Centilmenler DVD Kulübü: Im Juli

Centilmenler DVD Kulübü: Im Juli

Temmuz'u "Temmuz'da"yı atlayıp geçmek olmazdı. Fatih Akın'dan unutulmaz bir yol masalı.

Bu hafta Centilmenler DVD Kulübü’nde hayatının aşkına ulaşmak isteyen bir adamın cesaret isteyen güneş dolu yolculuğu var. Almanya’da yaşayan ödüllü yönetmen Fatih Akın’ın 2000 yılında çektiği film, romantik komedi türünün kalıpları dışına fazla çıkmamasına rağmen, keyifli yolculuk teması, samimiliği ve başarılı kurgusuyla oldukça özenli bir çalışma. Başrollerde de Moritz Bleibtreu, Christiane Paul, Mehmet Kurtuluş ve İdil Üner’i görmek de cabası.

KONU

Daniel, sosyal hayatı pek olmayan içine kapanık bir fizik öğretmenidir. Bir gün evine gittiği her zamanki yolu kullanırken onu uzun zamandır izleyen ve takılar satan Juli’den bir yüzük satın alır. Juli aldığı bu yüzüğün ona şans getireceğini ve aradığı aşkı bulacağını söyler. Gerçekten de aynı gece Daniel, Melek adındaki bir Türk kızına sırılsıklam aşık olur ve onun peşinden İstanbul’a gitmeye karar verir. Ertesi gün tesadüfen Juli ile karşılaşan Daniel’ın yolculuğu Juli'nin de katılmasıyla benzersiz bir deneyime dönüşür.


NEDEN İZLEMELİ?

- İnsana kendini iyi hissettiren bir “feel good movie”nin ötesinde izleyiciyi de yola ortak eden samimiyeti için.

- İçinizdeki plansız, dönüşsüz yola çıkma arzusunu kamçılamak için.

- Yönetmen Fatih Akın’ı da bir sınır görevlisi rolünde filmde görebilmek için.

- Sinema tarihinin en güzel ilan-ı aşk sahnelerinden birine tanık olmak için.

- Kumsal sahnesinde İdil Üner'den bir kere dinledikten sonra bir daha asla dinlemekten vazgeçemeyeceğiniz "Güneşim" şarkısı için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

- Filmde Daniel’in öğretmenlik yaptığı lise Fatih Akın’ın mezun olduğu lise.

- Romanya ayağındaki sahnelerin fotoğraflardan ibaret olmasının sebebi aslında Romanya hükümetinin çekim yapılmasına izin vermemesi.

- Daniel ve Juli’nin “Blue Moon”u söyledikleri sahnede ikilinin The Cure’dan “Friday I’m In Love”ı söylemeleri planlanıyordu ancak şarkının telif ücreti yüksek olduğu için “Blue Moon”da karar kılındı. Bu değişiklik senaryoya son anda eklenince sahnedeki tüm konuşmalar da bu doğrultuda değiştirildi.

UNUTULMAZ REPLİK

 BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

- Little Miss Sunshine

- Wristcutters: A Love Story

- Amelie

- Something Wild (1986)

- It Happened One Night

centilmenlerdvdkulubu.tumblr.com

Begüm Özdemir

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası