Uyku Öncesi Mükemmel Bir Gece Rutini Nasıl Oluşturulur?
DAHASI+

Uyku Öncesi Mükemmel Bir Gece Rutini Nasıl Oluşturulur?

Günün son saatinde yaptığınız şey, stresi azaltmaktan iyi bir gece uykusu çekmeye kadar diğer 23 saat üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Burada bazı uzmanlara ideal bir gün kapanışının nasıl yaratılacağını soruyoruz.

©DreamWorks/Courtesy Everett Collection

Eğer her gününüzü WhatsApp veya Netflix'e takılı kalarak ya da uyuyana kadar günün olaylarını düşünerek geçiriyorsanız, muhtemelen bir gece rutini oluşturmanız gerekebilir. Uyku öncesi bir dizi ritüel oluşturmak günün stres ve kaygılarından arınmanıza yardımcı olabilir ve sizi dinlendirici bir uykuya hazırlayabilir.

Yatma zamanı rutini, her gece yatmadan bir saat ya da 30 dakika önce aynı sırayla gerçekleştirdiğiniz bir dizi etkinliktir. Amaç rahatlamayı en üst düzeye çıkarmaktır ve ılık bir banyo yapmaktan kitap okumaya ve cilt bakımı rutinine kadar her şeyi içerebilir. Önemli olan tutarlılıktır: bu gevşeme rutinini yeterince tekrarladığınızda, adımlar uykunun habercisi gibi gelecektir.

Headspace Meditasyon Direktörü Eve Lewis Prieto, "Kendinizi uyku için doğru zihniyete sokmak kolay bir iş değildir ve farklı kaynaklar farklı insanlar için işe yarar" diyor. "Bazıları rehberli meditasyondan hoşlanırken, diğerleri kaygıyı hafifletmek için tasarlanmış sesli aktivitelere güvenebilir." Herkesin gece rutini farklı olabilir, ancak burada hepimize fayda sağlayabilecek birkaç adım var.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası