Centilmenler DVD Kulübü: The Great Escape

Beyaz perdenin en renkli simalarından Steve McQueen'i kariyerinin zirvesine taşıyan The Great Escape bu haftaki film önerimiz.

03 Mayıs 2013

Centilmenler DVD Kulübü: The Great Escape

Sabaha karşı 1:06'da fırtına öncesi sessizlik kırılır, 1:07'de alarmlar çalar ve 1:09'dan itibaren büyük firar başlar. Dikenli tellerin arkasındaki o adamları artık bambaşka bir hayat ve bambaşka tehlikeler beklemektedir.

Paul Brickhill’in aynı adlı kitabından uyarlanan ve gerçek bir hikayeden esinlenen The Great Escape / Büyük Firar, senaryosunu James Clavell’ın yazdığı, yönetmenliğini ise John Sturges’ın yaptığı zamanının ötesinde filmlerden. İkinci Dünya Savaşı sırasındaki bir kamptan kaçmaya çalışırken ölen 50 subaya adanmış bu 1963 yapımı filmin başrollerinde de Steve McQueen, James Garner, Richard Attenborough, Charles Bronson gibi önemli isimler yer var.


KONU

İkinci Dünya Savaşı sırasında oldukça yüksek güvenlikli bir esir kampında tutulan müttefik subaylar, Almanlar tarafından titizlikle gözlenmektedir. Kamptan kaçabilmeleri her ne kadar imkansızmış gibi görünse de esirler arasından bir grup, sınırları zorlayarak imkansızı gerçekleştirmeye çalışacaktır. Uzun uğraşlar sonucunda bir tünel kazan ve kaçmayı başaran bu askerlerin dışarıdaki hayatı da kolay olmayacaktır.


NEDEN İZLEMELİ?

- Kullandığı uçak 1943 yılının Mart ayında Tunus üzerinde vurulan ve bu olaydan sonra kaçış hazırlıklarına yardım ettiği Almanya’daki Stalag Luft III kampına götürülen yazar Paul Brickhill'in kendi hayatından aldığı hikayesi için.

- Steve McQueen’in Moskova Uluslararası Film Festivali tarafından En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen başarılı performansına tanık olmak için.

- Hikayenin orijinalinde yer almayan ancak filme sporcu kişiliğiyle meşhur Steve McQueen’in önerisi üzerine eklenen motosiklet sahneleri için.

- Gerçek hayatta İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman kampında tutulan Donald Pleasence'ı Kalpazan Blythe rolünde, Rus kampında tutulan Hannes Messemer'ı Komutan Von Luger rolünde, Amerikan kampında esir tutulan Til Kiwe ve Hans Reise'i de Frick ve Herr Kuhn rollerinde izleyebilmek için.

- Oyuncu olmadan önce bir madenci olan, kendi uzmanlık ve tecrübelerini sete taşıyıp yönetmen John Sturges’a da toprağın nasıl taşınacağı konusunda tavsiyelerde bulunan Charles Bronson’ı “Tünel Kralı” rolünde görmek için.


FİLM HAKKINDA AZ BİLİNEN GERÇEKLER

- Filmin büyük bölümü Münih’te, Stalag Luft III kampının birebir aynısı olarak inşa edilen sette çekildi. Kaçıştan sonraki görüntülerin yer aldığı dış çekimler Rhine Country ve North Sea yakınlarında yapıldı. Steve McQueen’in motosiklet sahneleri ise Avusturya sınırındaki Fussen’de ve Alpler’de çekildi. Tüm iç çekimler ise Münih’teki Bavaria Stüdyoları'nda yapıldı.

- Steve McQueen’in film boyunca boynunda bulunan altın madalyon o yıllardaki eşi Neile Adams'ın hediyesiydi.

- Stalag Luft III kampından asıl kaçışın gerçekleştiği 24 Mart 1944 tarihi aynı zamanda Steve McQueen’in doğum günü.

- Steve McQueen sınırdaki çit üzerinden atlama sahnesinde kendisi oynamak istedi. Deneyip düşünce de o sahneyi arkadaşı Bud Ekins oynadı. Bu sahne film boyunca Steve McQueen’in dublör kullandığı tek sahne. Los Angeles’ta bir motosiklet dükkanı olan Ekins için bu sahne yeni bir kariyerin de başlangıcı oldu. Daha sonra Bullitt filminde de McQueen’in dublörlüğünü yapan Ekins, CHiPs adında bir dizide de yer aldı.

- Firardan önce başka bir kampa transfer edilen gerçek “Tünel Kralı” Wally Floody, bir yıldan fazla bir süre film yapımcıları için tam zamanlı olarak danışmanlık yaptı.


UNUTULMAZ REPLİK

 


BU FİLMİ SEVEN BUNLARI DA SEVER


- The Shawshank Redemption
- Stalag 17
- Prison Break
- Cool Hand Luke
- The Dirty Dozen
- The Blockhouse

Begüm Özdemir

centilmenlerdvdkulubu.tumblr.com