Yenal Bilgici

Yenal Bilgici
Dergi Konuları

2019 Yılının En Heyecanlı Anları

Heyecan dalgasının insanı nerede yakalayacağı belli olmaz. Hayalperestlerin üzerinden bir fil uçabilir. Israrla arayanlar başka bir boyuta geçebilir. Kafayı takan ve cüzdanı yeten yerçekiminden kurtulabilir. Doğru yeri izleyenler, efsane anlara tanıklık edebilir. Modadan siyasete, spordan bilime bu senenin en heyecanlı 10’una bir bakalım.
Yazı Yenal Bilgici
Yenal Bilgici
Dergi Konuları

Geleceğin 50 El Classico'su

2050 senesinden bugüne bakıldığında ‘Mad Men’e burun mu kıvıracaklar, “Helal olsun” mu diyecekler. Torunlarımız da bizim yaptığımız gibi “Ne varsa eskilerde var” nostaljisine mi saplanacak? Peki bizim alışkanlıklarımızla dalga mı geçecekler? Bugün neyi tükettiğimiz, nasıl yaşadığımız belli. Gelecekte kimin borusu öter. 2050’ye ışınlanıyoruz.
Yazı Yenal Bilgici
Yenal Bilgici
Dergi Konuları

Kim kazanacak: İnsan mı, yapay zekâ mı? 

Silah, kozmetik, gıda, sosyal medya, hepsi bir yana; ilk dolar trilyoneri yapay zekâ işinden çıkacak! Dünyanın dört bir yanında koşulan muazzam bir yarış başladı. ABD işin içinde, Rusya ve Çin de… Stephen Hawking, Elon Musk ve diğer uzmanlarsa “Bu bizim sonumuz olur” diye uyarıyor. Köprüden önce bir son çıkış var mı? Yoksa insan kendi kıyametini kendi elleriyle mi hazırlıyor? 2017 alarm zillerinin çaldığı yıldı! 
Yazı Yenal Bilgici
Yenal Bilgici
Dergi Konuları

Mutluluğun formülü çok açık: Lagom + Hygge

“Bu hayatı Kuzeyliler yaşıyor kardeşim” diye gıpta ediyor herkes. İyi de neden? Dünyanın tepesindeki soğuk, karanlık ülkeler neyi, nasıl becerdi? Neden küresel mutluluk endeksinin zirvesine hep onlar yerleşiyor? İşte bakın: 2017’nin ‘Dünya Mutluluk Raporu’nda, Norveç birinci, Danimarka ikinci, İzlanda üçüncü, Finlandiya beşinci, İsveç onuncu… Tesadüf mü? Ve iki tuhaf sözcüğün, ‘lagom’ ve ‘hygge’nin bununla ne ilgisi var?
Yazı Yenal BilgiciFotoğraf Shutterstock
Yenal Bilgici
Hayat Rehberi

Nazar etme n’olur çalış senin de olur (Olamadı)

Hayatı rakamlar üzerinden görüyorlar, rakiplerini alt etmek için her yolu deniyorlar, kötü günde beraberken iyi günde ortaklarını şutluyorlar, her ne yapacaklarsa çocukluklarından beri onun için çalışıyorlar... Onlar dünyanın en zenginleri. Peki bu kadar yükseğe nasıl çıktılar?
Yazı Yenal Bilgici
Yenal Bilgici
Argüman

Efsaneler: Olmasalardı, olmazdık

Bir kitap okudum, bir film seyrettim, bir oyun oynadım, bir şarkı dinledim, bir yalana inandım; bütün hayatım değişti... Onlar değiştirdi. Don Corleone’nin oğluna verdiği öğüt, bir yaz günü doğan sakallı bebek, Michael Jordan’ın kaçırdığı son saniye şutu, tam o anda atılan tweet, İhsan Oktay Anar’ın romanına yazdığı ilk cümle... Halen okuyor, halen konuşuyor, halen geyiğini yapıyorsak sebebi var: Onlar birer efsane!
Yazı Yenal Bilgici
Yenal Bilgici
Hayat Rehberi

Krallık kurayla değil kuralla gelir

Sabah saat 3’te görmek istemediğin kişiyle aynı işte çalışılır mı? İyi roman nasıl yazılır? Everest’e nasıl çıkılır? İlk randevu nasıl koparılır? Her şeyin kuralı, formülü var. Hem de hepsi epey basit. Mesele uygulamakta. Kenara üç kural yazın, sonra işi oluruna bırakın.
Yazı Yenal Bilgici
Yenal Bilgici
Yeme-İçme

İyi kahvenin tüm sırlarını öğrenin

Başka yolu yok, o kahveyi içeceğiz. Bari eğrisini doğrusunu öğrenelim, sohbetlerde konuyu harlatalım. Maksat sadece muhabbet, kahve de bahane değil. Kahve bilgisi bugünlerin en havalısı.
Yazı Yenal BilgiciFotoğraf Getty Images Turkey
Yenal Bilgici
Argüman

Herkesin Aradığı O ‘Erkek’ Aslında Kim?

Centilmendir… Randevusuna zamanında gelir; oturup kalkmasını bilir. Evine tesisatçı çağırmaz, gömleğinin kolunu sıvayıp işe girişir. Bir bulutun salınışına bakarak saat kaçta, ne kadar yağmur yağacağını bilir. Kendine bakar, iyi ve yerine göre giyinir; ayakkabısı cilasız gezmez, şapkasız çıkmaz, terzisi vardır… Çocuklarla eğlenir de, onları eğlendirir de. Kadınlara üstünlük taslamaz, üstüne düşeni yapar. Kültürlüdür, okur, yazar, dil bilir. Yüzü güler ama klişelere, zevzekliğe düşmez, ‘Adamın dibi’ falan değildir; şu dünyadan gelip geçen bir adamdır. Ama ona güvenebilirsiniz. Çünkü o kendine güveniyor. Peki nerede bu adam? Aile albümlerine bir bakın…
Yazı Yenal BilgiciFotoğraf Getty Images Turkey
Yenal Bilgici
Dergi Konuları

Yahu, İleride Bir de Çin Kulübü Tutar Mıyız?

Nereden geliyor bu paranın bolluğu? Ve nereye kadar gidecek? Çin’de futbol sahiden oynanıyor mu? Yeşil sahaların kızıl ejderhası mercek altında.
Yazı Yenal Bilgici
Yenal Bilgici
Argüman

Yeni nesil erkek: Evinin adamı, çocuklarının babası (mı?)

Bildiğimiz dünyanın sonuna geldik. Eşitlik söz konusu olduğunda mangalda kül bırakmıyoruz ama soru gerçekten ortada: hazır mıyız?
Yazı Yenal Bilgici