuyanların sabahları genelde daha dinlenmiş uyandıklarını da ekleyelim.

İLGİLİ İÇERİKLER rüya tabiri senaryo
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası