Centilmenler DVD Kulübü: The Apartment

Centilmenler DVD Kulübü: The Apartment

Kurumsal kültür ahlak(sızlığ)ı ve kadın erkek ilişkilerini zeki diyaloglarla buluşturan ince bir komedi.

10 dalda aday gösterildiği Oscar’larda en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi senaryo da dahil olmak üzere toplam beş dalda ödül almış The Apartment, Billy Wilder’ın 1960 yılında yazıp yönettiği bir beyaz perde klasiği. Başrollerinde ise Jack Lemmon ve Shirley MacLaine yer alıyor.


KONU

C.C. Baxter kendi hâlinde, sıradan bir ofis çalışanıdır. Onu farklı kılan tek yanı ise evinin anahtarını kendinden daha üst mertebedeki yöneticilere verip garsoniyer olarak kullandırmasıdır.Bir gün hoşlandığı asansör operatörü Fran Kubelik’in, patronu Bay Sheldrake ile birlikte olduğunu ve kendi evini kullandıklarını fark eder ve oldukça şaşırır. Sheldrake tarafından terk edilince intihara teşebbüs eden Kubelik, Baxter’ın yardımıyla hayatta kalır. Bu noktadan sonra ise işler daha da karışacaktır.


NEDEN İZLEMELİ?

- 2006 yılında Premiere tarafından “Tüm Zamanların En İyi 50 Komedi Filmi”, arasına seçilirken 2007 yılında ise Amerikan Film Enstitüsü tarafından “Tüm Zamanların En İyi Filmleri” listesinde 80. sırada yer aldığı için.

- Gerçekçi ve samimi oyunculukları için.

- Belki de Woody Allen'a ilham veren ince ve zekâ dolu uzun diyalogları için.

- 11 yıl önce The Romantic Age'te kullanılan ancak bu film ile parlayan Charles Williams bestesi The Jealous Lover adlı parça için.


FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

- Billy Wilder'ın filmin hikâyesi için esin kaynağı 1945 tarihli Brief Encounter filmindeki bir sahneydi. Söz konusu sahne Doktor Alec’in gizli aşkı Laura ile baş başa kalabilmek için bir arkadaşının evini kullanmasıyla ilgiliydi.

- Oyun yazarı Neil Simon, Broadway müzikali “Promises, Promises”ı bu filmden uyarlayarak yazdı. Müzikal 1968-1972 yılları arasında tam 1281 kez sahnelendi. 1988 yılında Meksikalı yönetmen Victor Ugalde “Para que dure no se apure” adıyla filmi yeniden çekti.

- C.C. Baxter’ın adındaki C.C. Calvin Cliffor’un kısaltmasıdır.

- Filmin unutulmaz son repliği senaristler tarafından sette son anda yazılmıştır.

- Shirley MacLaine’in resmi web sitesindeki bilgilere göre senaryonun büyük bir bölümü film çekim sürecindeyken yazıldı.


UNUTULMAZ REPLİK


BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER

- Para que dure no se apure
- Last of the Red Hot Lovers
- Graduate
- Singles
- Breakfast at Tiffany's
- Sunset Boulevard

Begüm Özdemir

centilmenlerdvdkulubu.tumblr.com

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası