Muhteşem Senaryolar
Dergi Konuları

Muhteşem Senaryolar

Dönem dizilerini seviyoruz ve biliyoruz ki Osmanlı’da konu bol. Senaryo sıkıntısı çekenlere GQ tavsiyesidir, telif istemiyoruz.
CEM VE BAYEZİD / BATI VE DOĞU

Fatih Sultan Mehmet’in çocukları bir cihana sığmıyor. Fatih’in ölümünden sonra iki kardeş taht kavgasına tutuşur. Cem Sultan kaybeder. Sonrası upuzun bir macera... Dış mekan: Suriye, Mısır, Rodos, Fransa, İtalya. Yardımcı oyuncular: Rodos şövalyeleri ve Papa; 2. Bayezid cephesindeyse nispeten barış içinde bir harem, ibadete düşkün, sofu bir padişah. Sefer pek yok. Konuk oyuncular: Kristof Kolomb, Leonardo da Vinci. Pahalı prodüksiyon ama beş sezonu garanti. 

KAVALALI / HANEDAN SAVAŞLARI

Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Mısır valisiyken Osmanlı’ya isyan edip başarılı oluyor. Gerisi büyük mücadele. İngiliz ve Fransız ajanların cirit attığı egzotik bir Kahire’deyiz. Balkan çocuğu Kavalalı, uzak topraklarda reform peşinde. O “Batı’nın teknolojisini alalım, ahlakı kalsın” diye kafa patlatırken, Osmanlı’nın kaderi masanın üzerinde. Son bölümlerde Ruslar devreye giriyor. Olay örgüsü karmaşık ama seyirciyi bağlar.

ALEMDAR / KURTLAR VADİSİ-OSMANLI

Osmanlı’dan bugünlere uzanan siyasi bir prodüksiyon. Nereye çeksen geliyor. Askeri darbeyle padişah değiştiren ve sadrazamlığa gelen Alemdar Mustafa Paşa, siyasi hesaplar içinde. Senaryo Kabakçı Mustafa isyanından başlar. Final bölümü bir cephanelikte bağlanır. Spoiler gibi olacak ama finalde Alemdar Mustafa Paşa kendini de, kendisine saldıran yeniçerileri de havaya uçuruyor.

NEDİM / BİR İSTANBUL MASALI

Uzatmaya gerek yok; devir, Lale Devri. Her karede şuh bir İstanbul, başrolde Divan şiirinin kare asına rahatlıkla girecek bir adam... Yalnız senaryo riskli. Şiiri bu dünyaya indiren Nedim, çapkınlığıyla da meşhur. +13’e razı olacak kanal alsın çeksin, Osmanlı bohemi efsane olur.

BALTACI / AŞKTA VE SAVAŞTA

Elimizdekiler şunlar: Prut Savaşı, Rus Çarı Deli Petro, Çariçe Katerina... Malum soru: Rus ordusu dize geldikten sonra Katerina’nın girdiği karargah çadırında neler oldu? Her şey bir dedikodudan ibaret de olabilir ama tek sezonun memleketi sallaması garanti. Baltacı-Katerina buluşmasına kadar nefesler tutulur. Son iki bölümle final yapılıp, zirvede bırakılır.

ATÇALI / İSYAAAAAAAAN

Efe dizisi her zaman tutar. Atçalı Kel Mehmet, II. Mahmut’un yönettiği devlete isyan etmekle yetinmedi, Aydın’da hakimiyeti ele geçirdi, vergileri kaldırdı. Fermanlarını “Vali-i vilayet, hademe-i devlet, Atçalı Kel Mehmet” diye imzalayınca bardak taştı. Açık arazi, Ege şivesi, kötü kaymakam, türküler, zeybek... Garantili formül.

İZLE
UYSALLAR GQ HYPE'TA
İLGİLİ İÇERİKLER dizi senaryo osmanlı
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası