Centilmenler DVD Kulübü: Mar Adentro

Centilmenler DVD Kulübü: Mar Adentro

Bu, yaşamanın bir mecburiyet değil, hak olduğuna inanan Ramon Sampedro’nun hikayesi.


Bu, yaşamanın bir mecburiyet değil, hak olduğuna inanan Ramon Sampedro’nun hikayesi.  Bu, insanların yaşam hakkı kadar ölüm hakkına da sahip olması gerektiğine inananların hikayesi. Mar Adentro / The Sea Inside, küçücük bir odanın içinden açılan penceresiyle bizlere ulaşıyor ve yaşam-ölüm kavramlarını başarılı bir dille sorguluyor.

Yaşama sıkı sıkıya bağlı olduğu halde ölümü tercih eden Ramon Sampedro’nun gerçek yaşam öyküsünü anlatan kitaptan esinlenerek senaryosunu Mateo Gil ile birlikte yazan Alejandro Amenabar, filmin aynı zamanda da yönetmeni. Filmde Ramon Sampedro’yu canlandıran Javier Bardem’e, Belén Rueda, Lola Dueñas ve Mabel Rivera eşlik ediyor.

KONU

Ramon Sampedro, denize ve hayata tutkuyla bağlı biridir. Ancak 20’li yaşlarında başına gelen bir kaza sonucu hayatının bu noktadan sonrasını boynundan aşağısı felçli olarak yatağa bağlı biçimde geçirmek zorunda kalır. Tam 28 yıldır bu şekilde yaşayan Ramon, yaşadığı bu hayatın artık özgürlük olmadığını düşünmekte ve gerçek özgürlüğüne kavuşabilmek için ötanazi istemektedir. Ancak yaşadığı ülkenin yasalarına göre bu imkansızdır. Bu esnada hayatına iki kadın girer. Avukat Julia ve köylü kızı Rosa. Bu iki kadın sayesinde hayatın anlamını bir kez daha hisseden Ramon, yine bu kadınlardan biri sayesinde kurtuluşa ulaşacaktır.

NEDEN İZLEMELİ?

- 77. Akademi Ödülleri ve 62. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film ödülleri ile Goya Ödülleri’nde 14 farklı dalda ödül kazandığı için.

- Filmdeki rolüyle Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü alan Javier Bardem’in eşsiz oyunculuğu için.

-  Nessun Dorma’nın fon müziği olarak kullanıldığı, sinema tarihinin en güzel ve en etkileyici sahnelerinden birini barındırdığı için.

- Bizleri Negra Sombra ile tanıştıran ve filme büyük bir katkı sağlayan mükemmel soundtrack albümü için.

FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

- Film, Ramon Sampedro’nun hayatını anlatan ikinci İspanyol film olma özelliğini taşıyor. Sampedro’nun hayatını anlatan ilk film ise Condenado a vivir.

- Goya Ödülleri’nde, aday olduğu 15 dalın 14’ünde ödülü kucaklayarak, İspanya sinema tarihinin en çok Goya Ödüllü filmi unvanına sahip oldu.

- Belén Rueda, telefonla aranıp Amenabar’ın filminde oynaması için seçildiği söylendiğinde bunun bir şaka olduğunu düşündüğü için telefonu arayanın yüzüne kapadı.

- Filmin İspanya’daki prömiyerinden üç ay önce Amenabar medyayla Bardem’in filmdeki makyajlı hâline aşina olabilmeleri için bir fotoğrafını paylaştı. Bu sayede izleyicilerin filmi izlerken bunun bir makyaj olduğunu unutup, performansına daha fazla dikkat etmelerini sağlamak istedi.

UNUTULMAZ REPLİKBir hayatı yok eden özgürlük, özgürlük değildir.Özgürlüğü yok eden bir hayat da hayat değildir.

 

BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

- The Diving Bell and the Butterfly

- My Life Without Me

- My Left Foot

- My Sister’s Keeper

- Time to Leave

- The Doctor

- You Don’t Know Jack


Begüm Özdemir

centilmenlerdvdkulubu.tumblr.com

İZLE
Deniz Tortum’dan Belirsizlik Çağında Hayatı Olumlama
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası