Stres Dış Görünüşünüzü Nasıl Etkiliyor?

Saçınız ve cildiniz stres seviyenizden ciddi derecede etkileniyor. Saçlarda bölgesel dökülmeler, ani beyazlamalar, ciltte kuruluk ya da sivilce oluşumu işte stresin dış görünüşünüze 7 etkisi.

13 Mayıs 2022

Stres Dış Görünüşünüzü Nasıl Etkiliyor?

Aşırı stres olduğunuzda saçlarınızın dökülmesi bir efsane değil. Gerçek. Üstelik sadece başlangıç. Yüzlerce farklı şekilde ortaya çıkan stres, vücudunuza ciddi bir biçimde zarar verebilir. Stres dış görünümüzünü sizin sandığınızdan daha fazla etkiliyor. Saçlarınızın beyazlamasından sivilcelere kadar upuzun bir liste…

Stresin cildinizi ve saçlarınızı nasıl etkileyebileceğini Dermatolog Dr. Ryan Turner ile konuştuk. Ancak uzun bir liste yapmadan önce stresi tanımlamamız gerekiyor.  Çünkü “stres” sadece iş yerinde kötü geçen bir gün, bir partner ya da arkadaşla kavga etmek ya da banliyö trenini kaçırmak demek değil. Çok daha fazlası. Yeterince dinlenememek bile vücutta stres olarak kendini gösterebilir.

"Duygusal stres, kronik hastalık, kötü beslenme alışkanlıkları, uzun saatler çalışmak ve aşırı alkol gibi şeyler vücutta strese neden olabilir. Vücut stresli olduğunda, zihnin ve vücudun bu stresle başa çıkmasına yardımcı olmak için farklı tipte hormon sinyalleri salınır. Bu hormonları duymuş olabilirsiniz: Adrenalin, kortizol ve norepinefrin gibi şeyler. Hormonlardaki bu değişim (hepsinin potansiyel olarak tükenmesinden bahsetmiyorum bile) dış görüntünüz de dahil olmak üzere vücudunuza zarar vermeye başlar. Peki nasıl?

Stres Saçınızı Nasıl Etkiler?

 

Stres Cildinizi Nasıl Etkiler?


Vücut Tıraşı için GQ Rehberi

BAKIM | Vücut Tıraşı için GQ Rehberi

10 Adımda Daha İyi Bir Duş Deneyimi

BAKIM | 10 Adımda Daha İyi Bir Duş Deneyimi

MET GALA 2022: En Bakımlı Erkekler

BAKIM | MET GALA 2022: En Bakımlı Erkekler

Erkekler için Kozmetik İşlemler Rehberi

BAKIM | Erkekler için Kozmetik İşlemler Rehberi

Sakalınız İçin En İyi Düzeltici Makineler

BAKIM | Sakalınız İçin En İyi Düzeltici Makineler

OSCAR 2022: 94. Akademi Ödülleri'nden En Bakımlı Erkekler

BAKIM | OSCAR 2022: 94. Akademi Ödülleri'nden En Bakımlı Erkekler

Daha Fazla Göster