Centilmenler DVD Kulübü: Office Space

Centilmenler DVD Kulübü: Office Space

Ofisin dar alanlarında daralan masum çalışanlara ilaç gibi bir mola...

Ofisin onları iş yerinin çekilmez ortamından ayıramadığı ama kapana kısacak kadar heybetli paravanlarının arasına sıkıştırdığı insanlar... Onlara bir milyon dolarlık bir rüya vadetseniz, ne yaparlar?

Yönetmenliğini Mike Judge’ın yaptığı ve başrollerinde Ron Livingston, Jennifer Aniston, David Herman, Ajay Naidu ve Gary Cole’un oynadığı Office Space, işinden ve hayatının gidişatından hiç memnun olmayan bir adamın komik hikayesi.


KONU

Initech firmasında çalışan Peter Gibbons, çalıştığı işten hiç de memnun olmayan, adeta orta yaş krizine erken adım atmış, kendisini çalıştığı şirket için heba eden biridir. Her günü birbirinin aynı geçmektedir ve Peter bu bitmek tükenmek bilmeyen rutinden çok ama çok sıkılmıştır. Özel hayatı da istediği gibi gitmeyen Peter artık bu gidişe bir son vermek, hayatını baştan aşağı değiştirmek istemektedir. Bu değişimi gerçekleştirmesi için de yapmayı düşündüğü tek bir şey vardır. Çalıştığı şirketten en yakın arkadaşlarının da yardımıyla para sızdırmak.


NEDEN İZLEMELİ?

- Rutin ofis hayatını yaşayan insanların dramını trajikomik bir dille sıkmadan anlattığı için.

- Ofiste çalışan her canlının hayallerini süsleyen yazıcı parçalama sahnesi için.

- Filme ilhamını veren Saturday Night Live çıkışlı animasyon karakteri Milton'ı kanlı canlı bir ofis çalışanı olarak görme şerefine erişmek için.

- O yıllarda yayınlanan Friends'le birlikte popülaritesinin zirvesindeki Jennifer Aniston için.

- Neredeyse tüm sahnelerde elinden kahveyi eksik etmeyen ve “Seks yaparken kahve içen” adam olarak hafızalara kazınan Gary Cole’un oynadığı Bill Lumbergh karakteri için.


FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

- Gişede az hasılat yapsa da film video satışları sayesinden kült statüsüne erişti. Judge'a “Office Space 2: Still Renting” adında bir devam filmi önerildi ancak ilki sayesinde yeterince eziyet çektiğini söyleyen yönetmen teklifi reddetti.

- Peter toplantı odasındayken arkasında bulunan beyaz tahtada karmaşık bir akış şeması var. Başında ise “Planlamayı planlamak” yazıyor.

- Jennifer Aniston’ın oynadığı karakter Joanna adı aynı zamanda Aniston’ın ikinci adı.

- Chotchkie restoranı çekimlerinin yapıldığı mekanda gerçekten de Austin, Teksas’ta yer alan “The Alligator Grille” adında bir restoran. Bu restoran 2009’da kapandı.


UNUTULMAZ REPLİK


BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

- Horrible Bosses
- Extract
- Idiocracy
- The Company Men
- The Office (TV dizisi)

Begüm Özdemir

centilmenlerdvdkulubu.tumblr.com

İZLE
Deniz Tortum’dan Belirsizlik Çağında Hayatı Olumlama
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası