#GQDeneyim: Ege Otlarından Smoothie Olur Mu?
DAHASI+

#GQDeneyim: Ege Otlarından Smoothie Olur Mu?

İzmir'in enginarından, Ege bölgesinin yurdum şevketi bostanından cool bir smoothie yapılır mı sizin için deneyimledik.

Genelde smoothie tariflerinde kullanılan malzemeleri yadırgadığımızdan değil. Sadece şunu düşündük: ülkemizde yetişen ve özellikle yaz sezonunda çıkan meyve ve sebzeleri bu işe dahil etsek nasıl olur?

Enginar veya şevketi bostan gibi sebzeler profesyonel eller tarafından hazırlanmadığı sürece en iyi sonucu veremeyebiliyorlar, veya herkesin lezzet deyince ilk aklına gelen ürünler değiller, bir de hazırlaması zaman konusunda zenginliği olmayanlar için biraz meşakkatliler.  Ama bir yandan da  örneğin Enginar'ın kalbe yararı ve sporcular, bitkisel ağırlıklı beslenenler için yüksek besin değeri dillere destan. Bununla birlikte o güzelim zeytinyağlı enginarı yapmaya çoğumuzun vakti yok. 

Peki bu sebzeleri daha kolay ve hızlı bir şekilde tüketemez miyiz?

Aklımıza tam bu noktada smoothie geldi.

İzmir'e doğru yola koyulduk.

Önce pazardan en taze ege otlarını seçtik ve sonra da bütün malzemeleri alıp smoothie tarifleri oluşturmak için deniz kenarına bir masa kurduk. Reges, a Luxury Collection Resort & Spa, Çeşme Executive Şef'i Şamil Akşit ile Ege otlarını kullaranak yapılabilecek smoothie tarifleri geliştirmek için buluştuğumuzda üzerine konuştuğumuz ilk şey şu oluyor: güzel bir smoothie deneyimini bize sunan şey nedir?

Evet tat belki de ilk akla gelen ama kıvam ve rengi de unutmamak gerekiyor. Aşağıda göreceğiniz tariflere avokado ve orman meyvelerini ekleyişimiz de biraz bu yüzden. Usta smoothieciler için diğer kıvam arttırıcılar muz ve buz.

The Game Changers belgeselini izleydiyseniz görmüşsünüzdür, profesyonel bir sporcu bile olup hala tamamen bitkisel ürünlerle beslenip performansınızı koruyabilirsiniz. Bu konu başlı başına bir yaşam stili ve tercih olarak başka zaman tekrar konuşmak üzere bir tarafta dursun, mevsiminden sebzelerle beslenmenin vücuda ve ruh sağlığına etkisi kanıtlanmış bir gerçek.

Yaza girerken her yerde kolayca bulabileceğimiz yerel ege otlarını kullanarak hazırlayabileceğiniz, her zaman ama özellikle de spor öncesi ve sonrası tüketebileceğiniz bitkisel smoothie tariflerinini biz birçok kere denedik ve sizin için en iyi versiyonlarına getirmeye uğraştık.

Söylemeden edemeyeceğim, Şamil Şef biraz önce bir mesaj atmış: 'Can bu şevketi bostan smoothie'yi bizim menüye de koydum sabahları misafirlere servis ediyorum'. 

İçimden 'şefim yemek konusunda eline su dökemeyiz ama GQ erkeği ve kadınının pratik, hızlı ve lezzetli tariflere düşkünlüğünü az çok biliriz' e benzer cümleler geçerken düşünüyorum da özellikle yazın hem ferahlatan hem de hızlı tariflere hepimizin ihtiyacı var. Ve bu tarifleri geleneksel Türk mutfağıyla özdeşlemiş öğeleri kullanarak oluşturmakta bir sorun yok. Sadece fayda var.

Afiyetle içiniz.

NE? Yerel ege otlarından hazırlanmış smoothie tarifleri

NASIL? Aşağıdaki tariflerle veya o tarifleri kendinize göre uyarlayarak. Bütün malzemeleri bir mixer'e koyup karıştırarak.

Şevketi Bostan Smoothie
250 gr Şevketi Bostan 
4 adet Zeytin
2 adet Muz
1 bağ Roka
2 adet Avokado
200 gr Çilek
200 gr Kırık buz
Bir tutam tuz ve karabiber

Enginarlı Smoothie
1 adet portakal
1 adet limon
1 bağ dere otu
2 adet Havuç
4 adet Enginar
1 tutam tuz ve karabiber
200 gr Kırık buz
50 gr Bezelye
200 gr Böğürtlen

Ege Otları Smoothie
1 kg Ege otları
1 adet damla sakızı
1 adet Lime limon
2 adet salatalık
1/2 taze kişniş
Bir tutam tuz ve karabiber
200 gr Kırık buz
2 ad Yeşil Elma

NE ZAMAN? İstediğiniz her zaman içilebilir, spor öncesi ve sonrası içerek enerjinizi de yükseltebilirsiniz.

NEREDE? Mixer'in olduğu her yerde. 

NEDEN? Mevsiminden sebzelerden gelecek faydayı almak, hızlıca hazırlayabileceğiniz ve tüketebileceğiniz tariflere sahip olmak, kendinize ve sevdiklerinize servis edebilmek için.

KİM? Başta GQ erkek ve kadınları olmak üzere herkes.

İLGİLİ İÇERİKLER #GQDeneyim
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası