Cildimizi Mavi Işıktan Korumak İçin Güneş Kremi Kullanmalı Mıyız?
Bakım

Cildimizi Mavi Işıktan Korumak İçin Güneş Kremi Kullanmalı Mıyız?

Kapalı alanlarda daha çok vakit geçirmenin ve çoğunlukla evden çalışmanın ekran sürelerimizin artmasıyla kesinlikle bir ilgisi var. Dijital cihazlardan gelen mavi ışığın göze zarar verme potansiyeli olduğunu biliyoruz. Peki ekranlar benzer şekilde cildimize de zarar verebilir mi?

Günümüzün büyük bir kısmını bilgisayar ve telefon ekranlarına bakarak geçiriyoruz. Ekranlardan sızan mavi ışığın sağlığa etkileri, göz yorgunluğu ve uyku düzeninde bozulma olarak karşımıza çıkıyor. Ancak mavi ışığın cilt üzerindeki potansiyel olumsuz etkileri konusunda artan bir endişeden de bahsetmemiz gerekiyor. Ekranlardan yayılan mavi ışıklar cilt hücrelerinin yenilenme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir, cildin parlaklığını azaltabilir ve hatta kırışıklıkların oluşmasını hızlandırabilir. Mavi ışığın cildi yaşlandırmasının bir başka yolu da pigmentasyon bozukluğuna neden olabilmesidir. Bu bahsettiğimiz olumsuz etkiler her zaman doğrudan fark edilemeyebilir. Dün bütün gece hem dizi izleyip hem de telefona bakanlar, bu bilgiler sizin için.

Cildi mavi ışık hasarından nasıl koruyabiliriz?

Cilt bakımı rutininize bir ekleme yapmadan önce bilgisayar ve telefonunuzun gece modunu açabilirsiniz. Cihazlardaki bu özellik mavi ışığı sarı ışığa çeviriyor ve bu şekilde meydana gelebilecek zararı azaltıyor. Eğer cihazınız bu özelliğe sahipse ilk aşamada mavi ışıktan korunmak için bunu kullanabilirsiniz. Bir diğer çözüm ise bilgisayar, tablet veya telefonlarınıza mavi ışık engelleyici ekran koruyucu taktırmanız olabilir.

Dışarı çıkarken güneş koruyucu sürme alışkanlığı yaygın olsa da belki de birçoğumuz iç mekanlarda güneş kremi kullanmamız gerektiğini bilmiyor. Eğer mavi ışığın bahsettiğimiz etkilerinden korunmak istiyorsanız evde olsanız bile güneş kremi kullanmanız gerekebilir. Cildi UV ve mavi ışığın zararlarından korumak için geniş spektrumlu güneş koruyucuları tercih edebilirsiniz. Güneş koruyuculara ek olarak antioksidan yüklü serumlar da size bu konuda yardımcı olabilir 

Cildinizdeki E vitamini UV ışınlarına maruz kaldıkça tükenmeye başlar. Bu yüzden antioksidan serumlar cildinizi yenilemeye ve zararlı ışınlardan korunmanıza ek bir yardımda bulunabilir. Bu nedenle aşağıdaki ürünlerin hepsine göz atmanızda fayda var.

 EKRAN SÜRENİZİ AZALTMANIN 6 YOLU

ekran süresi nasıl azaltılır

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası